Úterý, 16.4.2024
KnihyKultura

Marta znovu zachraňuje životy

Osudy porodní bábyrecenze knihy Osudy porodní báby

Zalíbily se vám příběhy mladé porodní báby Marty a toužíte si přečíst další? Pokud tomu tak je, právě jste narazili na to pravé ořechové pro vás. Pojďte si užít další díl skvělé historické ságy, která vás překvapí, polapí a nepustí vás do té chvíle, dokud se nedočtete do jejího konce a neodhalíte další radosti a strasti, jež stojí v cestě Martě, pro niž není problém dát všanc své zdraví a mnohdy dokonce i vlastní život. O tom jsme měli možnost se přesvědčit již v prvním dílu série s názvem Tajemství porodní báby. Při čtení vás často bude mrazit, ale hojně se objevují i chvilky, kdy vás pohladí po srdci něha a láska. Pojďte si užít skvělou historickou jízdu, jež se odehrává na kouzelných 568 stranách a mnoha zajímavých kapitolách. V následujících řádcích nahlédneme tento příběh trošku blíže.

Sabine Ebertová je pro nás již starou známou. Na našich stránkách jste se mohli setkat s recenzemi titulů Tajemství porodní báby a Kletba porodní báby. Kromě série, jež nese název prvního dílu, autorka vydala také knihy 1813 – Válečný požár, 1815 – Krvavý mír a Krev a stříbro. Již podle románů, jež jsem měla tu čest přečíst, jsem si uvědomila, že tato autorka má talent a cit pro historické příběhy. Dokáže výborně vyobrazit klady, ale i zápory dané doby. Příběhy jsou čtivé, chytlavé a ač většinou obsah přesahuje 500 stran, budete je mít přečtené během pár chvilek. Každý by si mohl dle názvu díla myslet, že je určené pouze ženám, avšak není tomu tak. Mužům se může líbit prostředí, do něhož je příběh zasazen, zalíbí se jim i válečná tematika. Každý si tudíž najde ve vyprávění to své a rozhodně nebude nikdo zklamán.

Titul Osudy porodní báby vyšel v originálu (Die Spur der Hebamme) již v roce 2007. U nás se dočkal hned dvou vydání, o první se postaral v roce 2011 Knižní klub a o druhé v roce 2015 Euromedia. Jak jsem již naznačila výše, jedná se o druhý díl série Tajemství porodní báby. Pokud vás naše recenze chytne za srdce a budete si chtít román přečíst, můžete si jej pořídit zde. Jste-li příznivci e-knih, ani vy nebudete zklamáni, náplň do své čtečky získáte tady.

Příběh je opět velice zajímavý, líbí se mi, že si můžete do ruky vzít jakýkoliv díl série a nikdy se nebudete cítit ztraceni. Autorka píše jak pro ty, kteří začínají číst série od úplného počátku, tak i pro ty, kteří klidně začnou od prostředka či rovnou konce. Jak je to možné? Odpověď je velice jednoduchá. Na počátku každé knihy se setkáte s krátkým představením všech postav, jež se v ději objevují a zároveň se autorka při vyprávění neustále vrací do dob dřívějších. Některé okolnosti, jež se odehrávají v tomto díle, mají svůj původ již v Tajemství porodní báby. Spisovatelka tyto chvíle krásně vysvětluje tím, že popíše situaci znovu. Není to tedy nijak vytrženo z kontextu.

Při čtení jsem si užívala spoustu neočekávaných a zajímavých zvratů, jichž je tu plno. Prostředí již známe z prvního dílu, ale ten, kdo jej nečetl, může být vcelku překvapen jeho netradičností. Zápletky v knize jsou napínavé a jejich řešení ve většině případů předem neodhadnutelné. Od čtení se tudíž jen tak neodtrhnete. Nutné je však podotknout, že dílo je zajímavé zejména pro milovníky historických románů, ostatní budou pravděpodobně spíše zklamaní. Mě osobně čtení bavilo a rychle ubíhalo. Přispěla k tomu nejen čtivost textu, ale také jeho grafické zpracování a celková bezchybnost.

Většina z vás by mohla ocenit přímočarý děj, protože je sledován osud Marty a jejích blízkých. To, co se děje kolem, je spíše vždy jen tak mimochodem nadhozené. U situace se zdržujeme jen krátkou chvilku a za moment už se opět můžeme těšit pohledem na umění porodní báby a léčitelky v jedné osobě. Chvilkami budete mít chuť plakat, chvilkami se budete těšit z Martiných úspěchů a pochopitelně nebude chybět ani strach. Vypravěč se soustředí výhradně na osobu Marty, jiné dějové linie do děje příliš nevstupují. Objevuje se vcelku velké množství dialogů, jež děj oživují.

Kladete si otázku, co by vás mohlo od četby odradit? Pro ty, kteří nemají v lásce rozsáhlé příběhy s velkým množství postav, tato kniha rozhodně není tou pravou volbou. Četba by pro vás byla utrpením, protože již na samém počátku projdete téměř 4stránkovým seznamem postav, jež vás budou téměř celým dějem provázet. Nicméně přesně to musíme od ságy očekávat.

Obálka knihy je krásně barevná a úžasně koresponduje s jejím obsahem. Než jsem svazek otevřela a začetla jsem se, ocitla jsem se ve středověké lékárně, mohla jsem si dle receptů namíchat bylinky proti nejrůznějším neduhům, a hlavně pro spokojenou četbu. Záměr obálky se tedy vyvedl. Před tím, než jsem začala číst, podívala jsem se na anotaci a v tu chvíli jsem věděla, že pokračování Martina příběhu je pro mě jasnou volbou.

Kompoziční rámec textu je překvapivě na rozsah díla jednoduchý. Setkávat se můžete zejména s chronologií a retrospektivami. Ty se objevují zejména v pasážích, kdy se autorka snaží čtenáři přiblížit situace z předchozí epizody. Jednotlivé kapitoly jsou celistvé, nejsou nijak přerušované a postupně na sebe navazují. Děj je vyprávěn v objektivní er-formě, jež doplňují dialogy. Těch však kupodivu není mnoho. Setkáváme se s nejrozličnějšími popisy, které jsou různě dlouhé. Většinou se týkají míst, situací, charakterů postav, ale nevyhneme se ani nutnému popisu situací, které se odehrávají na pozadí. Toto všechno dodává patřičnou románu patřičnou atmosféru.

Moje subjektivní hodnocení je více než jen pozitivní. Autorce se totiž povedlo vytvořit zajímavý příběh, jenž čtenáři přiblíží situaci ve zdravotnictví v období raného středověku. Můžeme nahlédnout pod pokličku toho, jak to bylo v této době pro lid náročné. Sledovat můžeme nejrůznější epidemie, s nimiž se musí hlavní hrdinka se svou dcerou popasovat a pomoci svým pacientům. Příběh mě zaujal hned na začátku a toto nadšení se mě nepustilo do té doby, dokud jsem jej nedočetla až do úplného konce. Četbu jsem si neskutečně užila a odnesla jsem si zajímavý čtenářský zážitek. Hlavní hrdinku příběhu jsem si již z předchozích zkušeností zamilovala a těším se již teď na další setkání s ní. Za výborný a velice čtivý historický exkurz získává ode mě román nádherných 100 %.

Pokud milujete obsáhlé historické ságy naplněné napětím, strachem, ale i láskou a touhou, s klidným svědomím po tomto díle sáhněte. Rozhodně nebudete zklamaní.

 


Osudy porodní bábyNázev knihy:    Osudy porodní báby
Autor:               Sabine Ebert
Překlad:            Ivana Führmann-Vízdalová

Nakladatelství:  IKAR
Rok vydání:       2017
Počet stran:       568

ISBN:                978-80-242-3179-2
EAN:                 9788024231792

E-shop:            kniha – www.martinus.cz

 
                         e-kniha – www.eReading.cz

Databáze knih:  www.DatabazeKnih.cz

  

Osudy porodní báby

 


MartinusMartinus
začal před 25 lety jako kamenné knihkupectví ve slovenském Martině, rychle se ale vypracoval i na internetu a dnes je tím úplně nejoblíbenějším slovenským e-shopem. Od roku 2012 ovšem nezahálíme ani v České republice! Měsíčně nás navštíví přes 350 000 zákazníků a my pilně pracujeme na tom, aby byli spokojení. Nabízíme přes 150 000 titulů, více než 100 výdejních míst a skvělý zákaznický servis, na kterém si zakládáme, stejně jako na různých projektech pro knižní nadšence, které nemají v Česku obdoby – za všechny jmenujme Den nepřečtených knih, soutěž Knižní šifra nebo Knižní hrdina.

Co pro vás děláme

eReading.czČerná kočka Erna provází po knižních cestách více než sto tisíc čtenářů a snaží se pro ně připravit maximální čtenářský zážitek. Jejími tlapkami prošlo přes deset tisíc titulů a toto číslo každý den zvyšuje. Erna a eReading.cz věří, že si knihy zaslouží zvláštní pozornost, a proto pro své čtenáře připravují nejen slevové akce a soutěže, ale také jim přináší mnoho zajímavých informací o jednotlivých titulech, spisovatelích i samotných nakladatelství. eReading.cz také jako první v České republice nabídl čtenáři vlastní čtečku s elektronickým inkoustem, která navíc umožňuje využívat systém výpůjček z knihoven. Dnes je jedním z nejvýznamnějších českých distributorů elektronických knih.

Autorčin blog 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)