Čtvrtek, 2.2.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Magická krása strachu

Mariana Enríquez - Co nám oheň vzalrecenze knihy
Mariana Enríquez – Co nám oheň vzal

Bojíte se rádi? Máte v oblibě duchařské a strašidelné povídky, kde vaše fantazie dostává dostatečný prostor pro strach z neznámého a neviděného? Pak by vám rozhodně neměla uniknout povídková kniha od Mariany Enriquezové.

Co nám oheň vzal je soubor dvanácti příběhů, které se odehrávají v buenosaireské metropoli a v jejích okrajových částech. Každá z nich je naprosto odlišná. Každá vypráví jiný příběh. Každá je temná svým vlastním způsobem. A ani jedna z nich vám nedá spát.

Autorka směle míchá syrovou realitu s nadpřirozeným magičnem i záhrobním životem. Nebojí se ukázat špínu zapadlých ulic, prázdnotu v očích zdrogovaných mladých matek ani temnotu v lidských duších. Hrdinové povídek pochází z různých sociálních vrstev a čtenář se tak dostává postupně do několika světů, aniž by přitom putoval příliš daleko. Banalita všedního života se plíživě a nenápadně mění. Cosi skrytého ve stínech se chystá změnit váš dosavadní život.

Co nám oheň vzal není přehlídkou krvavých brutalit ani bazénem napuštěným lidskou krví, ale poctivou strašárnou, kdy se po dočtení nebudete moci zbavit pocitu, že vás ze tmy někdo nebo něco sleduje. Kniha je plná tajemství, neznámého a přízraků, která více než čím jiným děsí právě tím skrytým a nevyřčeným. Když k tomu ještě připočtete místy neskutečně syrové a bezútěšné prostředí, koktejl beznaděje je již téměř namixován. Už jen stačí dozdobit balancováním na hraně reality a snu a můžeme podávat.

Jak už jsem zmiňovala, každá z povídek má vlastní osobitost, odlišné kulisy a přestože jsou všechny z nich velmi dobré, najdou se mezi nimi takové, které se mi do mysli vryly prakticky nesmazatelně. Třeba Špinavý kluk, který beze stopy zmizí. Nebo Adelin dům, jehož vstupní dveře vedou bůhvíkam. Nemluvě o kraťoučkém příběhu jménem Jen holé kosti. Co vše se vlastně může stát, když si z rozmaru přinesete domů lidskou lebku, kterou jste našli pohozenou venku na ulici? A pokud se stále nebudete dostatečně bát, třeba vám to vynahradí Sousedův dvorek. Protože to, co se tam ukrývá, rozhodně není milé ani přátelské.

Musím konstatovat, že autorka má neuvěřitelně sugestivní styl psaní a dokáže velmi nenásilně vtáhnout do děje, aniž byste se z něj pak chtěli dostat. Nutí vás k zamyšlení i obezřetnosti. Děsí vás, inspiruje, pobuřuje. Hraje si s vaší myslí i s vašimi skrytými obavami. A možná, ale jen možná, vás opět přiměje věřit, že ta strašidla pod postelí nejsou zase až tak nereálná.

Všichni kráčíme po kostech, stačí jen vykopat hlubokou díru a dostat se k pohřbeným nebožtíkům. Musím hrabat, lopatou nebo rukama, jako psi, kteří vždycky najdou kosti, kteří vždycky vědí, kam je schovali, kde je zapomněli.

 


Mariana Enríquez - Co nám oheň vzalNázev knihy:         Co nám oheň vzal
Autor:                      Mariana Enríquez
Překlad:                  Lada Hazaiová

Nakladatelství:      HOST
Rok vydání:           2016
Počet stran:           206

ISBN:                       978-80-7491-777-6
EAN:                        9788074917776

E-shop:   kniha – http://nakladatelstvi.HOSTbrno.cz                                

Databáze knih:      www.DatabazeKnih.cz

 

{source}[[div data-configid=”0/40336837″ style=”width: 610px; height: 460px;” class=”issuuembed”]][[/div]][[script type=”text/javascript” src=”//e.issuu.com/embed.js” async=”true”]][[/script]]{/source}   

 

HostNakladatelství Host vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. Odborné publikace se zaměřují především na historii, sociologii, jazykovědu, osobnosti filmu i další obory. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů. Nově Host hledá kvalitní knihy i v oblasti žánrové (sci-fi a young adult) a dětské literatury. Relativně nedávno našla v Hostu přístřeší i prestižní edice Česká knižnice, která zájemcům nabízí kvalitní ediční zpracování děl českých klasiků. Naší cílovou skupinou jsou jednak lidé, kteří se zabývají literaturou „na vyšším stupni” (studenti, učitelé apod.) a dále průměrně či spíše nadprůměrně nároční čtenáři, kteří se u knih chtějí bavit a odpočívat, avšak spotřební a braková literatura je pod jejich úroveň.

 


PalmKnihyPalmKnihy
– Největší a nejstarší obchod s elektronickými knihami v České republice. Jednoduše, pohodlně a rychle přímo ve všech dostupných formátech.

Více než 11.000 e-knih na jednom místě.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.