Na začátku byla věštba

recenze knihy Sníh, oheň, vina a smrt

Vidím velikého ptáka. O tvých osmdesátých narozeninách tě odnese domů.” Slova věkovité indiánky, jejímiž ústy promluvili duchové. Nic víc už neřekla. Předci byli toho dne příliš unavení na jakékoli rozhovory, a proto poskytli muži jen tyto jediné dvě věty. Na první pohled se zdá, že mluví o smrti. Na první pohled…

Alpy. Majestátní vrcholky svírající mezi sebou jednu malou zapadlou vesničku. Těžce supící autobus, který zrovna sem veze mladého muže. O spoustu let dříve, než skrze indiánku promluví duchové. Max Schreiber se vydává do hor, aby zde pátral po příběhu ženy, která tu kdysi dávno uhořela ve svém stavení. Za přihlížení obyvatel vesnice. Koneckonců ji tu stejně všichni považovali za čarodějnici. A mladý Max, realista každým coulem, považující čarodějnictví za pouhé báchorky a pověry, opustil svůj vídeňský byt, aby izolován od okolního světa zprostředkoval příběh mrtvé ženy, jež hodlá přetavit do knižní podoby. V tu dobu netuší ani on, ani obyvatelé alpské vísky, že se nad nimi stahují ledová mračna a na vrcholcích horského masivu odpočívá bílá smrt.

Gerhard Jäger jde na věc velmi pozvolna a nejspíše proto začíná svůj příběh téměř nic neříkajícím proroctvím, jež si kdysi vyslechl dnes již osmdesátiletý stařík John Miller a do života Maxe Schreibera vpadne uprostřed léta. Tyto dva pány od sebe dělí více než padesát let. Jeden pátrá po stopách toho druhého. Navzdory času. Navzdory tunám sněhu a ledu.

Sníh, oheň, vina a smrt (páni, člověku dá práci, aby si to zapamatoval ve správném pořadí) rozhodně není navzdory anotaci překotně se odvíjející příběh. Není ani prošpikován zvláštními zvraty a už vůbec vás nebude hrubě zatlačovat do křesla silou své dechberoucí akce. Příběh sice nabízí dvě dějové linie, každá si ovšem dává velmi načas. Zápletka se vyvíjí postupně, téměř nenápadně a místy možná banálně. Jenže. Milionkrát omílané téma – láska a vražda – zde svým vlastním tempem získávají poněkud jiný nádech, přestože za to v drtivé většině může právě prostředí. Každé léto jednou skončí. I podzim. A Max Schreiber má tu smůlu, že se nachází na místě, které nejvíce proslaví lavinová zima.

To, co možná zpočátku vypadá jako nudná a nezáživná četba, se postupně mění na zvláštní příběh, kde jsou veškeré silné city skrývány a schopný pozorovatel je může zahlédnout jen v kradmém pohledu, v náhle drhnoucím hovoru, ve váhavě dopadajících kartách, ale především ve stínech. Ve stínech, které se kradou v noci podél stavení, skryté před tou špetkou světla dopadajícího na liduprázdnou ulici. Ve stínech plazících se mezi sněhovými návějemi. Stíny tiché, vyčkávající. Smrtící.

Podstatnou část energie si autor ponechal do závěrečné části. Tady ovšem exceluje. Lidé uvěznění mezi padajícími masami sněhu. Místa odedávna považována za bezpečná mizí pod metry bílé ledové smrti. Lavina bere vše. Lesy, domy, životy. Pečlivě poslouchejte, zda neuslyšíte vzdálené temné dunění. Ovšem lavina není jediná, kdo ukončuje životy. Smrt mladé Marie má podobu ostré dýky.

Nakonec musím hodnotit nadprůměrně. Závěrečné rozuzlení je přese všechno překvapivé, a přestože kniha nenabízí příliš silných akčních okamžiků, její výjimečnost tkví zcela v něčem jiném. Proto si udělejte velkou zásobu teplého čaje, zabalte se do deky a vydejte se rozuzlit starou vraždu ve společnosti monochromatického prostředí sněhu a hor. Bílá a šedá. Šedá a bílá.

Hodnocení: 4/5

 


 

Název knihy     Sníh, oheň, vina a smrt
AutorGerhard Jäger
ŽánrRomány
    
Nakladatelství      HOST
Rok vydání2017
Počet stran400
ISBN978-80-7577-130-8
  
Nákup knihynakladatelstvi.hostbrno.cz
Nákup e-knihywww.ereading.cz
   
Databáze knihwww.databazeknih.cz

 


 

Host 

 

Nakladatelství Host vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. Odborné publikace se zaměřují především na historii, sociologii, jazykovědu, osobnosti filmu i další obory. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů. Nově Host hledá kvalitní knihy i v oblasti žánrové (sci-fi a young adult) a dětské literatury. Relativně nedávno našla v Hostu přístřeší i prestižní edice Česká knižnice, která zájemcům nabízí kvalitní ediční zpracování děl českých klasiků. Naší cílovou skupinou jsou jednak lidé, kteří se zabývají literaturou “na vyšším stupni” (studenti, učitelé apod.) a dále průměrně či spíše nadprůměrně nároční čtenáři, kteří se u knih chtějí bavit a odpočívat, avšak spotřební a braková literatura je pod jejich úroveň.

http://nakladatelstvi.hostbrno.cz

 


 

eReading.cz

Černá kočka Erna provází po knižních cestách více než sto tisíc čtenářů a snaží se pro ně připravit maximální čtenářský zážitek. Jejími tlapkami prošlo přes deset tisíc titulů a toto číslo každý den zvyšuje. Erna a eReading.cz věří, že si knihy zaslouží zvláštní pozornost, a proto pro své čtenáře připravují nejen slevové akce a soutěže, ale také jim přináší mnoho zajímavých informací o jednotlivých titulech, spisovatelích i samotných nakladatelství. eReading.cz také jako první v České republice nabídl čtenáři vlastní čtečku s elektronickým inkoustem, která navíc umožňuje využívat systém výpůjček z knihoven. Dnes je jedním z nejvýznamnějších českých distributorů elektronických knih.

www.ereading.cz

 


Autorčin blog

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.