Do Pardubic se chystá premiéra Zlaté tyčky

Do Pardubic se chystá premiéra Zlaté tyčkyS cílem založit tradici podobnou té, kterou Sergej Bubka vybudoval v Doněcku, chystá tým Zdeňka Lubenského specializovaný tyčkařský mítink do východočeské metropole. První ročník ambiciózního podniku s podtitulem Souboj mezi hvězdami se uskuteční 5. února 2013 v pardubické ČEZ Aréně.

Českým halovým standardem, pokud jde o akce určené jedné disciplíně, jsou klání světových výškařů, především na Moravě. Začátkem února přibude do této rodiny mezinárodních mítinků Zlatá tyčka v Pardubicích, která si vzala za vzor obdobnou akci pořádanou světovým rekordmanem na Ukrajině. „Sergej (Bubka) mne ponoukal, aby tady u nás něco podobného vzniklo. Já sám jsem podobnou myšlenku nosil v hlavě a vloni jsem mu to při návštěvě Doněcku víceméně slíbil,“ naznačil okolnosti založení mítinku jeho ředitel Zdeněk Lubenský.

Na adresu Pole Vault Stars Lubenský dále uvedl: „Je to fantastická soutěž, ke které bychom se rádi přiblížili.“ Proto také šéf akce, za níž stojí společnosti Rogam, CSI a Médea, věří, že letošní ročník bude prvním krokem k podobné tradici, jakou se za dvacet let podařilo založit Bubkovi. „Nechceme to dělat jako jednorázovou akci,“ zdůrazňuje Lubenský s tím, že velikým závazkem je i zařazení do evropského halového okruhu hned od únorové premiéry. „Jako ředitel mítinku jsem ze získání prestižního statutu Indoor Area Permit pro Zlatou tyčku nadšený.“

Proto organizátoři nejen okoukávají od svého vzoru, ale například také spolusdílejí některé náklady – v Doněcku se závodí o čtyři dny později, tedy 9. února. Rozpočet se podařilo Lubenskému a spol. zajistit na úrovni 500 tisíc dolarů (necelých deset milionů korun), v tomto ohledu na tom bude Zlatá tyčka podobně jako partnerský mítink na Ukrajině.
Díky volbě Pardubic jako místa konání se dále upevní pozice jako jednoho z měst se silnou atletikou. V městě perníku už se v rámci vinařského půlmaratonu zabydlelo mistrovství republiky či jeden z mítinků extraligy klubových družstev. „Prahu jsme zavrhli, diváci jsou tu přesyceni řadou akcí. V Pardubicích mají krásnou halu a navíc jsou tu zvyklí chodit na sport,“ vyjmenoval důvody volby místa konání Lubenský.
A zdejší ČEZ Arénu, kterou sdílejí hokejisté či basketbalisté, si přejí naplnit. Kvůli doprovodnému programu bude snížena kapacita z obvyklých osmi tisíc na 5500 míst a vstupné je nastaveno na přijatelné úrovni od 90 do 150 korun, rodina s dětmi pak zaplatí 250 Kč. „Chtěli bychom mít halu plnou, děláme pro to hodně věcí,“ přeje si za organizátory Zlaté tyčky Jan Pecka.

Kromě odpovídající propagace cílí pořadatelský tým i samotný program mítinku směrem k široké veřejnosti. Nepůjde jen o to, aby byly spokojené atletické hvězdy, ale i diváci. Ti budou moci sledovat tyčkaře nejen v samotném závodě, který začne 5. 2. v 19 h, ale již od rozcvičení. Brány arény se totiž otevřou již o dvě hodiny dříve a od 18 h pak začne doprovodná show režírovaná Zdeňkem Suchým.
V jejím rámci se návštěvníci mohou těšit na dvojici moderátorů Evropy 2 Leoše Mareše a Patrika Hezuckého, kromě nich vystoupí kabaretní a artistická skupina Lidoskop, hudební stránky se ujme DJ Mary C Kruton a světelnou show přichystá výtvarník Alex Dowis, který byl i hostem dnešní tiskové konference (na foto z TK zcela vpravo). „Vyvíjím nové věci, i tohle bude jedinečná věc, kterou připravuju to nějakou dobu. Tak, aby to bylo důstojné akci, jakou je Zlatá tyčka,“ slíbil účastník podzimní talentové soutěže.

Do Pardubic se chystá premiéra Zlaté tyčkyHlavním lákadlem jsou pochopitelně atleti, kteří by měli skákat v počtu dvanácti v každé z kategorií. Sice se nejspíše pořadatelům nepodaří přilákat ani jednoho z olympijských vítězů z Londýna (z objektivních důvodů: Lavillenie chce startovat pouze jednou týdně a už má zajištěny mítinky 2. a 9. 2., Suhrová hodlá závodit jen doma v USA), přesto se chystá pole plné tyčkařských hvězd. Vévodí jim Björn Otto, loni při vrcholných akcích třikrát stříbrný včetně olympiády, překonal jako jediný šest metrů, Steven Hooker – majitel zlata z MS i OH z předešlých let a druhý nejlepší skokan všech dob s 606 cm – a domácí šampionka Jiřina Svobodová (dříve Ptáčníková), která je i tváří celé akce. Vedle ní je potvrzena také účast mužské jedničky Jana Kudličky. Naopak padl již téměř dohodnutý start světové rekordmanky Jeleny Isinbajevové, která nečekaně zrušila celou halovou sezonu. Potvrzeni jsou kromě zmíněných Němky Strutzová a Gadschiewová, Řekyně Kiriakopuluová, Ruska Savčenková a další z českých závodnic Maláčová; Němci Holzdeppe a Mohr, Ukrajinec Mazuryk, Brit Lewis a Řek Filippidis.
„Mám moc velkou radost, že se podobný mítink, jaký znám z Ukrajiny, bude konat v Pardubicích,“ nechala se slyšet Svobodová-Ptáčníková. „Je bezva, že to není jen pro sportovce, ale užijí si to i lidé. Není to totiž jen o výkonech, ale také o show. Seznámí se s naší disciplínou, uvidí i rozcvičení,“ neskrývala nadšení úřadující mistryně Evropy, které bude při Zlaté tyčce hrát její oblíbená písnička Jump od Nelly Furtado – další věc typická pro specializované mítinky.

Nejlepších osm závodníků a závodnic si mezi sebe rozdělí „prize money“ v celkové hodnotě 30 000 amerických dolarů, přičemž oba vítězové inkasují po 4000 USD. Ti nejlepší získají kromě finanční prémie i originální trofej Zlaté tyčky z dílny českého výtvarníka a architekta Bořka Šípka. „Předpokládáme, že bude putovní. Jak bude vypadat, to bude i pro nás překvapení, ještě není vyrobena, ale pochopitelně už se na ní pracuje,“ uvedl Jan Pecka.
„Věřím, že všichni, kdo se přijdou do pardubické ČEZ Arény na Zlatou tyčku podívat, si odnesou nezapomenutelné kulturní a samozřejmě sportovní divácké zážitky. Jiřina má skvělou příležitost překonat svůj stávající český rekord a v mužské tyčce by mohla padnou i šestimetrová hranice a já doufám, že se to díky skvělé atmosféřea divácké podpoře v Pardubicích podaří,“ uzavírá Zdeněk Lubenský.

Vstupenky na mítink Zlatá tyčka – Souboj mezi hvězdami lze zakoupit v příslušné sekci internetových stránek mítinku, dále na www.ticketstream.cz a na prodejních místech společnosti Ticketstream či přímo před akcí v pokladnách pardubické ČEZ Arény.

Další informace na www.zlatatycka.cz.

Program mítinku
•      17:00        otevření haly pro diváky, moderovaný program
•      18:00        doprovodná show: Leoš Mareš a Patrik Hezucký, Lidoskop, Alex Dowis, DJ Mary C Kruton
•      19:00        zahájení závodů
•      21:20        předpokládaný čas dekorování vítězů
•      21:30        vyhlášení výsledků diváckých soutěží

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.