Předá ti své dítě a pak…skočí!

recenze knihy Na pokraji sil

Když jsem poprvé postřehla tuto knihu, bylo to jasné „must have“. Zajímavé, neskutečně lákavé téma a slibné komentáře na přebalu knihy. Rozhodnutí bylo jasné, tuto knihu si musím přečíst stůj co stůj! Pak jsem udělala to co vždy. Podívala jsem se na čtenářská hodnocení knihy na DK. A v tu chvíli jsem byla na vahách. Znáte to, jste přesvědčení a pak si někde něco přečtete a najednou nevíte. Už mnohokrát jsem se přesvědčila o tom, že nemám dát na ostatní hodnocení a udělat si svůj obrázek. Už mnohokrát jsem se přesvědčila o tom, že jsou některá ta hodnocení oprávněná a pravdivá. A co teď? Jak u mě tato kniha vlastně obstála?

Na pokraji sil má 37 kratších kapitol, kde se střídá vyprávění dvou osob- Nicole a Morgan. Dvě ženy, které mají pramálo společného, a přesto je cosi spojí. Autorka si s charaktery obou hlavních hrdinek pohrála  znamenitě a vykreslila je v jakémsi „lehce labilním duchu“. Což dodává knize na prvotřídní poutavosti, hlavně s ohledem na zápletku a samotné rozuzlení. 

Nicole je zakladatelka a generální ředitelka jedné z nejúspěšnějších společností zaměřených na sportovní a wellness oblečení v Severní Americe. Nyní se chystá odejít na mateřskou dovolenou. Plánuje se po šesti týdnech okamžitě vrátit. Věří, že návrat zpět do „sedla“ bude hračka. Ale v hloubi duše ji cosi hlodá. Strach? Panika? Napětí? Co když! Co kdyby! Ne, musí to pustit z hlavy. Už je to tak dávno….. Teď bude matkou a o svoji holčičku se postará, vše bude v naprostém pořádku. Má skvělé zázemí, milujícího muže… má vše po čem kdy snila. Nebo přeci jen něco nemá? Snad čisté svědomí?

Morgan je…, Morgan je jedním slovem normální. Alespoň na první pohled. Jenže ji trápí minulost. Morgan zažila velkou ztrátu a také velké ponížení, se kterým musí žit dodnes. A také musí žít s podezřením a nedůvěrou… Má to své důvody.

Osudy obou žen se spojí v jeden den na nástupišti metra.

Ovšem jen jedna se toho dne vrátí domů. 

Morgan čeká na metro směrem domů, zažívá den jako každý jiný. Jen do jisté chvíle. Do chvíle než k ní přistoupí vystrašená žena, vloží ji do rukou své malé dítě a požádá ji, aby jej ochraňovala a nenechala mu nikdy ublížit. Jedno mrknutí oka, závan vzduchu přijíždějící soupravy a žena je pryč. Skončí po koly jedoucího metra. Morgan zůstane jako opařená stát a v rukou svírá maličkou holčičku, jež právě ztratila matku. 

Na pokraji silOd toho okamžiku je vše vzhůru nohama. Vyšetřovatelka případu Morgan nevěří. Dokonce si myslí, že sama Morgan tu ženu pod jedoucí vlak strčila. Důvod? Nechtěla snad kdysi adoptovat dítě? Tak málo stačí k tomu, aby vám někdo nevěřil. Tak málo stačí k tomu, abyste se stala hlavní podezřelou!

Morgan má skvělou právničku a ta ji radí, aby se držela dál od všech a všeho. Jenže to se Morgan nelíbí, obzvlášť potom, co se začnou dít zvláštní věci. Vloupání do bytu, sledování a také ohrožování na životě. Nejen toho jejího. Ale tady už jde o život i toho nebohého dítěte. Takže, jak je vám jistě jasné, Morgan se pustí do pátrání sama. Musí odhalit, co ji s Nicole spojuje a proč si vybrala právě ji. Ano! Nicole si Morgan vybrala….

Wow. Já byla nadšená. Prvotní panika z přečtených hodnocení byla velmi rychle zahnána. Spousta čtenářů psala o tom, že je kniha předvídatelná a jednoduchá. Ano, jednoduchá možná byla, ale předvídatelná? Pokud má čtenář po celou dobu čtení více než tři teorie a ty si drží celkem dlouho, dá se pak ještě mluvit o předvídatelnosti? Nemyslím si. O tom přeci čtení je? Tvořit si x teorií a čekat, která bude správná. Ale určitě je možné, že někdo tento příběh prohlédne okamžitě, stát se to zkrátka asi může. Kniha mě bavila od začátku do konce, možná mohu vytknout jen to, že není až zase tak „thrillerová“, jak jsem čekala. Ale napínavá byla dost. Šlo však spíše o psychologické drama. Moc se mi líbilo hlavně téma. Jako matka dvou dětí jsem to prožívala tak nějak „po svém“, zkrátka asi tak, jak to bude působit na každou další maminku. Nepochopitelně…. Ačkoli… Ne, nemohu. Dál se pravdě musíte dopídit sami…

Kniha má mé vřelé doporučení. Je cílena převážně na ženské publikum. Ne, že by si ji nemohlo přečíst i mužské pokolení, ale je opravdu vhodná spíše pro ženy.

Hodnocení: 90 %

Název knihy Na pokraji sil
AutorSamantha M. Bailey
ŽánrLiteratura světová, Thrillery
  
Nakladatelství Ikar
Rok vydání2020
Počet stran240
ISBN978-80-249-4275-9
  
Nákup knihy www.knizniklub.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

Ikar

Nakladatelství IKAR je orientováno především na ženské čtenářky, kterým nabízí romance, společenské romány a memoáry, kuchařky nebo rádce; zajímavým projektem je i řada historických biografií z Habsburské monarchie. Mezi zavedené a celosvětově úspěšné autory Ikaru patří Danielle Steel, Joy Fieldingová, Rosamunde Pilcherová, Barbara Woodová, Erich Maria Remarque, Lion Feuchtwanger či Johannes Mario Simmel; z českých autorů např. Klára Janečková, Hana Marie Körnerová.

www.ikar.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Michaela Rubášová Končelová

Milovnice dobrých knih, bloggerka a maminka, která stále čeká na svoje literární políbení múzou... (osobní blog)