Čtvrtek, 7.12.2023
KnihyKultura

Seznamte se s Martou

Tajemství porodní bábyrecenze knihy Tajemství porodní báby

Máte rádi citlivé historické romány, jež jsou naplněny spoustou citů a emocí? Milujete vyprávění o životě druhých, jejich radostech a strastech? Pokud tomu tak skutečně je, tato kniha z pera německé autorky Sabine Ebertové je to pravé ořechové právě pro vás. V tomto historickém románu se setkáváme poprvé s hlavní hrdinkou, jíž se stala mladičká porodní bába Marta. Její životní cesta je vcelku klikatá a měla skončit dosti brzy, proč? Povede se jí před smrtelným trestem uniknout? O tom se dozvíte více právě v tomto titulu.

Sabine Ebertová má na svém kontě 8 historických románů. Kromě pětice knih ze série o porodní bábě (Tajemství porodní báby, Rozhodnutí porodní báby, Osudy porodní báby, Kletba porodní báby a Sen porodní báby) vyšla autorce i díla Krev a stříbro, 1813 – Válečný požár a 1815 – Krvavý mír. Všechny tituly by se daly považovat za bestsellery. Na našem portálu jste si již mohli přečíst recenzi knihy Kletba porodní báby. Musím říci, že se mi kniha moc líbila, a proto jsem se moc těšila, až si přečtu i další díly ze série o Martě. Autorčin styl mě uchvátil, ale mohu konstatovat, že díky své obsáhlosti není pro každého. Kompoziční konstrukce sice není tak náročná a popisy jsou vcelku přímočaré, ale problémem může být velké množství postav, s nimiž je důležité se řádně seznámit a pamatovat si kdo je kdo. Titul Tajemství porodní báby se zalíbí hlavně ženám, ale najít se v něm mohou i muži. Těm se bude líbit zejména tematika osídlování nových míst a bitvy.

Kniha Tajemství porodní báby vyšla poprvé v roce 2011 v nakladatelství Ikar a v Knižním klubu. O elektronickou podobu knihy se postaralo nakladatelství Euromedia Group. Stejné nakladatelství se pak v roce 2015 postaralo o druhé knižní vydání tohoto titulu. Jak jsem již několikrát poznamenala výše, jedná se o první díl ze série Tajemství porodní báby. Pokud vás recenze zaujme a budete si chtít tento poutavý román přečíst, můžete si jej zakoupit v internetovém knihkupectví Martinus.cz.

Román vás zavede do období raného středověku, seznámí vás s mnohými historickými událostmi, jež můžete sledovat na pozadí poutavého životního příběhu porodní báby Marty. Kromě této smyšlené postavy se však můžete seznamovat i s postavami, jež opravdu daném období žily. Autorka se snažila držet i jejich pravdivé charakteristiky a příběh tak krásně přizpůsobila. Kapitoly jsou v románu krapet delší a vcelku hodně popisné, ale vše je zpracováno tak úchvatně, že ani nebudete vědět, jak a budete se pomalu, ale jistě posouvat v ději dál. Celý román má krásných 552 stran, ale opravdu se čte tak dobře, že vám tento úctyhodný počet uteče před očima tak, že ani nemrknete. Při četbě si krásně odpočinete a ve své fantazii se dostanete o několik stovek let zpět. Někdy budete nadšeni, jindy budete postavy litovat, ale výsledný čtenářský zážitek je jedinečný. Věřte mi, jsem toho příkladem.

série Tajemství porodní bábyVyprávění je na obsáhlost knihy vcelku jednoduché, odvíjí se postupně. V rámci jednotlivých kapitol nedochází k přesunům časovým, místním, dokonce ani ke změně úhlů pohledu postav. Sledovat můžete kromě osudů osidlovací skupiny, do níž se Marta shodou okolností dostala, ale také osud hradního pána Wulfharta, jenž je hlavním strůjcem Martina neštěstí a stále se jí snaží najít, aby ji potrestal. V ději nedochází k žádným nepodstatným odbočkám a vše zapadá do rámce, jenž je opravdu působivý.

Obálka knihy je vcelku zvláštní. Chytne vás za srdce, ani nevíte jak a čím. Je laděna do modrošedých odstínů a uprostřed můžeme spatřit zámek ve tvaru srdce. Předpokládat se dá, že modrošedé pozadí může vyobrazovat zdobné dveře. Kam asi vedou? Chcete to vědět? Otevřete tuto knihu a odpověď na svou otázku jistě získáte. Na obálce pak najdeme důležité informace o knize, a to informaci o nakladateli, jméno autora, název románu, ale také informaci o tom, že se jedná o první díl tetralogie z raného středověku. Kromě zajímavé obálky, mě ale upoutala i anotace. Kdybych před tím nečetla čtvrtý díl série a nevěděla o sérii zhola nic, určitě bych si knihu vybrala právě i díky jejímu poutavému popisu, jenž naťukne, ale nevyzradí.

Kniha je rozdělena do čtyř dílů, každý z nich má rozdílný počet kapitol, avšak dohromady jich je 48. Každá nese svůj název, jenž trošku naťukává to, co se v ní bude odehrávat. Celkově je příběh zarámován úvodním prologem a uzavřen doslovem s glosářem. Aby se čtenář v díle dobře vyznal, je opatřeno seznamem osob, jež se v něm vyskytují. Že jich je vážně dost, o tom nás přesvědčí to, že tato úvodní informace je vepsána do 3 stran (v elektronickém vydání). Celé vyprávění je prosyceno velkým množstvím emocí, nenávistí, strachem, ale také několika radostnými okamžiky.

Kompoziční rámec díla není nijak složitý. Základní kameny jsou vystaveny na chronologickém postupu, jenž je neochvějný. Občas se můžeme setkat s nějakou tou retrospektivou, jež je prezentována většinou formou vzpomínek. Co se týče paralel, moc jich v díle není. Nesledujeme je v průběhu čtení jedné kapitoly, dochází k nim při přechodu kapitol, jež sledují osud kolonizační skupiny s kapitolou, jež sleduje to, co se děje na hradu u Wulfharta. Občas se dokonce tyto dva pohledy propojují, ale to už bychom moc napověděli. Příběh je vyprávěn objektivní er-formou, jež je doprovázena častými dialogy mezi jednotlivými postavami. Tyto dialogy oživují vyprávění a dodávají mu patřičný říz a spád.

Moje subjektivní hodnocení je velice pozitivní. Jelikož jsem milovnicí historických románů, ráda jsem si přečetla i něco z jiného soudku než detektivku. Líbilo se mi, že je v knize zakódováno mnoho mouder, jež se dají vcelku snadno rozklíčovat a použít třeba i pro současný život. Délka kapitol mě od četby nijak neodrazovala, protože se mi příběh četl rychle a bez sebemenších potíží. Četbu jsem si celkově užila a odnesla jsem si z ní nevšední čtenářský zážitek. Musím konstatovat, že už se těším na to, jak se bude příběh porodní báby Marty vyvíjet dál. Co se týče gramatiky, stylistiky a typografie, neshledala jsem žádné poklesky, jež by mi čtení komplikovaly. Celkové hodnocení činí nádherných a zasloužených 100 %. Tento román mohu doporučit s čistým svědomím všem milovníkům historických románů, kteří si rádi odpočinout od problémů současného světa a nevadí jim troška krve, jež se v knize občas objeví.


Název knihy:    Tajemství porodní báby
Tajemství porodní bábyAutor:               Sabine Ebert
Překlad:            Ivana Führmann-Vízdalová

Nakladatelství:  IKAR
Rok vydání:      2017 (2011)
Počet stran:      552

ISBN:                978-80-242-2976-8
EAN:                 9788024229768

E-shop:            kniha – www.martinus.cz

 
                         e-kniha – www.eReading.cz

Databáze knih:  www.DatabazeKnih.cz

 


MartinusMartinus
začal před 25 lety jako kamenné knihkupectví ve slovenském Martině, rychle se ale vypracoval i na internetu a dnes je tím úplně nejoblíbenějším slovenským e-shopem. Od roku 2012 ovšem nezahálíme ani v České republice! Měsíčně nás navštíví přes 350 000 zákazníků a my pilně pracujeme na tom, aby byli spokojení. Nabízíme přes 150 000 titulů, více než 100 výdejních míst a skvělý zákaznický servis, na kterém si zakládáme, stejně jako na různých projektech pro knižní nadšence, které nemají v Česku obdoby – za všechny jmenujme Den nepřečtených knih, soutěž Knižní šifra nebo Knižní hrdina.

eReading.czČerná kočka Erna provází po knižních cestách více než sto tisíc čtenářů a snaží se pro ně připravit maximální čtenářský zážitek. Jejími tlapkami prošlo přes deset tisíc titulů a toto číslo každý den zvyšuje. Erna a eReading.cz věří, že si knihy zaslouží zvláštní pozornost, a proto pro své čtenáře připravují nejen slevové akce a soutěže, ale také jim přináší mnoho zajímavých informací o jednotlivých titulech, spisovatelích i samotných nakladatelství. eReading.cz také jako první v České republice nabídl čtenáři vlastní čtečku s elektronickým inkoustem, která navíc umožňuje využívat systém výpůjček z knihoven. Dnes je jedním z nejvýznamnějších českých distributorů elektronických knih.

Autorčin blog 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)