Pátek, 8.12.2023
KnihyKultura

Naše víra je silnější než ta vaše…

recenze knihy Meč a Koruna: Mladý sokol

Je to již téměř půl roku, co jsme se mohli seznámit s novou sérií německé autorky Sabiny Ebertová, z jejíhož pera vznikla velmi oblíbená pentalogie o porodní bábě Martě. Tato série s názvem Meč a Koruna se také pomalu zapisuje do srdcí čtenářů. Titul Mladý sokol je již druhým dílem a opět se můžeme těšit na zajímavý a strhující historický příběh, jenž si nás získá nejen svou syrovostí námětu, ale také zvolenou tematikou. Tentokrát se děj odehrává v první polovině 12. století, kdy se řeší problematické vztahy mezi Slovany a Germány. Slované se stále spíše modlí ke svým vlastním bohům a pojem křesťanství jim nic neříká. Germáni se proto vydávají tento problém řešit. Podaří se jim dosáhnout svého cíle, nebo naopak ostrouhají? O tom se dočtete v této poutavé knize, která místy působí jako zajímavá učebnice dějepisu.

Děj, stejně jako tomu bylo u prvního dílu, překypuje množstvím emocí, napětí, lásky, nenávisti, strachu a intrik. Již na samém počátku budete okouzleni čistotou vyprávění. Autorka se totiž nebojí své čtenáře vzít přímo do bitevní vřavy, k popravě, nebo ke komplikovanému porodu, nezaplňuje příběh vatou a nechodí kolem horké kaše, prostě vám naservíruje na stříbrném podnose celou svou fantazii, v níž se odehrává vcelku surový scénář. Celý román je hodně napínavý, a proto vás četba nepustí do chvíle, dokud nepřečtete poslední stránku a nezjistíte, jak to vše dopadlo.

S postavami známými v mnoha případech již z předchozího dílu velkolepé středověké série se budeme pohybovat nejen na území dnešního Německa, ale zavítáme i na území obývané Slovany. Je tedy zřejmé, že i tentokrát se s vypravěčem hodně nacestujeme. Každá kapitola se odehrává v jiném místě a pochopitelně budeme často sledovat i osud jiných protagonistů. Tento díl je oproti tomu první mnohem surovější a obsahuje více krvavých scén, což je spojeno i s křížovými výpravami, jichž jsme svědky. Vyskytují se ale i boje o místa na výsluní a vliv nad spravovanými územími. Opět se setkáme s velkou mírou intrik a mystifikací. Nebudeme se tedy ani chvilinku nudit.

Ústředních hrdinů se před našima očima bude pohybovat mnoho, což pochopitelně souvisí nejen s rozsahem díla, ale také s tím, jaké území tentokrát kniha zahrnuje. Jedná se tedy o celkem komplikované čtení. Pokud spíše holdujete lehčímu čtení a nejste zvyklí na takovou četnost postav, je možné, že se v ději budete ztrácet. V prvním dílu jsem měla problém i já, ač jsem na náročné čtení zvyklá, avšak v případě Mladého sokola se mi četlo výborně, stejně jako tomu bylo v případě pentalogie o porodní bábě Martě. Pokud máte s postavami problém, na počátku knihy najdete seznam veškerých postav a zároveň i jakou roli v románu hrají. Vy si tak můžete utvořit podle něj vlastní seznam, jenž vám pomůže v orientaci, kdo je kdo. I v tomto románu je mnoho postav historicky doloženo a jen málo jich vzniklo v hlavě autorky. Některé postavy jsou pro příběh stěžejní, jiné jsou jen epizodní, chvíli se ukáží, aby vzápětí zase zmizely a už se neobjevily.

Vyprávění je zajímavé, strhující a výborně se čte. V příběhu se neustále něco děje a veškeré situace jsou popsány tak, jako by vznikly pro učebnici dějepisu. Vše je krásně vysvětleno, a tak máte pocit, jako byste byli událostem přímo účastni. Nádavkem se dočkáte mnoha neočekávaných zvratů, které vás budou často překvapovat. Ač se můžete obávat komplikované kompozice, jež může znesnadnit čtení, není to na místě. I přesto, že je dílo obsáhlé, je psáno s jednoduchostí, prostě tak, aby oslovilo běžného čtenáře, který třeba o historii moc neví. Děj je přímočarý a vše je odvyprávěno postupně tak, jak se to stalo. Autorka tedy neskáče od jedné situace k druhé a podobně. Neustále se tak posouváme kupředu a nezadrháváme se, o čemž vypovídají i datace, jež jsou uváděny u každé kapitoly.

Vypravěč děj pozoruje spíše zpovzdálí a zprostředkovává nám své postřehy, ale i pocity. Budeme s ním zároveň cestovat z jednoho města do druhé a od jednoho hrdiny k druhému a zpět. Autorčin styl je čtivý a kouzelný, má potenciál získat si téměř každého čtenáře. Zaujme zejména pro svou svěžest a čtivost. Jelikož se jedná o beletrii, je důležité mít na vědomí, že pro potřeby příběhu mohla být historie trošku upravena, či dokonce zcela změněna. Nicméně i tak se Sabine Ebert snažila o to, aby její dílo bylo co nejvíce autentické, a tak používala i dobový jazyk.

Mladý sokol – obálkaTitul Mladý sokol vyšel v originálu (Schwert und Krone 2: Der junge Falke) v roce 2019. Ve stejném roce se dočkávají jejího překladu i čeští čtenáři. Postarala se o něj Dagmar Hoangová a musím říci, že je opravdu kvalitní. O vydání románu se zasloužilo nakladatelství Ikar. Jak jsem již několikrát zmínila, jedná se o druhý díl trilogie Meč a Koruna.

Když mi byl k recenzi nabídnut román Mladý sokol, neváhala jsem a hned jsem po něm sáhla, protože si mě získal už první díl – Mistr mystifikace (recenze). Tentokrát mi uhranula krásně modrá obálka, jíž opět dominovalo vyobrazení mečů s korunou. To vypovídá nejen o tom, o čem kniha je. K přečtení však navnadí i působivá anotace, jež příběh nastíní, ale příliš o něm neprozradí a vy se tak stále máte na co těšit.

Román si vás získá svou čtivostí a způsobem, jakým byl napsán, udrží totiž vaši pozornost od samého počátku až do úplného konce. Jednotlivé kapitoly jsou různě dlouhé, ale setkáte se tu spíše s těmi delšími, kratší se tentokrát objevují jen v malém počtu. Náplň a tematika románu je zvolena tak, že hodně útočí na čtenářovu psychiku. Jedná se o jedinečný čtenářský zážitek, jenž vám zajisté nedá spát do té doby, dokud nedočtete.

Celé vyprávění se skládá ze tří dílů, vše je pak uzavřeno doslovem a poděkováním. Jednotlivé části příběhu se dále dělí na mnoho kapitol a podkapitol. Jejich počet však nemohu přesně vyčíslit, jelikož nejsou číslovány, nýbrž mají svůj název, pod nímž je uvedena datace a jaké postavy budou v dané epizodě těmi hlavními, ale také v jakém městě se budeme pohybovat. Název kapitol vždy ukazuje na to, o čem si na následujících stranách přečteme. Postupně se tak propracujeme až do finále. Román se odehrává na 504 stranách, ale pro svou čtivost, napínavost a plynulost jej budete mít hodně rychle přečtený.

Moje subjektivní hodnocení Mladého sokola nemůže být jiné než pozitivní. Vyprávění jsem si náležitě užila, protože si mě kniha získala svým zajímavým námětem. Křížové výpravy mě vždy zajímaly a tato kniha je jim v převážné většině věnována. Akce jsem si tentokrát užila opravdu hodně, již na prvních stranách se odehrává mnoho zajímavého a důležitého. Obsáhlost vyprávění mi nijak nevadila. Jediné, s čím jsem nebyla moc spokojená, bylo zarovnání v první části děje, nevím proč, ale čtečka v telefonu i v tabletu mi text zarovnala na střed, což působilo hektickým dojmem. Pevně věřím v to, že v běžné čtečce se tohoto problému nedočkáte. Když se vrátím zpět k ději, musím vyzdvihnout, že působí velmi realisticky. Zažijete spoustu emotivních okamžiků, které velmi silně zapůsobí na vaši psychiku. Kromě práce samotné autorky, musím pochválit i výborný výkon překladatelky.

Román hodnotím zaslouženými a krásnými 98 %. Vřele jej doporučím všem milovníkům historických a sociálních románů, jimž nevadí náročnější a obsáhlejší tituly.

 

Název knihy Meč a Koruna: Mladý sokol
AutorSabine Ebertová
Žánrhistorický román
  
Nakladatelství Ikar
Rok vydání2019
Počet stran504
ISBN978-80-249-3790-8
  
Nákup knihy www.knizniklub.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Ikar

Nakladatelství IKAR je orientováno především na ženské čtenářky, kterým nabízí romance, společenské romány a memoáry, kuchařky nebo rádce; zajímavým projektem je i řada historických biografií z Habsburské monarchie. Mezi zavedené a celosvětově úspěšné autory Ikaru patří Danielle Steel, Joy Fieldingová, Rosamunde Pilcherová, Barbara Woodová, Erich Maria Remarque, Lion Feuchtwanger či Johannes Mario Simmel; z českých autorů např. Klára Janečková, Hana Marie Körnerová.

www.ikar.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)