Za dveřmi čeká mrtvola

recenze audioknihy Mstitel z Jenštejna

Vlastimil Vondruška je velmi oblíbeným českým autorem, jenž se ve své tvorbě zabývá zejména historickými tématy. Nejčastěji se ve svých příbězích vrací do vrcholného středověku a počátku epochy raného novověku. Jeho romány jsou čtivé a poměrně věrně přibližují čtenáři popisovanou dobu. Již několik let se veškerá díla vzniklá pod taktovkou tohoto spisovatele těší mezi čtenáři velké oblibě a musím se přiznat, že je jedním z mých nejoblíbenějších tvůrců na české literární scéně. Na stránkách portálu objevíte recenzi audioknihy Případ s alchymistou. Zpracování audia mě hodně zaujalo a mile překvapilo. Když jsem se dozvěděla, že vyšel další Vondruškův titul v audioknižní podobě, rozhodla jsem se po něm ihned sáhnout. Než jsem si nahrávku pustila, panovalo ve mně napětí, protože jsem si  kladla otázky, zda bude děj zpracován stejně kvalitně jako ten výše zmíněný a zda se opět bude jednat o jednohubku na pár hodin. Odpovědi najdete v řádcích níže.

Než se  pustím do rozboru díla, měla bych vám představit dílo samo o sobě. Mstitel z Jenštejna je již třináctým pokračováním série Letopisy královské komory. Nemusíte jej však číst/poslouchat od prvního díla, jedinými styčnými body jsou hrdinové, příběhy na sebe nijak nenavazují. Postavami, jež vás budou provádět, jsou Jiří Adam z Dobronína a jeho věrní pomocníci a přátelé – bakalář Petr a jeho žena Rozárka. Vlastimil Vondruška ani tentokrát nedá svým hrdinům lehký úkol. I v tomto díle se budou muset popasovat s několika vraždami, které je třeba objasnit a najít jejich pachatele. Nejhorší na tom je, že první oběť vraha je nalezena na chodbě přímo před dveřmi Sixta z Ottersdorfu, tím je pošpiněna královská komora a je nutné případ co nejrychleji vyřešit. Na pozadí vyprávění můžeme pozorovat práci s historickými fakty. Autor zpracovává formou beletrie historická témata, klade důraz na estetickou funkci tak, aby čtenáře bavilo knihu číst. Historická pravda však není úplně stoprocentní. O tom, zda se do poslechu titulu pustíte, či nikoliv, může kromě případných předchozích zkušeností rozhodnout i anotace, jež je zajímavá, poutavá a připraví vás na to, co pravděpodobně můžete od audia čekat.

Audioknihu Mstitel z Jenštejna pro vás namluvil Jan Hyhlík, s jehož hlasem se s ožehavou pravidelností setkáváme na všech audio zpracováních Vondruškových příběhů. Kromě toho se vypravěč zabývá také čtením příběhů Fredericka Forsytha a Paola Coelha. Co se týče Vondruškových historických detektivek, hlas Jana Hyhlíka se pro ně stal charakteristickým, navíc při poslechu ve vás bude vyvolán pocit, jako byste poslouchali vyprávění z úst pamětníka středověkých časů. Interpretace je velmi příjemná a dobře se poslouchá. Celý příběh je vetknut do 42 stop, každá z kapitol je rozdělena minimálně na dvě části. Audiokniha má dvacet kapitol. Každá ze stop trvá mezi sedmi až patnácti minutami. Jednotlivé stopy jsou opatřeny číslem kapitoly a následně i její části. Nenesou však žádný název, jenž by vypovídal o tom, co se odehraje v následujících minutách.

Audio bylo zpracováno kvalitně, protože vás při poslechu nic neruší. Jan Hyhlík je ostřílený vypravěč, jenž umí načíst audioknihu bravurně a dokáže skvěle pracovat se svým hlasovým fondem. Díky tomu se mu excelentně daří vdechnout příběhu život a posluchač si tak jeho četbu může užívat plnými doušky. Tohoto herce můžete znát například z televizních seriálů Četnické humoresky, Ordinace v růžové zahradě a Policie Modrava. Již dlouho aktivně spolupracuje s Českým rozhlasem Vltava.

Po rétorické stránce nezbývá nic jiného, než konstatovat, že zpracování je výborné a posluchač si tak může užívat srozumitelně načteného vyprávění. Nikdy se vám nestane, že byste museli nějakou pasáž přehrávat vícekrát, protože jste neporozuměli přečtenému. Interpret knihu dokonale oživil, vložil do ní kus sebe a velkou dávku emocí, jejichž ztvárnění se mu opravdu vydařilo. Tempo čtení je pomalejší, což přispívá k tomu, že se vám bude velmi dobře poslouchat. Vše je srozumitelné.

Knižní předloha audioknihy Mstitel z Jenštejna vyšla v roce 2019 v nakladatelství MOBA. Jedná se již o třináctý díl série Letopisy královské komory. O vydání audioknihy se i tentokrát zasloužilo vydavatelství Tympanum. Titul můžete najít i na stránkách portálu Audiotéka. Audioknižní verze románu oficiálně vyšla v roce 2020.

Mstitel z Jenštejna je historický detektivní román, odehrávající se v první polovině 16. století za vlády Ferdinanda I. Děj má rychlý spád a obsahuje spletitou zápletku. Ta trošku potrápí vaše mozkové závity, protože se zajisté budete snažit odhalit vraha dříve, než na řešení hádanky přijde Jiří Adam z Dobronína. Autor tímto způsobem svého čtenáře či posluchače při interpretaci aktivuje a snaží se rozehrát jeho fantazii. Můžete tak společně s hlavními hrdiny pátrat po tom, proč se odehrálo to, co se stalo a jak se to mohlo přihodit. Pro složitost zápletky budete na konci audioknihy zajisté hodně překvapeni, jak se vše rozuzlí. I tentokrát na vás bude z příběhu přímo sršet dobová atmosféra. Nahlédnete do života poddaných a šlechty a jistě si povšimnete četných rozdílů mezi těmito dvěma společenskými vrstvami.

Jsem moc ráda, že jsem si tuto audioknihu mohla poslechnout. Přiznám se, že jsem si ji poslechla i několikrát, protože se mi moc líbila. Příběh si vás získá nejen pro velké množství neočekávaných zvratů, avšak také pro mnohé situace naplněné četnými emocemi, jež narátor dokázal bravurně oživit. Jeho četba je energická a je zřejmé, že si interpretaci užil.

Hudební doprovod odpovídá době, v níž se příběh odehrává. Najdeme ho na přechodu jednotlivých kapitol, nikoliv však na konci každé stopy. Tím se audiokniha odlišuje od jiných. Hudba je zvolena účelově, aby navodila atmosféru dané doby tak, že ji čtenář téměř hmatatelně prožívá společně s hrdiny děje. Tóny jsou povětšinou veselé, ale objevují se i takové, jež jsou klidné.

Děj audioknihy se pyšní rychlým spádem a je opravdu strhující. V průběhu vyprávění se s hrdiny podíváte na několik míst zemí Koruny české. Budete tedy cestovat při vyšetřování, navštívíte ale také rozličné hostince, královskou komoru a spoustu dalších více či méně zajímavých míst. Vyprávění se nijak nezadrhává a postupně směřuje poměrně rychle k odhalení pointy, dílo se z tohoto důvodu dobře poslouchá a interpretuje. Sice si na odhalení vraha musíte počkat až do poslední kapitoly, ale příběh je tak svižný, že ani nemrknete a budete společně s vyšetřovateli mít pachatele zločinu v hrsti. Odhalíte zajímavé fakty, jichž jste si při poslechu nevšimli nebo jste jim nevěnovali tolik pozornosti. Při poslechu narazíte na vše, co je pro onu dobu charakteristické. Dílo obsahuje množství světských, ale i náboženských symbolů. Poslech celé audioknihy vám zabere krásných 8 hodin a 3 minuty.

Moje celkové hodnocení audioknihy Mstitel z Jenštejna je ryze pozitivní. Poslech jsem si užívala od samého začátku a nemohla jsem přestat poslouchat do té doby, dokud jsem nezjistila, jak to vše dopadlo. Drobným nedostatkem je řazení stop v přehrávači v mobilním telefonu, kde se jednotlivé kapitoly řadily podle označení kapitoly a zároveň bylo bráno v potaz i abecední řazení částí, což mi nevyhovovalo. Co se však týká děje, dostala jsem od něj vše, co jsem očekávala. Nic mi při interpretaci nechybělo, ani nepřebývalo. Líbilo se mi, jak se mě vypravěč snažil vtáhnout do děje, jak se do čtení vžil a zároveň bylo cítit, že si sám četbu užívá. Toto všechno je z výsledku citelné a vypovídá to o kvalitě zpracování. Příběh si za nějaký čas určitě s radostí poslechnu znovu, protože to stojí za to. Poslech tohoto příběhu doporučím všem, kteří milují detektivní romány, ale i příznivcům Vlastimila Vondrušky. Za výborný posluchačský zážitek toto dílo hodnotím krásnými 99 %.

 

Mstitel z Jenštejna - audiokniha

 

Název audioknihy Mstitel z Jenštejna
AutorVlastimil Vondruška
InterpretiJan Hyhlík
  
Vydavatelství Tympanum
Délka8 hodin 3 minuty
  
Nákup audioknihywww.tympanum.cz

 

Tympanum

Vydavatelství Tympanum se od svých počátků specializuje na výrobu a prodej audioknih. Vydáváme světovou i českou beletrii a naučnou literaturu, audioknihy pro děti a detektivky. Na jejich vytváření spolupracujeme s předními českými herci, režiséry a hudebníky.

Některé naše audioknihy jsou opatřeny popisem v Braillově písmu, a to jak na obalu, tak na samotných CD. Podporujeme tak význam audioknih pro nevidomé a propagujeme námi užívanou značku “blind-friendly”. Spolupracujeme rovněž s Knihovnou a tiskárnou pro nevidomé Karla Emanuela Macana a občanským sdružením Mluvící kniha, jimž podílem na zisku umožňujeme další rozvoj. V dubnu 2014 se vydavatelství Tympanum stalo zakládajícím členem Asociace vydavatelů audioknih (AVA), sdružení, jehož cílem je podpora vydávání mluveného slova a propagace tohoto žánru v České republice.

Naši kompletní produkci, která se neustále rozrůstá, si můžete pohodlně koupit v našem e-shopu, v knihkupectvích a CD shopech. Také máte možnost si naše audioknihy stáhnout přímo do počítače, MP3 přehrávače nebo Vašeho mobilního telefonu.

A název vydavatelství? Ani ten není náhodný – pochází z latiny a znamená sluchový bubínek, který je při „čtení ušima“ tolik důležitý.

www.tympanum.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)