Marti, rozhodni se správně

Rozhodnutí porodní bábyrecenze knihy Rozhodnutí porodní báby

Stýskalo se vám po porodní bábě Martě? Pokud ano, věřte tomu, že se nám s velkou pompou vrací. Její příběh se odehrává v raném středověku na území dnešního Německa. Tentokrát se budeme vcelku často pohybovat na bojišti a sledovat vývoj konfliktu mezi Fridrichem Barbarossou, Jindřichem Lvem a Otou z Wettinu. Jak moc události poznamenají Christiansdorf a jeho obyvatele? Co vše bude muset Marta strpět a případně i obětovat? O tom si přečtete v tomto poutavém historickém románu. Ten stejně jako předchozí díly prýští množstvím emocí a můžete se těšit na zajímavou jízdu plnou napětí, lásky, nenávisti, strachu a intrik. Titul vás na samém počátku upoutá a nepustí vás do té doby, dokud jej nedočtete až do konce.

Příběh je velice zajímavý a strhující. Při jeho četbě vás překvapí spousta neočekávaných zvratů. Rozhodnutí porodní báby je obsáhlý román, což pro čtenáře znamená také to, že se setká s komplikovanějším kompozičním rámcem a mimo jiné také s vcelku velkým množstvím postav. Některé se jen ukážou a hned zase mizí, jiné zasahují do příběhu pravidelně a svým způsobem ovlivňují i jeho směřování. Nicméně rozhodně se tohoto faktu nemusíte nijak obávat, na počátku knihy objevíte seznam všech osob, které se v textu objeví. Dokonce zde najdete i jejich postavení a význam pro vyprávění. Pomůže vám se krásně zorientovat. Styl zpracování textu mě velice zaujal. Chvilkami jsem měla pocit, jako bych četla poutavou dějepisnou učebnici. Sabine Ebertová vás překvapí smyslem pro dobový jazyk. Přesně ví, kdy použít výraz z dané doby a kdy vyprávění oživit. Dílo tedy působí autenticky.

Titul Rozhodnutí porodní báby vyšel v originálu (Die Entscheidung der Hebamme) v roce 2011. U nás se kniha dočkala u Knižního klubu hned dvou vydání, a to v letech 2012 a 2017. Jedná se již o třetí díl ze série o tajemství porodní báby. Pokud vás recenze nadchla a budete si chtít příběh přečíst, můžete si jej pořídit na www.megaknihy.cz.

Megaknihy

Když mi bylo k recenzi nabídnuto Rozhodnutí porodní báby, vůbec jsem neváhala a výzvu přijala. Předchozí díly této série jsem četla a nadchly mě. Těšila jsem se jaký bude tento a musím říci, že mě nezklamal a v mnohém dokonce předčil i má očekávání. Když jsem uviděla obálku titulu, ihned jsem se do něj zamilovala. Působí historickým dojmem, dostala mě zejména pečeť s vyobrazením města. Každého čtenáře však zajisté k přečtení dovede i poutavá anotace, která poutavě vzpomíná na to, co se v sérii již odehrálo, ale pochopitelně nastiňuje i to, co se teprve bude dít.

Román je velice čtivý. Autorka píše tak poutavě, že po celou dobu četby udrží vaši pozornost. Některé pasáže jsou však vcelku náročné, hlavně tedy na čtenářovu psychiku. Příběh monitoruje nejen to, jak jde čas u porodní báby Marty a její rodiny, ale také dějiny globálně. Ve vyprávění můžete zachytit spoustu reálných historických okamžiků, které hýbaly Evropou. Čtenář tak před sebou má syrový příběh, kterým ho autorka doslova přikurtuje ke křeslu. Román je vystaven na pevných chronologických základech a opepřen množstvím paralel a retrospektiv. Všechny kompoziční postupy jsou od sebe náležitě oddělovány a vy se tak v textu neztratíte. Nic tedy nebrání velkolepému čtenářskému zážitku.

série Tajemství porodní bábyRozhodnutí porodní báby je odvyprávěno objektivní er-formou, které vdechuje život množství dialogů mezi jednotlivými postavami. Nedá mi to a dovolím si menší srovnání s předchozími díly této série. Překvapilo mě, že ve třetím románu se nevyskytuje už tolik úhlů pohledů na jednu událost, kniha se tedy čte lépe a působí přehlednějším dojmem. Popisy v tomto dílu vás zajisté překvapí, protože jsou podány coby zajímavý historický výklad. Pokud se řadíte k milovníkům historické literatury, která je obohacena o velkou dávku napětí, tato kniha je určena právě pro vás. Z četby si odnesete skvělý čtenářský zážitek.

Vyprávění je složeno ze čtyř dílů a epilogu. Jednotlivé díly se dělí na mnoho kapitol. Ty však nejsou očíslovány, ale každá z nich nese svůj název, který hodně nastiňuje to, co se v dané kapitole stane. Jednotlivé kapitoly se pak dále tříští na menší dílčí celky, které nás postupně posunují k finální pointě. Román je vcelku obsáhlý, odehrává se na 560 stranách, ale čte se velice dobře a rychle.

Moje subjektivní hodnocení Rozhodnutí porodní báby nemůže být jiné než pozitivní. Kniha mě uchvátila a užívala jsem si ji od úplného začátku až do poslední tečky. Nadšená jsem byla i z toho, že mě autorka nenechala nijak tápat v příběhu. Byla si dobře vědoma toho, že v její knize vystupuje mnoho postav, a tak pro nás připravila seznam všech aktérů, za to jí tleskám a dávám palec nahoru. Pokud se vám tato kniha dostane z celé série do ruky jako první, nemusíte mít strach a s klidem se do ní pusťte, příběh je protkán množstvím retrospektivních linek, které přibližují dění z předchozích dílů. Rozum mi zůstával stát nad realističností vyprávění a nad množstvím emocí, které z něj přímo sršely, některé mě dokonce dohnaly až k slzám. V neposlední řadě musím vyzdvihnout grafické a jazykové zpracování textu, v obou případech jsem byla spokojená. Kvalitní práci odvedla nejen autorka, ale také překladatelka a grafici. Román si ode mě vysloužil nádherných 100 % hodnocení. Vřele jej doporučuji milovníkům historických a sociálních románů.

 

Název knihy Rozhodnutí porodní báby
AutorSabine Ebert
ŽánrRomány, Historie
Nakladatelství Knižní klub
Rok vydání2012
Počet stran560
ISBN80-242-3384-0
Nákup knihy www.megaknihy.cz
Nákup e-knihy www.ereading.cz
Databáze knih databazeknih.cz

 

 

Knižní klub

Knižní klub – na českém trhu již tradiční značka je také nejstarší nakladatelskou značku EMG. Nabízí především českou literaturu, detektivky, krimi, thrillery, militarie, historické romány a dětskou literaturu. Ke kmenovým autorům KK patří např. Agatha Christie, Dick Francis, Frederick Forsyth, Ken Follett, Robin Cook či Philipp Vandenberg. V edici Záhady vychází např. Erich von Däniken.

www.knizniklub.cz

 

 

Megaknihy

MEGAKNIHY.cz je největší a nejlevnější online knihkupectví v ČR. Každý den pro Vás hledáme nové a zajímavé knihy. Samozřejmostí jsou také novinky skladem ihned po jejich vydání. Navíc máme pro naše zákazníky stálé akce, slevy a dárky. Stačí se podívat na náš portál a uvidíte sami.

www.megaknihy.cz

 

 

eReading

Černá kočka Erna provází po knižních cestách více než sto tisíc čtenářů a snaží se pro ně připravit maximální čtenářský zážitek. Jejími tlapkami prošlo přes deset tisíc titulů a toto číslo každý den zvyšuje. Erna a eReading.cz věří, že si knihy zaslouží zvláštní pozornost, a proto pro své čtenáře připravují nejen slevové akce a soutěže, ale také jim přináší mnoho zajímavých informací o jednotlivých titulech, spisovatelích i samotných nakladatelství. eReading.cz také jako první v České republice nabídl čtenáři vlastní čtečku s elektronickým inkoustem, která navíc umožňuje využívat systém výpůjček z knihoven. Dnes je jedním z nejvýznamnějších českých distributorů elektronických knih.

www.ereading.cz

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)