Pondělí, 11.12.2023
HudbaKultura

Na Trutnoff Open Air Festivalu si přijdou na své i milovníci metalu

Cradle Of Filth

Je už tradicí, že na Českém Woodstocku, který se uskuteční od 14. do 17. srpna 2014, vystupují mezi alternativními a undergroundovými kapelami či folkovými zpěváky i tvrdé kapely jakoby z jiného světa. A sklízí úspěch stejně, jako třeba Jiří Schmitzer nebo královna festivalu Eva Pilarová. Tentokrát však přijedou rozvibrovat naše území hned dvě kapely.

Tou první je Cradle Of Filth (v překladu Kolébka špíny). Ti budou dost možná vůbec nejtemnější skupinou, která kdy v tomto podhorském ležení vystoupila. Tento spolek v čele s démonickým zpěvákem Dani Filthem vznikl v roce 1991 v Ipswichi a zpočátku se věnoval extrémnímu death metalu. Záhy však nasměroval své stylové kormidlo do vod neméně extrémního black metalu s výrazně symfonickým nádechem. Cradle Of Filth byli jedněmi z průkopníků tohoto subžánru a nejpozději se svým druhým albem Dusk And Her Embrace (1996) se zařadili mezi nejvýznamnější v té době nastupující mladé metalové kapely. Zásadně ovlivnili tisíce následovníků a obdivovatelů po celém světě. Mimo jiné i mladičkého brněnského bubeníka Martina Škaroupku, který tehdy nastoupil na konzervatoř a jehož spolužáci vzpomínají, jak Cradle Of Filth miloval a nosil jejich tričko.Kreator

„Tvorba Cradle Of Filth se postupně vyvíjí, nadále si však uchovává svoje typické atributy: rychlost, tvrdost a zvláštní, dalo by se říci soumračnou atmosféru a mystickou tajuplnost. Věřte, že vystoupení těchto černokněžníků s přízračně nalíčenými obličeji ve tmou zahaleném areálu Na Bojišti opravdu nebude nic pro nějaké strašpytle,” uvádí k tvrdé části Českého Woodstocku hudební publicista Petr Korál.

Druhou metalovou kapelou na festivalu v Trutnově je legenda legend Kreator. Jsou ještě o sedm roků starší než Cradle Of Filth v metalovém světě mimořádně slavná a uznávaná skupina, která spolu s Destruction a Sodom patří k velké trojce německého thrash metalu. Ti vytvořili specifickou německou thrashovou školu, zatímco v zámoří tuto hudební odnož formovaly kapely jako Metallica, Slayer, Overkill, Anthrax nebo Megadeth.

„Desky Kreator, jako Endless Pain, Pleasure To Kill, Terrible Certainty či Extreme Aggression, byly vpravdě stylotvorné počiny a na ilegálních burzách gramodesek v tehdejším Československu patřily mezi nejvyhledávanější. Dost často pokoutně vyráběné nášivky s magickým logem KREATOR zdobily každou třetí „džísku” tehdejších vlasatých metalových mládežníků. Soubor v uměleckém zdraví přežil i devadesátá léta, která „klasickému” metalu ani trochu nepřála, a momentálně si může užívat nečekaně silnou vlnu obnoveného zájmu o starý dobrý thrash,” říká hudební publicista Petr Korál.

O tom, že tahle mimořádně rychlá a nesmlouvavě agresivní muzika skutečně není mrtvá, se (po loňském vystoupení tuzemské legendy Debustrol) budete moci přesvědčit i vy při letošním Pow-Wow. A jako důkaz dostane naše podhorské ležení ještě patřičnější sousta tvrdých thrash metalových vibrací.
Nenechte si tyto kapely a spoustu dalších ujít a vyražte na Trutnoff Open Air Festival!

Více informací o festivalu najdete na: http://www.festivaltrutnov.cz.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.