Na vlastní pěst

Michael Kardos - Dřív než ji najderecenze knihy
Michael Kardos – Dřív než ji najde

„Jenže věděla, že pro ni je snadné mluvit o riziku, když jsou tu jiní, kteří obětovali své vlastní životy, aby ona přežila.“

Melanie Denisonová, původním jménem Meg Millerová, se již patnáct let skrývá před vrahem své matky, svým otcem. Brzy jí bude osmnáct a je těhotná. A už nehodlá žít pod ochranou tety a strýce, chce vést normální život a ne se bát a na veřejnosti se pohybovat minimálně. Už kvůli dítěti. Proto se rozhodne najít otce, dřív než najde on ji. Chce se dozvědět pravdu o tom, co se jedné zářijové noci v roce 1991 skutečně stalo. A tak se vydá do Silver Bay pátrat po matčině vrahovi. Podaří se jí to? Najde vraha? Nebo on najde dřív ji? Pusťte se do čtení.

„A potom udělá to, co dosud nikdo nedokázal – najde otce dřív, než on najde ji. Pak bude moct ona i její dítě žít beze strachu.“

Jak avizuje nakladatelství, jedná se o thriller. Já bych knihu zařadila do kategorie psychologické drama. Mrtvolami se to v ní nehemží, ale autor vás udržuje v napětí jiným způsobem. Pomalu vám poodhaluje současný život Melanie s pohledy do minulosti jejího otce Ramseyho. A vás to nutí pátrat po vrahovi, protože, i když je vždy jako první podezřelý někdo z rodiny, a obzvlášť, když není k nalezení, ale vy podvědomě tušíte, že by to mohl být i jinak.

Přiznám se, že jsem asi tak ve čtvrtině knihy začala mít podezření, kdo by v tom mohl mít prsty a že není vše tak, jak se tváří. A na konci se mi to potvrdilo. Posledních sto stránek jsem doslova hltala a nemohla jsem jít spát dřív, než mi autor odhalí pravdu.

Dalo by se říci, že v knize jsou dvě hlavní postavy – Melanie a její otec Ramsey. Z jeho života se toho dozvídáme více než z jejího. Neměl jednoduché dětství, což poznamenalo jeho dospívání. Než poznal svoji manželku Aliie, šel z průšvihu do průšvihu. Pak se rázem změnil a stal se zodpovědným za svoji rodinu. Jenže pak se něco semlelo a po něm se slehla zem. Vypátrá ho Melanie?

„Ramsey se jim snažil opravdu věřit, až mu do očí vhrkly slzy, ale věděl, že jeho kamarádi jsou hlupáci. Dlouho si všímal, jak ostatní děti mluví o svých mrtvých prarodičích a praprarodičích, jako by zemřít znamenalo tančit s anděly a večeřet s bohem. Pravda ale byla taková, že když jste mrtví, jste mrtví.“

Kniha je rozdělena do tří částí. V první části se střídá současnost Melanie s minulostí Ramseyho. Druhá část je celá věnována Ramseyho životu od roku 1965 do roku 1991, kdy se dozvídáme důležité mezníky jeho života. Ve třetí části se opět střídá současnost s minulostí a na konci nás čeká odhalení pravdy.

Příběh se čte velmi svižně a to nejen kvůli členění na kapitoly, ale i díky autorově stylu psaní. A i když to není nervy drásající thriller, má něco do sebe, co vás přiměje ho zhltnout jako malinu.

Co mě trochu mrzí je to, že si autor nedal více práce s „ukrytím“ viníka a že když si dáte dvě a dvě dohromady, tak na to přijdete. Jediné, co netušíte až do konce, je proč.

„Pravda se začínala odhalovat jako člověk, který proti vám kráčí hustou mlhou. Neviditelný, pak méně a nakonec děsivě zřetelný.“

Kniha mě velmi bavila, líbilo se mi, jakým způsobem nám příběh autor dávkuje, že na nás nevychrlí vše naráz a že se hodně věnoval psychologii postav, především otce Melanie. A tak jsme si o něm mohli udělat dostatečný obrázek.

Román doporučuji všem, co mají rádi drama, propracovaný příběh a rádi nakouknou pod pokličku jedné „obyčejné“ rodiny. Kniha stojí za přečtení.

Hodnocení: 90 %

 

Michael Kardos - Dřív než ji najdeNázev knihy:              Dřív než ji najde
Autor:                           Michael Kardos
Originální název:       Before He Finds Her
Překlad:                       Monika Pavlisová
Žánr:                             thrillery, romány, detektivky

Nakladatelstvi:            MYSTERY PRESS
ISBN:                             978-80-88096-63-4
Počet stran:                  368 stran
Formát:                          vázaná s přebalem, 145×205 mm

E-shop:                         kniha – www.MysteryPress.cz

                                       e-kniha – www.PalmKnihy.cz  

Databáze knih:            www.DatabazeKnih.cz

 

Mystery Press

 

 

Nakladatelství Mystery PressNakladatelství Mystery Press se od svého založení v roce 2015 velmi rychle etablovalo na tuzemském knižním trhu jako specialista na detektivky, thrillery a krimi romány. Mystery Press v současnosti vydává zejména anglo-americké autory, z nichž pro české čtenáře objevilo například Angličany Stevea Robinsona (genealogický thriller Stopy v krvi) a Tima Weavera (již dotiskovaná drsná krimi Bez slitování), ale nebojí se ani velkých amerických jmen, jako jsou Janet Evanovich (v TOP 10 amerických bestselleristů) či Dan Simmons (holmesovský román Páté srdce). Brzy začnou pod logem Mystery Pressu vycházet rovněž knihy českých autorů, a to především v subžánrech klasické a historické detektivky, mysteriózního thrilleru či procedurální krimi. 


PalmKnihy
PalmKnihy
– Největší a nejstarší obchod s elektronickými knihami v České republice. Jednoduše, pohodlně a rychle přímo ve všech dostupných formátech. Více než 11.000 e-knih na jednom místě.

Autorčin blog

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)