Lotosové blues

Lotosové bluesMám ráda série. Dobrá knižní série podle mě potřebuje zejména pořádnou hlavní postavu. Ta postava musí být čtenáři sympatická, musí se mu líbit, což ale nutně neznamená, že oplývá jen kladnými vlastnostmi, naopak dnes spíš frčí neurvalí, ale charismatičtí narcisti… Co by ale hlavní postavě chybět určitě nemělo, je originalita a osobitost.

Detektivní série patří mezi mé vůbec nejoblíbenější. Nic nepotěší knihomola víc než ohlášení dalšího dílu detektivky s oblíbeným vyšetřovatelem, zvlášť pokud nám autor v předchozím dílu udělal něco tak hrozného, jako je otevřený konec – to be continued za x měsíců, než se to k nám dostane.

Již ověřená a skutečně velmi schopná Švédka Kristina Ohlsson nám v tomto případě udělala obojí. Autorka uvedla v život kvalitní hlavní postavu – mulata, právníka a sukničkáře Martina Bennera – a nechala nás v zastávce čekat na další vlak… jinými slovy, nestydatě rozvyprávěla skutečně zajímavý, velmi čtivý příběh, ve kterém nám spousta věcí zůstala utajena, a nezbývá, než si počkat na další díl. Takže, hurá k Martinovi a jeho příběhu s pořadovým číslem jedna!

“Ve sluchátku se ozval povzdech. „Myslíte případ Sary Tellové?“ Do hajzlu. „Ano,“ přiznal jsem barvu. „Nezlobte se, ale…”

První díl série s poetickým názvem Lotosové blues rozehrává příběh mladého páru právníků, který spolu nechodí. Nebo se tak alespoň tváří. Martin Benner má se svou bývalou oficiální přítelkyní Lucy, překrásnou zrzkou světloučké pleti s pihami, otevřenou soukromou advokátní praxi a občasný, nezávazný sex. Druhou stálou (školkou povinnou) ženou Martinova života je Bella, jeho adoptivní dcera, o kterou se Martin ke svému vlastnímu překvapení nakonec rozhodl sám postarat, když její rodiče, Martinova sestra s manželem, zahynuli.

Jednoho deštivého dne přijde k Martinovi do kanceláře cizí, ne právě důvěru vzbuzující muž, který se představí jako Bobby Tell a požaduje (nikoli žádá) posmrtné očištění jména své sestry Sary. Kromě toho, že je Martin právník, nikoli policista, příliš nechápe, proč by se tím měl vůbec zabývat: Sara je už několik let mrtvá a k činu, respektive k činům – pěti vraždám – se sama doznala, ale když vidí, že se Bobbyho jen tak nezbaví, nakonec slíbí, že se na případ blíže podívá. Od té chvíle je ale v pasti, a aniž tuší, jakou hru se to právě rozhodl hrát, už není cesty zpět

„Martine,“ zatřásla mnou. „Martine, probuď se. Chce s tebou mluvit policie. Prý je to naléhavé.“

Kniha je velmi čtivá. Čte se v podstatě úplně sama. Nechybí jí kvalitní vypravěčský styl, napětí, spád… Zkrátka je to slibný začátek jedné další severské série. Oproti svým kolegyním od jiných autorů se ale přesto v něčem liší – není tolik krvavá a šokující, jak jsme si možná už v jejich případě zvykli. Na úkor popisů muk obětí dostává větší prostor popis pátrání a přemítání hlavní postavy, a to se mi vlastně také dost líbí… Takže, Martine, kdy se k nám vrátíš?

85 %

 

Lotosové bluesNázev knihy:                     LOTOSOVÉ BLUES
Originální název:              Lotus Blues

Autor:                                  Kristina Ohlssonová
Překladatel:                       Luisa Robovská

Žánr:                                   Krimi a thrillery
Rok vydání:                       2015 (originál 2014)
Počet stran:                       400
Nakladatelství:                  Kniha Zlín

Formát:                              135 × 210, pevná
EAN:                                   9788074733703
ISBN:                                  978-80-7473-370-3

E-shop:                               kniha – http://www.KnihaZlin.cz
                                             
                                             e-kniha – http://www.PalmKnihy.cz

 

{source}[[div data-configid=”0/31022665″ style=”width: 600px; height: 456px;” class=”issuuembed”]][[/div]][[script type=”text/javascript” src=”//e.issuu.com/embed.js” async=”true”]][[/script]]{/source}

 


KNIHA ZLÍNNakladatelství KNIHA ZLÍN
existuje od roku 2004 a v současné době vydává přibližně třicet pět titulů ročně. Pro české čtenáře pečlivě sestavujeme ediční plán, který mapuje aktuální dění na literární scéně, především světové. Cítíme se být nejen Čechy, ale také Evropany, a proto náš zájem soustřeďujeme ke knihám vycházejících z hodnot západní civilizace, jejích estetických kořenů i její pohnuté historie a které je současně podrobují kritické reflexi. Oslovují nás knihy, které zachycují rozmanité aspekty lidské existence, nahlížejí z různých perspektiv na mezilidské vztahy, zkoumají vztah člověka a společnosti a přinášejí individuální výpověď o dnešním světě. Nevydáváme jen současné romány a kratší prozaické žánry světové a české provenience, ale také knihy z oblasti literatury faktu a poezii. V současné době zaujímají v našem edičním plánu stále výraznější místo knihy o umění, především o umění současném, a roli umění v životě člověka i společnosti.

Považujeme za důležité, aby obsah knihy i myšlenky v ní vyjádřené byly v souladu s jazykovým i grafickým ztvárněním knihy. Již na počátku samotného výběru knih klademe důraz na originalitu a vytříbenost autorského stylu, a proto je pro nás klíčové, aby čtenářský zážitek zprostředkovávali špičkoví čeští překladatelé a naše knihy procházely rukama zkušených a odborně kompetentních redaktorů. Jedinečnost každé knihy a pečlivou jazykovou i redakční přípravu zdůrazňujeme originálním grafickým designem obálek. Za dobu své činnosti jsme se zařadili mezi výrazné hráče na českém knižním trhu a naše knihy si našly cestu nejen k předním recenzentům, ale také ke generačně rozmanitému okruhu čtenářů.

  


PalmKnihy
PalmKnihy
– Největší a nejstarší obchod s elektronickými knihami v České republice. Jednoduše, pohodlně a rychle přímo ve všech dostupných formátech. Více než 11.000 e-knih na jednom místě.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)