Pondělí, 5.6.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Má sestra je sériový vrah

recenze knihy Má sestra je sériový vrah

„…protože v sobě máme zakódováno, že své blízké chráníme a že je nezradíme. A nikdo na tomhle světě navíc není bez viny. Běžte se podívat do porodnice! Všichni ti rozesmátí rodiče a jejich novorozeňata… Jsou to vrazi a oběti. Do jednoho. I ti nejvroucněji milující rodiče a příbuzní se s úsměvem na tváři dopouštějí vraždy. Nutí nás zničit v sobě osobnost, kterou v jádru jsme. Taková rafinovaná vražda.“

Ani nevím, proč jsem se do čtení této knihy pustila. Možná za to může název… Obálkou to určitě nebude… Ale… Já jsem z toho normálně paf. Říkala jsem si, že recenzi musím napsat hned za tepla, abych ze sebe všechny ty pocity dostala.
Protože tohle bylo vážně velmi zvláštní čtení, Má sestra je sériový vrah je něco mezi fakt, s prominutím, blbinou a naprosto skvěle promyšleným příběhem.

Hlavní hrdinky příběhu jsou dvě sestry. Korede, která je starší a Ayoola. Její mladší sestra má vše, co Korede nikdy neměla a mít nebude. Nadpozemskou krásu, spoustu obdivovatelů, úžasné tělo a hlavně, žádné zábrany a dokáže si užívat život na plno, bez omezení. Jejich matka stojí při svém mladším dítěti, které je „vyvolené“. Jejich otec naopak nestojí ani při jedné a myslí jen na sebe.
Není se čemu divit, že Korede je ze všeho unavená, ale když ji Ayoola zavolá, že zabila svého přítele, Korede nezaváhá a přispěchá na pomoc.. Už zase…
Jak to se sestrami dopadne? O co v příběhu doopravdy jde?

Má sestra je sériový vrahV anotaci se píše, že je Korede zahořklá. Je to hned v první větě. Ale já ji tak nevnímala. Spíše jsem ji vnímala jako starší sestru, která cítí na svých bedrech starost nejen o sebe, ale také o svou sestru, která se vůbec nezajímá o své okolí. Byla takový anděl strážný, jen si to neuvědomovala.
Její sestra mi za to bytostně lezla na nervy. Ty její lži, ta její bezstarostnost a když se něco pokazilo, čekala, že to vyřeší kdokoliv jiný, jen ne ona, ač to byla třeba její chyba.
Nemám ráda nezodpovědné lidi, kteří se nezajímají o své okolí, ale jen sami o sebe – a Ayoola byla přesně tento případ. Neskutečné, být na místě Korede, nejsem starší sestra, která ji vytahuje z průšvihů a pomáhá jí, ale jsem zlá a kritizující. Jenže… Krev není voda

„Na chodbě se ozve slaboulinké pohvizdování a přibližuje se. Tade. Pokud si zrovna nezpívá, tak si brouká, a když ho to přestane bavit, začne si pískat. Chodící hrací skříňka.“

A teď už k samotnému příběhu. Musím přiznat, že na mě měly velmi krátké kapitoly, opravdu krátké, a různé informace, kdy celá kniha na mne nepůsobila jako souvislý text, ale spíše prostě střípky různých částí dnů hlavních hrdinů, skvělý efekt. Přišlo mi to čtivé, docela napínavé, a určitě ne předvídatelné, což je velké plus.
Jenže se neumím smířit s koncem knihy. Věřím, že autorka chtěla svým způsobem šokovat, což se i stalo – aspoň tedy v mém případě, ale cítím se tak nějak podvedená, že nevím, co dál a jak… A nevěřím tomu, že by na tuto knihu navazoval další díl, on totiž se ten konec dá vysvětlit i jako lehce mysteriozní. 

Jsem si stoprocentně jistá, že názory na tuto knihu budou pouze dva. Jen kladné a negativní. Nic mezi tím. Protože do toho, co se zde odvíjí, se buď zamilujete, nebo to nebudete chápat, nebudete ani chtít pochopit a tím pádem odsoudíte knihu třeba k nedočtení.
Já sama sebe řadím do té první skupiny, i když nemůžu říct, že bych se do knihy zamilovala, ale nějakým divným způsobem mne totálně mystifikovala a mám pocit, že si ještě pár dní budu sama pro sebe promítat určité věci, které se v ději odehrály, a hlavně budu přemýšlet nad tím koncem.

Nechci nikomu tuto knihu doporučovat a ani to neudělám. Přiznám se, že ani nevím, komu bych ji měla dát přečíst. Pokud máte rádi knihy, které se vymykají standardním příběhům, zkuste to. Buď ji dočtete, nebo ne.

Hodnocení: 80 %

Název knihy Má sestra je sériový vrah
AutorOyinkan Braithwaite
ŽánrThriller
  
Nakladatelství HOST
Rok vydání2019
Počet stran216
ISBN978-80-7577-982-3
  
Nákup knihy www.hostbrno.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

HOST

Nakladatelství Host vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. Odborné publikace se zaměřují především na historii, sociologii, jazykovědu, osobnosti filmu i další obory. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů. Nově Host hledá kvalitní knihy i v oblasti žánrové (sci-fi a young adult) a dětské literatury. Relativně nedávno našla v Hostu přístřeší i prestižní edice Česká knižnice, která zájemcům nabízí kvalitní ediční zpracování děl českých klasiků. Naší cílovou skupinou jsou jednak lidé, kteří se zabývají literaturou „na vyšším stupni“ (studenti, učitelé apod.) a dále průměrně či spíše nadprůměrně nároční čtenáři, kteří se u knih chtějí bavit a odpočívat, avšak spotřební a braková literatura je pod jejich úroveň.

www.HostBrno.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Darina Krejčí

Jsem vášnivá knihomolka a máma na plný úvazek. (osobní blog)