Středa, 21.2.2024
KnihyKultura

Někdo vždycky něco ví…

recenze knihy Mrtví promlouvají

Další vražda v komunitě Amišů, která skrývá tajemství stará pětatřicet let. S tímhle zločinem se pojí velký vztek.

Další skvělá detektivka z pera Lindy Castillo. Tento šestý díl ze série Případy Kate Burkholderové nás opět zavede mezi Amiše a od předchozích dílů se liší pouze obálkou, protože vás opět čeká parádní detektivní jízda, která si stále udržuje svou vysokou úroveň.

Dale Michaels je nalezen oběšen ve své stodole a ačkoli to na první pohled vypadá jako klasická sebevražda, náčelnice místní policie v Painters Millu Kate Burkholderová, jejíž kořeny sahají k Amišům, záhy objeví jisté indicie, které ji dovedou k faktu, že se jedná o vraždu. A jak by také ne, těžko by si sám Dale nacpal do krku dřevěnou malou figurku. Je to amišská kolíčková panenka, kterou kdysi dávno vyráběl amišský truhlář Willis Hochstetler. Jeho rodinu před pětatřiceti lety potkala tragédie, která dosud nebyla vyřešena, a všechny stopy ukazují právě na tento starý případ. Brutální přepadení rodiny Hochstetlerů, při kterém zemřel otec, čtyři malé děti, jejich matka byla unesena a nikdy se nenašla, přežil pouze jejich nejstarší syn Billy.

Kate se pouští do pátrání, další vraždy na sebe nenechají dlouho čekat a všechny stopy stále vedou k dávné tragédii. A protože Kate nikdy nepotká jenom jeden problém, musí se potýkat i se svým soukromým životem, do kterého patří federální agent Tomasetti, který má v sobě temnou stránku. Nevypočitatelnou, která se zrodila z bolesti, nespravedlnosti a všech těch nepříjemných emocí mezi tím. Přišel o svou rodinu rukama nemilosrdných vrahů a jednoho z nich právě propustili z vězení. Jak se popere Kate s dalším případem i s křehkým vztahem k Tomasettimu?

„Zemřelo kvůli nim šest lidí. Amišští rodiče. Čtyři nevinné děti. Malý chlapec zůstal docela sám. Ale to nebyly jediné tragédie oné noci. Čtyři další životy byly nenávratně změněny. Slibné mladé životy poskvrnil přízrak viny a tajemství, s nímž museli žít navěky.“

Mrtví promlouvají - obal knihyLinda Castillo je spisovatelka par excellence. Její detektivní série s Kate určitě patří mezi ty nejlepší, které nám literární trh může nabídnout. Přečetla jsem všechny předchozí díly a jeden jediný z nich nebyl slabý. Velkým lákadlem je její zvolené originální prostředí všech případů – amišská komunita. Už jenom číst o zvycích a životě této pacifistické náboženské skupiny je neskutečně zajímavé, a když je vše zakomponováno do záhadných vražd, je jasné, že úspěch je zaručený – a právem.

Už od třetiny knihy je vám jasné, kdo za vším stojí, ale ani to vás neodradí od další četby, která je plná napětí a ponuré atmosféry. Už samotná obálka knihy mluví za vše. Velmi záživný začátek s hrůzným popisem řádění vrahů v amišské rodině vás rozhodně nenechá chladnými a postupné odkrývání celého případu budete sledovat ostřížím zrakem. A konec? Ten zkrátka Linda Castillo vážně umí. Neskutečná jízda, která nemá mantinely a vše je dovoleno.

Pokud jste předchozí díly nečetly, až tolik to nevadí. I když v nich převážně vystupují stále stejní lidé, brzy proniknete do všech jejich zákoutí a celkem rychle pochopíte předcházející souvislosti. Na druhou stranu proč byste to dělali, když knihy Lindy Castillo jsou bytostně návykové.

Pokud máte chuť na kvalitní detektivku, která vás okamžitě vtáhne do napínavého děje, určitě sáhněte po knize Mrtví promlouvají. Hluchá místa se zde nekonají.

A pozor, na podzim vychází další díl s názvem V troskách tornáda, takže se ponořte do amišské komunity a poznejte sympatickou Kate, ať vám to na podzim pěkně navazuje.

 

Název knihy Mrtví promlouvají
AutorLinda Castillo
ŽánrLiteratura světová, Detektivky, Thrillery
  
Nakladatelství MOBA
Rok vydání2018
Počet stran312
ISBN978-80-243-8302-6
  
Nákup knihy https://www.mobaknihy.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

MOBA

Nakladatelství Moravská Bastei MOBA sídlící v Brně vzniklo na podzim roku 1991. MOBA je jedním z nejvýznamnějších a nejstabilnějších nakladatelství na českém knižním trhu. Velký důraz klade na vydávání kvalitní tvorby českých spisovatelů (Vlastimil Vondruška, František Niedl, Roman Cílek, Hana Marie Körnerová, Jan Míka, Alena Jakoubková, Jan Bauer) a zahraničních autorů (Anthony Doerr, Håkan Nesser, Deon Meyer, Johan Theorin, Volker Kutscher, Donald Ray Pollock, Neil Cross, Leif G. W. Persson, Arnaldur Indriason, Tony Parsons, Benjamin Black, Linda Castillo, Michael Robotham a další).

www.mobaknihy.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Veronika Esserová

Čtu neustále a všude... a díky knihám utíkám do říše, kde se může stát cokoliv. (osobní blog)