Úterý, 5.12.2023
KnihyKultura

Kam se poděl alchymista?

recenze audioknihy Případ s alchymistou

Vlastimil Vondruška je autorem, jenž je na české literární scéně jedním z mých nejoblíbenějších. Proto není divu, že hned, jakmile jsem se dozvěděla o tom, že jsou jeho tituly převáděny do audioknižní podoby, jsem se rozhodla, že si je všechny postupem času poslechnu. Některé už jsem slyšela a musím říci, že jsem byla nad míru spokojená. Otázkou pro mě však bylo, jak tomu bude v případě titulu Případ s alchymistou. Z předchozích zkušeností jsem věděla, že se bude s největší pravděpodobností jednat o jednohubku. Zda se moje tvrzení potvrdilo, nebo naopak vyvrátilo, se dozvíte níže v recenzi.

Nejprve bychom si měli představit dílo jako takové. Případ s alchymistou je povídkou ze sborníku Letopisy královské komory I. Kniha patří do stejnojmenné série, jež v současné době čítá třináct dílů. K vydání prvního dílu, z nějž byla vyňata předloha audioknihy, došlo hned třikrát, a to v letech 2006, 2010 a 2015. V ději se setkáte se třemi postavami, jež vás budou provádět i dalšími díly této série. Jedná se o Jiřího Adama z Dobronína, jeho přítele a pomocníka bakaláře Petra a Petrovu ženu Rozárku. Díla Vlastimila Vondrušky trošku na čtenáře působí coby české středověké „Vraždy v Midsomeru“, důvodem této domněnky je množství vražd, jež se na českém území odehrají. I přesto, že můžeme mít pocit, že autor má jakousi šablonu, podle níž vznikají další a další části příběhu, každá z nich je originálem a pracuje s mnohými historickými fakty. Nicméně je důležité si uvědomit, že se nejedná o výkladový materiál, ani by neměla Vondruškova díla nahrazovat encyklopedie. Jde o beletristické zpracování tématu, kde je spíše kladen důraz na estetickou funkci, nikoliv na stoprocentní historickou pravdu. O tom, zda si audio poslechnete, může kromě předchozích zkušeností rozhodnout i anotace, o níž je možné říci, že je poutavá a připraví vás na to, co můžete od audia očekávat.

Příběh Případ s alchymistou posluchačům zprostředkoval Jan Hyhlík. Ten se aktivně zabývá čtením příběhů právě Vlastimila Vondrušky, ale také Fredericka Forsytha a Paola Coelha. Jeho hlas je charakteristický a máte pocit, jako byste poslouchali vyprávění opravdu z té doby. Zároveň musím říci, že jeho čtení je velmi příjemné a dobře se poslouchá. Celý příběh je složen z 24 stop. Každá z nich má kolem osmi minut. Kapitoly jsou číslované a nenesou svůj vlastní název.

Příběh byl načten velmi kvalitně, protože není nic, co by vám rušilo poslech. O Janu Hyhlíkovi můžeme hovořit jako o zkušeném vypravěči, jenž načítání audioknih zvládá s přehledem, do toho umí skvěle pracovat se svým hlasem. Povedlo se mu tedy , že pro nás vdechl textu knihy život a my si jej coby posluchači můžeme užívat plnými doušky. Pokud vám je jméno vypravěče neznámé, trošku vám ho přiblížíme. Jedná se o vystudovaného herce, jenž hrál v divadlech Večerní Brno, Kolín, Hradec Králové a Pardubice. Dlouhá léta spolupracuje s Českým rozhlasem Vltava. Pokud rádi sledujete televizní seriály, mohli jste ho zaznamenat v Četnických humoreskách, Ordinaci v růžové zahradě a Policii Modrava.

Po rétorické stránce je zpracování velmi kvalitní a posluchač bude spokojený, protože je vše načteno srozumitelně. Nikdy se vám nestane, že byste se při poslechu museli vracet, protože jste něčemu neporozuměli. Interpret dokázal do audioknihy vložit kus sebe a velkou dávku emocí, jejichž ztvárnění bylo grandiózní. Posluchači se vyprávění bude poslouchat velmi dobře, protože tempo čtení je pomalejší a vše je tak srozumitelné. Poslech není nikterak rušen a vy si tak odnesete plnohodnotný požitek.

Případ s alchymistouKnižní předloha audioknihy Případ s alchymistou vyšla, jak jsem již poznamenala výše, hned třikrát, a to v letech 2006, 2010 a 2015 v nakladatelství MOBA. O vydávání audioknih s Vondruškovými historickými romány s detektivní zápletkou se stará vydavatelství Tympanum. Tyto můžete objevit také na stránkách portálu Audiotéka. Audioknižní verze povídky oficiálně vyšla v roce 2019.

Případ s alchymistou se žánrově řadí k detektivním povídkám s prvky thrilleru. Charakteristický pro něj je rychlý spád a zajímavá zápletka. Ta vás trošku potrápí, protože autor sepsal příběh tak, aby svého čtenáře/posluchače při interpretaci aktivoval a ten tak mohl společně s hlavními hrdiny pátrat po tom, proč se stalo to, co se stalo a jak se to mohlo přihodit. V této audioknize je nakonec zápletka hodně zašmodrchaná a když se pak doposloucháte do konce, tak vám doslova padne čelist. Děj se odehrává v první polovině 16. století, o čemž se přesvědčíte ve chvíli, když jen tak mezi slovy hlavní postavy Jiřího Adama z Dobronína zazní jméno panovníka. V příběhu si můžete porovnat to, jakým způsobem žili poddaní a jakým naopak šlechta, četné rozdíly jsou tu patrné.

Jsem moc ráda, že jsem si mohla audio poslechnout, protože se mi moc líbilo. Příběh si mě upoutal pro množství situací naplněných četnými emocemi, jež byly Janem Hyhlíkem interpretovány s přehledem. Z jeho četby prýštila energie a bylo zřejmé, že knihu interpretuje s chutí a rád. Domnívám se, že je mu tvorba Vlastimila Vondrušky hodně blízká a užívá si její „oživování“.

Hudební doprovod plně koresponduje s dobou, v níž se děj odehrává. Je vložen na přechod jednotlivých kapitol. Zde kladu důraz na epizody z toho důvodu, že jedna kapitola je nejčastěji rozprostřena do dvou stop, je tu ale i jedna jednostopá a třístopá. Hudba skvěle navozuje dobovou atmosféru. Ve většině případů působí vesele, avšak je klidná.

Děj audioknihy má spád a je strhující. V průběhu vyprávění hlavní hrdinové hodně cestují, protože vyšetřování musí vést na několika místech v severních Čechách, zároveň s nimi budete vyšetřovat, bavit se na různých zábavách a užívat si nejrůznějších požitků. Dílo se dobře poslouchá, děj se nezadrhává a postupujete tak poměrně rychle k odhalení pointy. Sice musíte čekat na odhalení vraha do poslední kapitoly, ale vyprávění je tak svižné, že si to ani neuvědomíte a najednou pachatele zločinu mají vyšetřovatelé, ale i vy v hrsti. Kromě toho se odhalí i spousta dalších zajímavých faktů, jež byly pro vyšetřování stěžejní a šly mimo pozornost vyšetřovatelů. Při poslechu narazíte na vše, co je pro tuto dobu charakteristické, a to od světských až po náboženské symboly. Celá audiokniha vám zabere pouhé 4 hodiny a 50 minut.

Moje celkové subjektivní hodnocení audioknihy Případ s alchymistem nemůže být jiné než pozitivní. Musím konstatovat, že jsem si poslech užila od první vteřiny do té poslední. Jediné, co mi trošku vadilo, bylo řazení stop v přehrávači v mobilním telefonu, kde se mi sice seřadily podle označení kapitoly, ale zároveň bylo bráno v potaz i abecední řazení částí, takže první šla druhá část a až za ní následovala část první, než jsem na to přišla a začala jsem tedy sledovat pořadí přehrávání, dlouho mi to trvalo. Zpět ale k hodnocení obsahu. V ději mi nic nechybělo, ani nepřebývalo. Líbilo se mi, jakým způsobem se vypravěč do čtení vžil a jak si svou práci užíval. Je to na výsledku znát a o to lépe se vám výsledek poslouchá. Audioknihu si za nějaký čas ráda poslechnu znovu a myslím, že si ji znovu užiji plnými doušky tak, jako tomu bylo i teď. Poslech tohoto díla doporučím všem, kteří milují detektivní romány a povídky a také příznivcům Vlastimila Vondrušky. Za skvělý posluchačský zážitek dávám tomuto titulu zasloužených a krásných 98 %.

 

Název audioknihy Případ s alchymistou
AutorVlastimil Vondruška
InterpretiJan Hyhlík
  
Vydavatelství Tympanum
Délka4 hodiny 50 minut
Nákup audioknihywww.tympanum.cz

 

 

Tympanum

Vydavatelství Tympanum se od svých počátků specializuje na výrobu a prodej audioknih. Vydáváme světovou i českou beletrii a naučnou literaturu, audioknihy pro děti a detektivky. Na jejich vytváření spolupracujeme s předními českými herci, režiséry a hudebníky.

Některé naše audioknihy jsou opatřeny popisem v Braillově písmu, a to jak na obalu, tak na samotných CD. Podporujeme tak význam audioknih pro nevidomé a propagujeme námi užívanou značku “blind-friendly”. Spolupracujeme rovněž s Knihovnou a tiskárnou pro nevidomé Karla Emanuela Macana a občanským sdružením Mluvící kniha, jimž podílem na zisku umožňujeme další rozvoj. V dubnu 2014 se vydavatelství Tympanum stalo zakládajícím členem Asociace vydavatelů audioknih (AVA), sdružení, jehož cílem je podpora vydávání mluveného slova a propagace tohoto žánru v České republice.

Naši kompletní produkci, která se neustále rozrůstá, si můžete pohodlně koupit v našem e-shopu, v knihkupectvích a CD shopech. Také máte možnost si naše audioknihy stáhnout přímo do počítače, MP3 přehrávače nebo Vašeho mobilního telefonu.

A název vydavatelství? Ani ten není náhodný – pochází z latiny a znamená sluchový bubínek, který je při „čtení ušima“ tolik důležitý.

www.tympanum.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)