Marillion vystoupí v listopadu v pražském Retru

Marillion25. listopadu 2012 od 20 hodin, Retro Music Hall Praha
Britští Marillion jsou kapelou, která se snaží vždy přicházet s něčím novým, nezůstávat na jednom místě a neopakovat se. Jejich počáteční éru charakterizuje příklon k hudbě gabrielovských Genesis, později spojují klasické progresivní postupy s moderním zvukem a chytlavými popovými nápěvy. Výsledkem je hudba plná emocí oslovující posluchače nejen z řad příznivců progresivního rocku.

Marillion se na hudební scéně vylíhli jako typičtí zástupci směru, který britský tisk nedůvěřivě nazýval “novou vlnou progresivního rocku”. V době, kdy doznívala punková revoluce, jež v polovině sedmdesátých let odepsala veškerý prog jakožto obstarožní nabubřelou nudu, bylo málo šancí, aby se kapela tohoto stylu prosadila. Marillion se však přesto podařilo jakýmsi zázrakem získat poměrně soudržnou skupinu příznivců. Naživo byli Marillion hotovým zjevením. Jejich zakládající charismatický zpěvák Fish burácel na scéně s divokými barvami na obličeji, vytahoval zpoza bicí soupravy půllitry piva, vesele si dobíral publikum a bláznivým divadelnictvím ilustroval texty písní. Silně ovlivněni gabrielovskými Genesis a podobnými artrockovými uskupeními, produkovali Marillion dlouhé, složité a orchestrálně znějící skladby s komplikovanými, mnohomluvnými texty. Popsat hudbu, kterou Marillion hrají, není vůbec jednoduché. Obzvláště proto, že jejich styl se stále dosti překotně mění. V tomto smyslu jsou Marillion jednou z nejprogresivnějších kapel. Marillion chtějí na posluchače určitým silně emotivním způsobem působit, dát jim své písně prožít a ztotožnit se s nimi. A to je na nich tak krásné…

Marillion

Slovo “Marillion” vzniklo zkrácením původního “Silmarillion”, což je název jedné z knih J. R. R. Tolkiena, a skupina si ho vetkla do křestního listu v podstatě náhodou. Během rozhodování o jménu kapely totiž ležela tato kniha na stole. Je nutno poznamenat, že tím skupina v žádném případě nehodlala naznačovat nějaké souvislosti mezi svou hudební orientací a fantasy žánrem. Ono “Sil-” bylo z názvu odstraněno, aby se kapela vyhnula opletačkám s úřady kvůli autorským právům. V současnosti hraje kapela v této sestavě: Steve Hogarth – zpěv, Steve Rothery – kytary, Mark Kelly – klávesy, Pete Trewavas – baskytara a Ian Mosley – bicí.

MarillionNenechte si ujít koncert kapely Marillion v pražské Retro Music Hall 25. listopadu 2012 od 20 hodin.

Více na www.marillion.com, www.retropraha.cz

Pořadatel: http://www.alfedusmusic.cz

 

 

Fotogalerii z pražského koncertu v roce 2009 v Retru si můžete prohlédnout na http://www.fotozajda.cz/koncerty/marillion/galerie.html.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.