Úterý, 5.12.2023
KnihyKultura

Málo času na život

recenze knihy Málo času na život

Libby Millerová si  myslela, že je šťastná. I když v dětství musela překonat smrt milované maminky, oporou jí vždy byl otec a bratr – dvojče, s nímž ji pojí pevné pouto. Další skálou, o niž se mohla vždy opřít, byl manžel Tom, kterého milovala od školních let. Ale každá skála se občas drolí, Tom si pro ni připravil poměrně šokující přiznání, s nimž se Libby nedokázala vyrovnat. Ironií osudu přišlo v ten samý den, kdy jí lékař sdělil krutou zprávu. Libby se rozhodne zbývající čas prožít po svém. Rázně zamete stopy vedoucí k manželství a odlétá na malý ostrůvek v Karibiku, kde kdysi našli štěstí její rodiče. Čeká ještě něco hezkého i na ni?

Vypadá to, že Camille Pagánová si v srdervoucích příbězích libuje. Po dojemném románu Žij, dokud to jde, který mě dostal tématikou i způsobem, jakým ho autorka napsala, jsem byla zvědavá i na novinku Málo času na život. Opět zpracovává téma vážné nemoci, jež pořádně otřese životem hlavní hrdinky i jejich blízkých. Tentokrát je příběh víc humornější, působí odlehčeně a díky Libby je i ironický a sarkastický

Málo času na život (IKAR)Libby je totiž zvláštní postava. Fandíte jí, chcete, aby pro ni vše dopadlo dobře. I já to tak měla, držela jsem jí všech deset pro štěstí. Jenže mě svým způsobem neskutečně štvala a bylo těžké se s ní úplně ztotožnit.  Vadil mi její přístup k manželovi, kterému nemohla ani za nic odpustit, přestože věděla, že další příležitost mít nemusí. Občas se chovala velmi dětinsky, jakoby si říkala, že už se nemusí kontrolovat. Dávala průchod svým emocím a náladám, občas byla nevyzpytatelná a sobecká. Na druhou stranu jsem obdivovala její houževnatost. Vlastně jsem jí trochu na chuť přišla až postupem času. I s knižními hrdiny je to někdy jako s opravdovými lidmi, nemusí vám úplně sednout a držíte si od nich mírný odstup, což dává prožitku z četby jiný rozměr.

O to víc jsem si užívala vedlejší postavy a věřím, že zaujmou i vás. Je tady pilot Shiloh, který bude mít v Libbyině životě významnou roli, bytná Milagros, jíž jsem si oblíbila asi nejvíc pro její životní nadhled a humor,  Libbyino dvojče Paul – takového bráchu budete chtít taky – ti všichni nenápadně, ale důkladně obrušují hrany Libbyiny drsné slupky, do níž se před nemocí schovala.

Atraktivitu přiběhu dodává i exotická destinace, malý ostrůvek v Portoriku, jehož barvitými popisy přírody i jídla autorka útočí na všechny vaše smysly.

Málo času na život je i přes chmurný námět optimisticky laděnou knihou, která dokazuje, že i v nejtěžších chvílích zbývá vždy trocha naděje

 

Název knihy Málo času na život
AutorCamille Pagán
Žánrromány pro ženy
  
Nakladatelství Ikar
Rok vydání2019
Počet stran272
ISBN978-80-249-3913-1
  
Nákup knihy www.ikar.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Ikar

Nakladatelství IKAR je orientováno především na ženské čtenářky, kterým nabízí romance, společenské romány a memoáry, kuchařky nebo rádce; zajímavým projektem je i řada historických biografií z Habsburské monarchie. Mezi zavedené a celosvětově úspěšné autory Ikaru patří Danielle Steel, Joy Fieldingová, Rosamunde Pilcherová, Barbara Woodová, Erich Maria Remarque, Lion Feuchtwanger či Johannes Mario Simmel; z českých autorů např. Klára Janečková, Hana Marie Körnerová.

www.ikar.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)