Jak snadno přijít o pevné pouto s kamarádkou

recenze knihy Myslela jsem, že tě znám

Holly a Jules byly nejlepší kamarádky už od nepaměti. Jedna druhou znaly do morku kostí a neměly před sebou žádné tajnosti. Dokonce si říkaly, jak by bylo skvělé, kdyby se jednou jejich děti daly dohromady a pořídily jim společné vnouče. Ale jak se říká – pozor na to, co si přeješ, mohlo by se to vyplnit. Když Julesina třináctiletá dcera Saffie obviní Hollyina syna Saula ze znásilnění, jsou všichni v šoku. Saulovi je šestnáct, s nikým se nekamarádí a působí jako podivín. Ideální pachatel. Je tomu opravdu tak? Jules a Holly stojí na rozcestí. Sice je pojí pevné pouto přátelství, ale primární role je mateřská. Každá věří svému dítěti. Holly bojuje za Saulovu nevinu, Jules je přesvědčená, že její dceři ublížil. Začarovaný kruh je těžké přeskočit, obě ženy cítí, že se navzájem vzdalují. Situace graduje ve chvíli, kdy Saul, potencionální násilník, zmizí. Utekl před pocitem viny, nebo se stal obětí samozvaných ochránců spravedlnosti? 

Myslela jsem, že tě znám - obal knihyMusím říct, že pokaždé, když beru do ruky nějaký thriller nebo psychothriller, kladu si otázku, jestli mě autor může ještě něčím překvapit. Přiznejme si, knih těchto žánrů vychází velké množství, a máte-li toho už dost načteno, tak jen horko těžko čekáte něco nového a jste skeptičtí, pokud se jedná o spisovatele, kterého vlastně vůbec neznáte. To je případ Penny Hancockové, anglické autorky, jíž v domovině vyšlo už více knih, ale v českých luzích a hájích je neznámá. Románem Myslela jsem, že tě znám u nás debutuje a já můžu říct, že je to opravdu povedený kousek.

Příběh rozvíjí téma znásilnění, které je i v současné společnosti občas ještě pořád tabu a lidé neví, jak se k němu postavit. Je oběť opravdu oběť, nebo má na útoku podíl, protože je krásná, vyzývavě oblečená, či snad náhodou moc vstřícná? V tomto příběhu jsou tyto pocity navíc umocněny tím, že se aktéři mezi sebou dobře znali. 

Autorka použila zajímavou formu vyprávění, kdy se střídají Holly jako přímá vypravěčka a Jules, jejíž verze je podána v er-formě, takže je na čtenáři, s kým se ztotožní víc. Je zajímavé sledovat, jak určitou situaci vidí obě ženy, každá  ze svého úhlu pohledu, a jak málo stačí k tomu, aby mezi nimi díky tomu vznikla propast.

Penny Hancockové se podařilo dokonale mě zmást. Po pár stránkách jsem myslela, že jsem přišla na to, jak to všechno doopravdy je a poplácávala se po ramenou. Na první pohled je všechno pěkně průhledné, vypadá to, že řešení je před vámi pěkně naservírováno a vy už víte. Ale to by nebyl správný psychothriller, takže zjistíte, že jste úplně vedle a že ta cestička, po níž kráčíte vstříc vyústění, je slepá a končí někde v polích. 

Kromě stěžejního námětu si kniha bere na paškál i vztahy mezi lidmi. Jaké jsou vaše – rodinné, nebo ty s kamarády? Jakkoli je považujete za pevné, může je nahlodat či úplně rozmetat i jen malé semínko nedůvěry, které pak rychle klíčí.

Myslela jsem, že tě znám je propracovaným psychothrillerem pro ženy, jehož děj není předvídatelný a připraví i pár chvilek k zamyšlení.

 

 

Název knihy Myslela jsem, že tě znám
AutorPenny Hancocková
Žánrpsychothriller
  
Nakladatelství Ikar
Rok vydání2019
Počet stran392
ISBN978-80-249-3945-2
  
Nákup knihy www.ikar.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Ikar

Nakladatelství IKAR je orientováno především na ženské čtenářky, kterým nabízí romance, společenské romány a memoáry, kuchařky nebo rádce; zajímavým projektem je i řada historických biografií z Habsburské monarchie. Mezi zavedené a celosvětově úspěšné autory Ikaru patří Danielle Steel, Joy Fieldingová, Rosamunde Pilcherová, Barbara Woodová, Erich Maria Remarque, Lion Feuchtwanger či Johannes Mario Simmel; z českých autorů např. Klára Janečková, Hana Marie Körnerová.

www.ikar.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)