Pondělí, 2.10.2023
KnihyKultura

Mezi mlýnskými kameny

Shay Bastableová vždy žila spíš pro druhé, než pro sebe. Léta se stará o chod domácnosti i o nemocnou matku. Nejinak je tomu i teď, když děti vyletěly z hnízda a osamostatnily se. Shay doufala, že s manželem začnou novou životní etapu, ale opak je pravdou. Když praskne, že ji Bruce podvádí s nejlepší kamarádkou, musí radikálně změnit život. Pořád je tady matka, která potřebuje pomoct, starosti se na Shay valí ze všech stran, přesto najde sílu a odvahu začít znovu.

Román britské spisovatelky Milly Johnsonové má trefný název. Mezi mlýnskými kameny, tak se Shay opravdu cítí. Válcují ji starosti o maminku, která trpí Alzheimerem, stejně jako o děti, u kterých platí notoricky známé rčení – „malé děti, malé starosti, velké děti, velké starosti.“ K tomu připočtěte samolibého nevěrníka, který to Shay také nijak neulehčuje, a je vám jasné, že název je na místě.

Mezi mlýnskými kamenyAutorka napsala poklidně plynoucí příběh, ve kterém děj graduje velmi, velmi pomalu. Sledujeme život hlavní hrdinky, ženy ve středních letech, které osud přiložil pár polínek trápení. Shay je velmi sympatická. Možná by se podle anotace mohlo zdát, že před vámi stojí přizpůsobivá puťka, která všem ustupuje, ale nebojte se, když jde o vážné věci, umí zabojovat, zejména teď, když začíná znovu. Spisovatelka velmi plasticky popisuje vzájemné vztahy mezi postavami a patřičně si některé z nich vychutnala, například sebestřednou sestru Shay Paulu, která si nevidí dál než na špičku nosu.

Děj se točí především kolem rozpadu manželství hlavní hrdinky, ale spisovatelka dává prostor i dalším dějovým linkám. Jednou z nich je postupné odhalování dávného tajemství, které Shay roky ukrývá v sobě a se kterým se nedokázala dlouho vyrovnat. Další překvapení jí připraví vlastní matka a obrátí její život doslova vzhůru nohama. Na jednu čtyřicátnici je toho celkem dost, souhlasíte?

Milly Johnsonová napsala příjemně laděný román pro ženy, které už o životě ví své. Přestože se zabývá vážnými tématy, pojala ho lidsky a civilně. Možná budete mít místy pocit, že se jedná o klišé, protože vytušíte, kam bude Shayin nový život směřovat, ale ruku na srdce, nepotřebujeme dobré konce někdy všichni? 

Pokud hledáte pohodový příběh s přesahem, román Milly Johnsonové Mezi mlýnskými kameny určitě zkuste.

 

Název knihy Mezi mlýnskými kameny
AutorMilly Johnsonová
Žánrromán pro ženy
  
Nakladatelství Ikar
Rok vydání2023
Počet stran392
ISBN978-80-249-5073-0
  
Nákup knihy www.knizniklub.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

Ikar

Nakladatelství IKAR je orientováno především na ženské čtenářky, kterým nabízí romance, společenské romány a memoáry, kuchařky nebo rádce; zajímavým projektem je i řada historických biografií z Habsburské monarchie. Mezi zavedené a celosvětově úspěšné autory Ikaru patří Danielle Steel, Joy Fieldingová, Rosamunde Pilcherová, Barbara Woodová, Erich Maria Remarque, Lion Feuchtwanger či Johannes Mario Simmel; z českých autorů např. Klára Janečková, Hana Marie Körnerová.

www.ikar.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)