Pondělí, 5.6.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Hradecký Majáles se vrací zpátky ke kořenům v Šimkových sadech

Hradecký MajálesHradecký Majáles se po ročním “hostování” v areálu u Piletického potoka vrací na své původní místo konání, a to do Šimkových sadů. Organizátoři však letos přichystali i další změny oproti loňskému roku. Nebudou elektronické náramky a na festivalová pódia se vrátí Michal Hrůza.

Loňský Majáles nabral v některých ohledech až monstrózních rozměrů – pět pódií, elektronické náramky a skvělá show. Velikost akce však přinesla i negativa, jako byl nestíhající výdej jídla či trable s platbami náramkem. Po skončení akce se pořadatelé chytli za nos a řekli si, že tudy cesta nevede. “Uvědomili jsme si, že není důležité stavět Majáles jako obří festival plný nejlepších atrakcí, efektů a nejvymakanějších podií. Méně může být v tomto ohledu více a do budoucna chceme, aby byl Majáles především o zážitku s přáteli v dobré atmosféře a pohodě,” hodnotí loňský ročník zástupce pořadatelů Mirek Beránek.

Už před časem pořadatelé oznámili zrušení elektronických náramků a bezhotovostních plateb, díky čemuž se také podařilo snížit cenu vstupenky. “Zkušenost s elektronickým systémem byla zajímavá, ale pro jednodenní festival naší velikosti se zatím ještě nehodí,” konstatoval za pořadatele mluvčí Robert Přinesdomů. Podle něj způsobily právě elektronické náramky a bezhotovostní platby nečekané komplikace. “Lze jmenovat například pokles kvality a nabídky jídla. Ta naopak letos bude zase v naprostém pořádku,” dodává Přinesdomů.

Návrat ke kořenům symbolizuje i změna místa konání. Letos si návštěvníci užijí festival v Šimkových sadech a přilehlé lokalitě Aldis. Konání akce na těchto místech bylo vloni kvůli rekonstrukci nemožné. “Víme, že tu nejlepší atmosféru měl Majáles v místech, kde ho mají návštěvníci nejradši. A proto jsme rádi, že se na tuto téměř posvátnou půdu můžeme vrátit. Věříme, že Hradecký Majáles tak má nejhezčí prostor v Česku. Velmi si vážíme spolupráce s magistrátem, kde jsou lidé, kteří podporují myšlenku majálesových oslav v centru města. Touto cestou chceme všem poděkovat za tuto příležitost,” uzavírá Mirek Beránek.

Tradiční prostor v parku bude výrazně rozšířen. V sadech bude vytvořena velká odpočinková chill?out zóna, zároveň bude pohodlnější přechod z prostoru u Aldisu do sadů. Ten byl v roce 2013, kdy se tu Majáles konal naposledy, v podvečerních hodinách nejslabším místem festivalu. Program Hradeckého Majálesu se odehraje na 3 hudebních scénách s průřezem toho nejlepšího, co mladým návštěvníkům nabízí česká a slovenská scéna. Festival přivítá kapely Chinaski, Tomáše Kluse, Mandrage, Horkýže Slíže, Vypsanou Fixu, Wohnout, Inekafe, ale také nové naděje Jelen či ATMO music. 

Speciálním momentem bude návrat Michala Hrůzy na festivalová pódia. Právě Hradecký Majáles je prvním festivalem, na kterém po loňském roce vystoupí a navíc si, podobně jako další headlineři, připravuje speciální set. Březnový návratový koncert v pražském Fóru Karlín ukázal Michala v dosud nejlepší kondici jeho kariéry.

Moderování akce se opět ujme osvědčené trio Jakub Kohák, Jiří Mádl a Jakub Šafránek. V průběhu večera bude zvolen a slavnostně korunován nový král studentů, stejně jako Miss. Akce otevře své brány ve 12 hodin a první tóny zazní ve 13:00, kdy se na hlavní scéně představí vítězové studentské soutěže kapel Excelent talents a Nová krev.

Majáles se vrací zpátky ke kořenům v Šimkových sadech

Doprovodný program Majálesu

Tradičně bohatý bude i program doprovodných akcí. Den před majálesovým koncertem proběhne oblíbená jízda Hradec na bruslích a na Tylově nábřeží už od 10 hodin poběží Majálesové nábřeží vysokých škol, kde organizátoři dávají prostor hradeckým vysokým školám prezentovat se před veřejností a budoucími uchazeči o studium. V úterý 21. dubna a o den později pak změří síly studenti ve Florbalové bitvě škol.

Bohatý program nabízí také studentský AC klub, který hostí nejen Soutěžní koncert kapel o účast na Majálesu, ale také Promítání o Grónsku nebo koncert autorského šansonu s Lucií Peterkovou. Pro děti je pak přichystán Majáles pro nejmenší, který se koná v pátek 24. dubna v Šimkových sadech u Rotundy a začíná v půl desáté dopoledne.

Vstupenky na Majáles Open Air je možné v Hradci Králové aktuálně zakoupit v prodejně Kodak No. 200 v ulici V Kopečku nebo na tradičních místech v OC Futurum a Atrium. Zájemci o lístky pak uspějí i v Pardubicích, všechna předprodejní místa jsou na webu hradec.majales.cz. Pro mimohradecké je spuštěno i objednávání vstupenek na dobírku. Za zvýhodněnou cenu 350 Kč se dají vstupenky zakoupit do 14. dubna, poté se cena zvýší na 450 Kč. Na místě se letos vstupenky prodávat nebudou.

O festivalu Majáles

Majáles je oslava jara a mládí, širší program oslav je prezentací studentských dovedností a hlavní den oslav tvoří tradiční majálesový průvod a velký open-air festival, na kterém se volí nový král studentů. Hradecký Majáles 2015 je největší open-air festival pro mladé ve Východních Čechách. Hlavní den oslav je v pátek 24. dubna.

Majáles se vrací zpátky ke kořenům v Šimkových sadech

 

Kompletní informace jsou na webu www.hradec.majales.cz.

 

Kompletní harmonogram Hradecký Majáles 2015

pátek 10. 4. 2015 stavění májky, od 15:00, Masarykovo náměstí
středa 15. 4. 2015 Soutěžní koncert kapel o účast na Majálesu, od 19:00, AC klub
pondělí 20. 4. 2015 Promítání o Grónsku, od 19:00, AC klub
úterý 21. 4. 2015 Florbalová bitva škol VŠ
středa 22. 4. 2015 Florbalová bitva škol SŠ
čtvrtek 23. 4. 2015 6naChodníku – koncert autorského šansonu s Lucií Peterkovou, od 20:00, AC klub
čtvrtek 23. 4. 2015 Majálesové nábřeží vysokých škol, 10:00 – 17:00, Tylovo nábřeží
čtvrtek 23. 4. 2015 Hradec na bruslích, od 18:00, Ulrichovo náměstí
pátek 24. 4. 2015 Majáles pro nejmenší, 9:30 – 11:30, Šimkovy sady, u Rotundy
pátek 24. 4. 2015 Majálesový průvod, 12:00-13:00
pátek 24. 4. 2015 Majáles OPEN AIR

 

 

Pokud ještě nemáte vstupenky zakoupené, 
zkuste štěstí a vyhrajte je v naší soutěži.

Soutěž

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.