Pátek, 29.9.2023
KulturaOstatní kulturaVýstava

Michael Jackson: Velký inkvizitor na malém městě

Tomáš HodboďV galerii Díra výstavní svou tvorbu představí v sobotu 2. února 2013 od 18 hodin Tomáš Hodboď.  Peformance a výstava nepřímo navazuje na chrudimskou pověst o bezhlavém kapucínovi. Mnich Fortunát pravděpodobně neodložil všechny touhy a seznámil se s manželkou místního řezníka, který mu usekl hlavu. Bezhlavý Fortunát straší pověrčivé obyvatele Chrudimi dodnes. Stejně tak sloužily inkviziční procesy k udržení strachu a pořádku mezi obyvateli napříč Evropou. Tímto si autor klade otázku, jaký strašák nás dnes nutí k občanské poslušnosti?

Umělec – performer – občan, zde bude předveden jako blázen, který za zvuku vybrané písně Michaela Jacksona putuje od bývalého Kapucínského kláštera k Díře výstavní, do které bude nainstalován výstavní relikt.

Tomáš Hodboď (*1978) je umělec, který dávno přežil Ježíše Krista a na kovaný hřebík pověsil kariéru úspěšného ekonoma. Materiálem jeho práce je především vnímání smrtelnosti člověka – pomíjivost lidského bytí. Často jde o hru na pomezí dobra a zla – mezi životem a smrtí. Během své tvůrčí kariéry postupně přešel od malby k živé akci a práci s video-obrazem. Ve své bohaté kurátorské činnosti se nezabývá konkrétní myšlenkou, ale prací s umělci jako jedinečnými lidskými bytostmi, kteří spolu nekomunikují pouze biologicky, ale především skrze vizualizace jejich mentálních procesů.

 

Tomáš Hodboď je absolventem Fakulty Výtvarných Umění v Brně, kterou ukončil 2011. Tamtéž začal doktorandské studium, které přerušil. Umělec je původem z Kosmonos, kde se nachází rozsáhlá psychiatrická léčebna. Většinu života ovšem prožil ve Valašském Meziříčí a v Brně.

http://animal.ffa.vutbr.cz/~xvhodbod/

Díra výstavní, Resselovo nám. 80 (pasáž Žralok), www.facebook.com/diravystavni


Michael Jackson: Velký inkvizitor na malém městě

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.