Mikulášská sbírka pro rodiny s postiženým dítětem

Mikulášská sbírka pro rodiny s postiženým dítětem

Ve čtvrtek 5. prosince 2013 se v deseti krajích a třiceti městech Česka uskuteční první Mikulášská sbírka na podporu rodin s postiženými dětmi ve věku do sedmi let. Pořádá ji Společnost pro ranou péči, nezisková organizace poskytující již od roku 1990 terénní služby jako protipól k ústavní péči. Důvodem vzniku sbírky je nárůst klientů na jedné straně a omezování finančních zdrojů na straně druhé. Služba je rodinám ze zákona poskytována bezplatně.

Společnost pro ranou péči prostřednictvím šesti pracovišť po celé republice (Praha, Olomouc, Brno, České Budějovice, Ostrava) poskytla například loni 1688 konzultací rodičům v jejich domácnostech, 1438 telefonických konzultací a téměř 5500 výpůjček knih, hraček, filmů a speciálních pomůcek rodinám, které vychovávají dítě s postižením nebo s ohroženým vývojem. Účelem rané péče je zachovat ideální rodinný stav, kdy jsou rodiče, mnohdy i přes těžký handicap svého potomka, schopni vychovávat ho doma a věnovat mu potřebnou odbornou i rodičovskou péči. Tento „ideální stav” je šetrný nejen k dětem a jejich rodinám, ale také k finančním výdajům státu.

Pátého prosince tedy možná potkáte dobrovolníky s Mikulášskou čepicí a sbírkovou pokladničkou ve tvaru kostky s logem společnosti. Jakoukoli částkou podpoříte myšlenku, že každé dítě má právo vyrůstat tam, kde je opravdu doma, a navíc získáte i sladkou odměnu v podobě ručně pečených perníčků. Ke sbírce se můžete připojit i odesláním částky na sbírkový účet nebo dárcovské DMS.

Patronem Společnosti pro ranou péči se stal stříbrný olympionik a mistr světa ve vodním slalomu Vavřinec Hradilek. „Každé dítě má vyrůstat doma s rodinou. Někdy mě udivuje, že se o tom vůbec diskutuje a pochybuje, jestli je to správně. Dětství je doba, na kterou většina z nás ráda vzpomíná, na hry s rodiči, se sourozenci, s kamarády. To by měl zažít každý. Není důvod, aby podobné vzpomínky nemělo i dítě, které se narodí s postižením,” říká sportovec a dodává: „Mám s tím i zkušenost z vlastní rodiny. Takže vím, jak je důležité, že si jako rodina pomáháme, i to, jak důležití jsou profesionálové připravení dát rodině informace a odbornou pomoc.”

Sbírka potrvá až do konce roku

Sbírka bude fungovat i po zbytek prosince formou putovních kasiček do firem. Vybrané peníze budou použity k práci se čtyřmi sty klientskými rodinami Společnosti pro ranou péči. Konkrétně na nákup pomůcek a hraček, vydávání publikací a výukových textů pro rodiče, ale také na prosazování legislativních úprav směřujících ke zlepšení systému ochrany postižených dětí. Raná péče je rodinám poskytována bezplatně.

Pomocnou ruku může podat úplně každý! Více informací naleznete na stránkách www.ranapece.cz nebo na Facebooku „Společnost pro ranou péči“.

 


Sbírkový účet má číslo 244 900 080/0300.

Dárcovskou textovku posílejte ve tvaru
DOMOVJEDOMA na tel. číslo 87777.
 

Mikulášská sbírka pro rodiny s postiženým dítětem

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.