Středa, 31.5.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Mlýn

recenze knihy Mlýn

„…nikdy nepodceňujte hloupost většího množství lidí. A stejně tak lidskou závist.“

Strhující příběh dvou bratrů, kteří dali slib umírajícímu otci, že uchrání jejich mlýn a majetek proti všem. Lze takový slib dodržet za všech okolností? Může oddanost takovému závazku odolat i mašinériím totalitních režimů?
Zcela ojedinělé zpracování neobyčejně silného životního příběhu rodiny z jižních Čech zahrnuje časové období přes sto let. Nelehké životní osudy jednotlivých postav dokreslují autentické zprávy z Rudého práva, při kterých vás možná i zamrazí.
Mlýn je symbolem děsivého soukolí, kterým musela řada našich předků projít. Je symbolem víry v právo na svobodu, v právo rozhodovat sám o svém osudu a být připraven vzít na sebe zodpovědnost.
Dva bratři svůj slib splnili. Uchránili svůj majetek proti nacistům, komunistům i podnikatelům. Ale za jakou cenu…

Michal Vaněček je autorem úctyhodné řady téměř třiceti knih povídek a pohádek. Jeho hlavní profesí jsou však informační systémy. Je spolumajitelem a ředitelem společnosti T-SOFT a.s., a to už 27 let.
Současně se věnuje nadaci a charitativní činnosti. Také v rámci Nadace T-SOFT ETERNITY vydává knížky, zejména s medicínskou tematikou. Sám se jako autor, spoluautor nebo manažer podílel na téměř šedesáti knižních titulech a CD.
V současné době významně spolupracuje s nakladatelstvím Grada, kde vydává úspěšné a oblíbené knihy pro děti i dospělé. Mezi současné bestselery se řadí kniha – Co má vědět správný Čech.

Mlýn - recenzeMlýn je knihou, která v jednoduchosti ukazuje hrůzné zážitky jedné rodiny i lidí kolem ní. Autor se snažil o to, aby čtenářům přiblížil nejen historii našeho státu, ale také jakým způsobem lidé žili, co mohli od státních úředníků očekávat a jaké nepravosti se na nich mohli dít, když nebyli po vůli mocným.

Celý příběh je o dvou bratrech, kteří dali svému otci slib, že mlýn zůstane v jejich rukách. I přes nástrahy politických diktatur, které jim rozhodně nebyly nakloněny, se snažili vše přežít a zachovat věrnost svému slibu. Autor popsal dva bratry, Karla a Františka Hadrbolcovi jako dva podivíny, kteří vás ovšem neskutečnou měrou budou fascinovat. Jejich loajalita, jak k sobě samým, tak k lidem, kterých si váží, byla úžasná. Díky nim jsem si uvědomila, jak je důležité vědět co člověk chce, jít si za tím a bojovat až do konce. Protože naděje umírá vždy jako poslední.

V knize Mlýn vás čeká nejen fascinující, rychle ubíhající, poutavý příběh, ale kapitoly, které jsou opravdu velmi krátké, jsou proloženy různými dobovými výstřižky z novin Rudé právo, tudíž oživení všedních stránek.

„Čas je drahocenným statkem, a proto ho musíme dobře užívat. Každé ráno je dar, který se nikdy nevrátí, věčná je škoda každého promarněného dne. Škoda je těch let, kdy většina z nás žije bez víry. Bez víry v Boha i bez víry v lepší zítřky.“

Ač je Mlýn napsán velmi jednoduše, stručně, přesto ve vás zanechá stopu. Autorovi se podařilo dostat do holých vět, téměř bez souvětí, spoustu citů, emocí a ukázal, že i „holý“ text může čtenáře uchvátit. Celý příběh začíná někdy v roce 1900 a končí rokem 2010. Za celou dobu čtení jsem se ani na vteřinu nestihla nudit, léta ubíhala tryskem a i když se to zdá nemožné, pořád se něco dělo. Téměř každý rok, který je detailněji rozepsán, je nejen důležitým, ale také zajímavýma a věřím, že vás bude bavit každá stránka. Bratři Hadrbolcovi, tak stejně jako Marcelka Králová, mi přirostli k srdci. Fandila jsem jim, užívala si každou informaci o nich.
Ale jedno mi pořád vrtá hlavou – co ta tajemná skrýš

Pokud máte chuť přečíst si neobyčejný příběh o obyčejných lidech, poznat něco z dějin našeho národa, ocitnout se v minulosti a dostávat se z bahna totalitních režimů nad hladinu, tak se po této knize poohlédněte.
Mlýn je opravdu milá, příjemná kniha, která se jednoduchým a čtivým způsobem snaží svým čtenářům ukázat, jak to tady v minulosti vypadalo. A nebudu zastírat, na konci mi bylo tak nějak smutno, i když jsem spoustu věcí očekávala…  Je to silnýemotivní příběh, který vám ráda doporučím.

Hodnocení: 5/5

 

Název knihy Mlýn
AutorMichal Vaněček
Žánrromán
  
Nakladatelství Cosmopolis
Rok vydání2018
Počet stran432
ISBN978-80-271-0884-8
  
Nákup knihy www.cosmopolis.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Cosmopolis

COSMOPOLIS vznikl v roce 2015 jako značka Nakladatelského domu GRADA specializovaná na široký výběr kvalitní světové i české krásné literatury různých žánrů. Knihy s logem COSMOPOLIS napovídají, že čtenář drží v ruce beletristický titul, který i nadále udržuje vysoké standardy kvality. Logo nové značky v sobě nese více významů: hřbety stojících knih, živoucí město i rytmus. Značka tady přináší svým čtenářům knihy z celého světa a drží prst na tepu doby. Pestrou skladbu žánrů a stylů ostatně ilustruje nejen logo, ale i motto redakce beletrie – KNIHY PLNÉ EMOCÍ.

www.cosmopolis.cz

 

Palmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Darina Krejčí

Jsem vášnivá knihomolka a máma na plný úvazek. (osobní blog)