Úterý, 6.6.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Komiksové postřehy ze života s malým dítkem

recenze knihy Malá máma 2

„Tuhle knížku tahej, otvírej, směj se u ní, půjčuj ji, nos ji s sebou, mačkej ji, drob do ní, pokládej si na ni hrníček, stav z ní garáž, listuj v ní, prohlížej ji a bav se!“

Jste maminka na rodičovské dovolené? Nebo teprve netrpělivě očekáváte příchod prvního potomka do vašeho života? Pak zbystřete, je tu kniha, v níž se nejspíš poznáte, buď již nyní, či později, až vám vaše vytoužené dítko převrátí život tak trochu naruby.

Autorka knihy, Lenka Sadvarová, je taková „malá máma“, která do knižního světa vstoupila před pěti lety svojí komiksovou prvotinou Malá máma, v níž pomocí obrázků a krátkých textů vtipně zachytila situace, s nimiž se maminky s malými dětmi potýkají skoro každodenně, a rozhodně jim v tom okamžiku do smíchu není. Ale věřte, že nad stránkami knihy se vám ten úsměv na rtech jistě objeví a možná i malé uchechtnutí, ne-li hlasitý smích, protože tato kniha je takový malý důkaz, že v tom rozhodně nejste samy. Po ohlasu, jaký kniha u čtenářů, či spíše čtenářek, vzbudila, autorka vyslyšela jejich žádosti o pokračování a koncem loňského roku vyšla kniha Malá máma 2 s podtitulem Ještě pravdivější komiks o mateřství.

Malá máma 2V této knize hlavní hrdina Lojzíček již o něco povyrostl a stalo se z něj dítko školkou povinné, což s sebou přináší nové humorné situace, které opět autorka zcela výstižně a stručně zaznamenala formou komiksových obrázků. Taky máte ten pocit, že jen vaše dítě nechce jíst to, co mu dáte? Že ho nezajímají jeho hračky, ale běda, jakmile přijde na návštěvu nějaké jiné dítě a chce si s nimi hrát? Také vás vaše dítko svojí nedokonalou výslovností dostalo do situace, kdy byste se raději neviděli? V tom případě sáhněte po této knize, ve které nejspíš sebe i své dítko poznáte a věřte, že tentokrát vám do pláče nebude.

Malá máma 2 je opět takovou malou jednohubkou na zpestření chvilky, kdy vaše dítko usnulo a věřte, že i za půlhodiny trvající spánek vašeho drobečka ji zvládnete přečíst. A možná vám dodá sílu vidět váš život, který nyní formuje vaše malé dítko, trochu víc s nadhledem. Není to kniha s žádnými radami, jak být dokonalou mámou, někdy si říkám, kdo takové knihy vůbec píše, ale je to kniha, která vám může vrátit trochu rovnováhy, protože vám s humorem nastaví pomyslné zrcadlo. Na každé stránce najdete jednu ucelenou situaci, takže i kdyby vás při čtení někdo vyrušil, nic vám neuteče a knihu si můžete dávkovat po chvilkách.

Pokud bych knihu porovnala s prvním dílem, tak se přiznám, že nyní jsem u některých zachycených postřehů musela chvilku zapřemýšlet, než mi docvaklo, co tím autorka chtěla říct, to se mi u prvního dílu nestalo, v něm bylo vše přímočaře jasné. Zde je možná vidět jistý posun, kdy nás autorka tak trochu nutí se více zamyslet a zapojit mozek, což ale nevnímám jako zápor, protože, přiznejme si to, na rodičovské zkrátka takové impulsy potřebujeme.

Komiksové minipříběhy bych doporučila všem maminkám či budoucím maminkám, pro které bude kniha velmi aktuální a věřím, že známé situace vám vykouzlí úsměv na tváři, a především vás povzbudí a předají jim signál, že v té občasné bezmoci nejste samy. A vřele vám k přečtení doporučuji i první díl.

 

Malá máma 2 komiks

 

Malá máma 2 autorka

 

Název knihy Malá máma 2
AutorLenka Sadvarová
ŽánrKomiks, humor, rodina
  
Nakladatelství Ikar
Rok vydání2021
Počet stran120
ISBN978-80-249-4680-1
  
Nákup knihy www.knizniklub.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

Ikar

Nakladatelství IKAR je orientováno především na ženské čtenářky, kterým nabízí romance, společenské romány a memoáry, kuchařky nebo rádce; zajímavým projektem je i řada historických biografií z Habsburské monarchie. Mezi zavedené a celosvětově úspěšné autory Ikaru patří Danielle Steel, Joy Fieldingová, Rosamunde Pilcherová, Barbara Woodová, Erich Maria Remarque, Lion Feuchtwanger či Johannes Mario Simmel; z českých autorů např. Klára Janečková, Hana Marie Körnerová.

www.ikar.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)