Čtvrtek, 23.5.2024
ChrudimRecepty a vaření

Na chrudimském náměstí budeme snídat férově

V sobotu 12. května 2018 se v Chrudimi uskuteční piknik na podporu pěstitelů – Férová snídaně.

Chrudim se tak přidá k více než stovce míst, kde se ve stejný čas sejdou tisíce lidí, aby vyjádřily svůj zájem o pěstitele v zemích Afriky, Asie a Latinské Ameriky. Ti za svoje kakao, kávu nebo banány dostávají velmi málo zaplaceno a jejich rodiny nemohou žít důstojný život. Na to reaguje systém fair trade, který garantuje dostatečné výkupní ceny a sociální příplatky. Díky zapojení do fairtradových družstev mohou pěstitelé posílat své děti do školy či pěstovat šetrně s ohledem na životní prostředí.

Princip snídaně je jednoduchý. Účastníci si v košíku přinesou fairtradové a lokální dobroty a společně posnídají.  

Akce se koná na Světový den pro fair trade, který se slaví každoročně druhou květnovou sobotu. V Chrudimi proběhne od 10:00 hodin před obchodem Mlsný Pecivál na Resselově náměstí a také v Mama klubu vedle Kapucínského kláštera.

Zájem o Férovou snídani rok od roku roste. V roce 2011, kdy se piknik konal poprvé, se zapojilo 41 měst, loni už snídalo přes 7 800 lidí na 164 místech republiky. Máme radost, že odpovědnou spotřebou žije stále více lidí,“ uvedla Gabriela Štěpánková z nevládní organizace NaZemi, která akci koordinuje.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Jaromír Zajíček

Tak trošku hudební nadšenec, tak trošku fotograf, tak trošku cestovatel a tak trošku ten, který si hraje a (ne)zlobí! www.FotoZajda.cz