Neděle, 14.4.2024
HudbaKultura

Marika Gombitová slaví šedesátiny s knihou vzpomínek

Úlomky vzpomínekNěkolikanásobná držitelka Zlatého slavíka Marika Gombitová proslula jako žena, která se nikdy nevzdává. Už když začala poprvé zpívat profesionálně, nepřestávala na sobě pracovat, chtěla se neustále zlepšovat. A když pak v roce 1980 po autonehodě zůstala upoutaná na kolečkové křeslo, odmítla se smířit s tím, že to je konec kariéry a zpívala dál. U příležitosti svých 60. narozenin napsala knihu Úlomky vzpomínek.

Ten velký sněhový jazyk před námi jsem viděla naprosto jasně, rychle se blížil. Auto na něj najelo, ztratilo stabilitu, převrátilo se jednou, podruhé, přešlo do kotrmelců a řítilo se do neznáma,“ vzpomíná dnes Marika Gombitová na nehodu z prosince 1980, po které zůstala ochrnutá. Tehdy jí bylo 24 let, měla rozjetou kariéru jedné z největších československých zpěvaček a najednou se z ní stal uzlíček neschopný pohybu a odkázaný na pomoc okolí.

Dodnes mi není jedno, že jsem skončila na vozíku, ale otázku – proč právě já? – si už nekladu. Odpověď na ni stejně neexistuje. Prostě se tak stalo a je třeba to akceptovat,“ píše Marika Gombitová v autobiografii Úlomky vzpomínek, jedinečné, bohatě ilustrované publikaci, kterou vydává nakladatelství Ikar.

Marika Gombitová spisovateli Miroslavu Graclíkovi prozradila i některá tajemství a vzpomínky, o kterých dosud nikde nehovořila. V posledních letech se totiž stáhla do ústraní a její fanoušci nemají mnoho možností se s ní setkat. Kniha Úlomky vzpomínek je tak jedna z málo příležitostí, jak nahlédnout do soukromí této zpěvačky se silným hlasem a vůlí.

 

Úlomky vzpomínek

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.