Neděle, 19.5.2024
Sport

MČR v historickém lyžování zná své vítěze

MČR v historickém lyžování zná své vítězeV sobotu 24. ledna 2015 se nezávodilo o tituly pouze na alpských svazích, ale i v Orlických horách. Kačenčina sjezdovka Ski areálu Juráška v Olešnici hostila již páté mezinárodní mistrovství České republiky v historickém lyžování.

Už samotný název závodu napovídá, že start v něm má jistá specifika a nadchne milovníky historie, soutěžního adrenalinu, zábavy i recese. Podmínkou účasti jsou samozřejmě dřevěné lyže řečené “Jasanky“, oblečení odpovídající době a s lyžákama z moderních materiálů byste nepochodili. I lyžařské boty musí být sladěné s dobou – tudíž musí být kožené. Na bezpečnost závodníků i diváků se v pravidlech samozřejmě myslí taktéž a proto je před startem kontrolována úplnost a bezpečnost vázání a žádnému startujícímu nesmí chybět bezpečnostní řemínky.

Mistrovství republiky v historickém lyžování obsahuje dvě disciplínydvoukolový slalom a Jasankros. Protože pojem “dřevěné lyže” obsahuje jak “prkýnka” s hranami tak bez nich, přihlíží se i k tomu. V kategorii “bez hran” nesmí mít lyže jiné než dřevěné hrany a vázání musí dovolit zvednutí paty minimálně 5 cm nad podložku.

MČR v historickém lyžování zná své vítěze

Na startu letošního pátého ročníku se sešlo 91 závodníků z Čech, Rakouska, ale i ze Slovinska. Nejdelší 700kilometrovou cestu tak do Olešnice urazila výprava z klubu Rotvarji – Škofja Loka . Ikdyž mezi startujícími nechyběli domácí držitelé medailí z mistrovství světa v historickém lyžování, přeci jen si několik cenných kovů z Olešnice odváželi zahraniční hosté. Nejúspěšnějším klubem MČR se tak stali Rakušané z Anno 1900 z Leogangu. Úplně nejmladším závodníkem byl čtyřletý Břeťa Friml (Jasanky.com) a nejstarším účastníkem Michal Dolžan (1943) ze Slovinska.

V slalomu najdeme devět kategorií, které po sobotním lednovém klání znají i své vítěze:

děti do 14.let -dřevěné lyže s volnou patou – Anna Čermáková (Horvrch), Pavel Bittnar (Live Aloha)
ženy dřevěné lyže s volnou patou bez hran – Telemark bez rozdílu věku – Nina Nechanická (TJ Sokol Žel. Brod)
ženy dřevěné lyže s volnou patou bez hran 15 až 40 let – Markéta Lorencová
ženy dřevěné lyže s volnou patou bez hran nad 40 let – Erni Ortner (Anno 1900)
muži dřevěné lyže s volnou patou bez hran Telemark bez rozdílu věku – Michal Martinek (Jasanky.com)
muži dřevěné lyže s volnou patou bez hran 50 a více let – Miloš Stonjek (Hřídelka Olešnice)
muži dřevěné lyže s volnou patou 15 až 50 let – Karel Nádeník
muži dřevěné lyže s hranami 50 a více let – Anton Herzog (Anno 1900)
muži dřevěné lyže s hranami 15 až 50 let – Erich Untermoser (Anno 1900)

MČR v historickém lyžování zná své vítězeDo druhé disciplíny MČR Jasankrosu. který se podobá známému Skicrossu, se nominuje vždy prvních osm závodníků v každé kategorii z klasického slalomu. Startuje se po čtyřech závodnících KO systémem podle výsledků slalomu. Za každý úmyslný kontakt, kterým chtěl závodník shodit soupeře, následuje diskvalifikace. Jasankros na Jurášce obsahoval několik vln, nerovností, malých skoků a také krátký běh do kopce. Toto vše v souhrnu bylo pro diváky velmi atraktivní a předvedené výkony ocenily vydatným fanděním. Když už jsme u diváků – i oni zde měli svou soutěž. Nejlepší fanclub, který si přivezla rodina Rotterova, fandil férově všem, byl nejvíc vidět a slyšet a vyhrál cenu, která jej zcela jistě potěšila a zavlažila povzbuzováním vyprahlé hrdlo. 

 

Výsledky Jasankrosu:

ženy dřevěné lyže s volnou patou bez hran – Telemark bez rozdílu věku – Viki Handrychová (Podkrušnohor. Velociped.)
ženy dřevěné lyže s volnou patou bez hran 15 až 40 let – Markéta Lorencová
ženy dřevěné lyže s volnou patou bez hran 40 a více let – Erni Ortner (Anno 1900)
muži dřevěné lyže s volnou patou bez hran Telemark bez rozdílu věku – Ondřej Vank (Boží Dar)
muži dřevěné lyže s volnou patou bez hran 50 a více let – Miloš Stonjek (Hřídelka Olešnice)
muži dřevěné lyže s volnou patou 15 až 50 let – Karel Nádeník
muži dřevěné lyže s hranami 50 a více let – Anton Herzog (Anno 1900)
muži dřevěné lyže s hranami 15 až 50 let – Erich Untermoser (Anno 1900)

Nehodnotili se pouze dosažené časy. Nejstylovějším závodníkem byl Onra Vank z Božího Daru. Nejlépe „historicky vystylovaným“ závodníkem byla Erni Ortner z Anno 1900. I pády patří k lyžování a ten nej předvedla Lenka Faitová (IT z Ruské).

MČR v historickém lyžování zná své vítěze

Pořadatelství této a celé řady dalších akcí se již poněkolikáté společnými silami ujali Horolezecký oddíl Sokol Vrchoviny HOVRCH (www.hovrch.info), chata Juráška Olešnice v Orlických horách (www.ubytovani-olesnice-v-orlickych-horach.cz) a www.jasanky.com.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.