Najdeš své ztracené mládí?

recenze knihy Less

Dílo, které bych vám touto cestou ráda představila, je velmi zajímavé. Jedná se o americký román, jenž byl v loňském roce oceněn Pulitzerovou cenou. Kniha je naplněna hned několika příhodami téměř 50letého gaye Arthura Lesse. Ten se nám představí jako velký cestovatel, ale také spisovatel, jenž dokázal čtenáře uchvátit svým prvním románem Kalipso, ale ostatní knihy již nejsou tak dobře přijímány? Proč? I o tom se můžete mimo jiné dočíst v románu Less.

Něco málo o autorovi:

Andrew Sean Greer je americkým autorem, jenž má na svém kontě již několik děl. Jmenovat můžeme třeba tituly Dráha menších planet, Zpověď Maxe Tivoliho, Příběh jednoho manželství a poslední Pulitzerovou cenou oceněný román Less. Svou kariéru nastartoval coby přispěvatel v různých amerických časopisech. Jeho styl je přirovnáván k Proustovi a Nabokovovi. Autor se těší velké oblibě i u svých literárních kolegů.

Základní informace o knize:

Titul Less byl vydán v originálu (Less) v roce 2017. U nás jej v roce 2018 přeložila Jana Jašová a o vydání se postaralo nakladatelství LEDA. Jedná se o knihu zabývající se zajímavým tématem. Pokud vás recenze zaujme a rádi byste si román pořídili a přečetli, můžete tak učinit na stránkách e-shopu nakladatelství LEDA.

Recenze knihy:

Když mi byla kniha nabídnuta k recenzi, zaradovala jsem se. Pokud si dobře pamatuji, do této chvíle jsem snad nečetla nic, co by bylo oceněno Pulitzerovou cenou. Byla jsem tedy natěšená a očekávala jsem velkolepé počtení. Když přišel balíček, vybalila jsem z něj svazek s krásnou ilustrací na přebalu. Na obálku byl přidán ještě menší pruh s částí obrázku, to proto, aby nebyla překryta ilustrace, na němž byla umístěna informace o tom, že se jedná o oceněné dílo. Vše mě zaujalo, a z toho důvodu jsem dlouho neotálela a do četby se pustila.

Román v sobě ukrývá originální příběh, jenž zpracovává zajímavým způsobem téma homosexuality. Ač byste mohli očekávat romanci, vyprávění není tak růžové, jak se může zprvu zdát. I když je hlavní hrdina homosexuál, řeší se kromě jeho vztahů (tedy spíše vzpomínek na ně) zejména jeho pracovní úspěchy a neúspěchy. Co je jejich alfou a omegou? To se častokrát dozvídá ze svého okolí. Hlavní hrdina v příběhu hodně cestuje. Nejezdí však po dovolených, ale jedná se o jakési pracovní cesty. Místa, jež navštěvuje, v něm vyvolávají nejrůznější vzpomínky na dobu méně vzdálenou, ale i dávno minulou.

LessOriginální je rozhodně způsob vyprávění. Čtenář hlavního hrdinu sleduje očima nezúčastněného vypravěče, jenž pouze veškerým útrapám přihlíží. Vypravěč je objektivní, tedy v er-formě. Ve svém projevu střídá minulost s budoucností, čímž ve čtenáři umně stupňuje jistou míru očekávání a svým způsobem i napětí. Jeho promluvy jsou často narušovány. Důvodem je přesun v době, chvilku jsme s Arthurem Lessem v přítomnosti, pak se ve vzpomínkách vracíme zpět do jeho raného mládí a zase zpátky, někdy ale dokonce zavítáme i do budoucnosti, o níž sám hlavní hrdina ještě nemá ani ponětí. Některým čtenářům to může přijít hektické, ale dá se na to vcelku rychle zvyknout. Oživujícím dojmem působí množství dialogů mezi Lessem a ostatními postavami.

Vyprávění nepředchází žádný úvod, ani ho neuzavírá závěr. Rovnou jste vrženi do děje a postupně se sžíváte s hlavním protagonistou a jeho problémy, jež jsou více či méně vtipné. Celý román je rozdělen do osmi částí a svazek je uzavřen autorovým poděkováním a citovanými prameny. Zmiňované části odpovídají místům, jež Arthur Less navštěvuje. Interpretace díla je vcelku jednoduchá a nic jí neztěžuje.

Než se do příběhu plně položíte a pochopíte jeho podstatu, v hlavě si říkáte, že snad ani nemůže být možné, že toto dílo mohlo být oceněno. Když se ale s Arthurem sžijete, navíc si uvědomíte, že Andrew Sean Greer odkazuje k významnému a rozsáhlému dílu Prousta Hledání ztraceného času, román Less se pyšní podtitulem Hledání ztraceného mládí, ihned vlivem tohoto kontextu změníte názor. Toto dílo totiž poukazuje na fakt, že povrchní čtení nestačí, abyste pochopili autorův záměr, musíte jít hlouběji.

Co se týče postav, nejdetailněji je pochopitelně popsán Arthur Less, ostatní postavy jsou jakýmisi figurkami, jež zasahují libovolně do jeho života a nějakým způsobem jej ovlivňují. Nejčastěji jsou zmiňováni jeho expartneři, s nimiž v současnosti navštěvovaná místa navštívil již v minulosti a zanechalo to v něm různé vzpomínky. Některé radostné, ale většina z nich byla spíše bolestná, což ovlivňovalo jeho současné chápání a chování v daném místě.

Svazek mě překvapil svou útlostí. Očekávala jsem ho mnohem obsáhlejší. Má totiž pouhých 296 stran. Text je graficky velmi dobře zpracován. Použito je velkých patkových písmen, jež se dobře čtou, protože vedou oči po řádcích a zároveň nijak nenamáhají zrak. Odstavce jsou zarovnány do bloku. Když se posouváme v čase, nebo se mění dějiště, je vynechán řádek, což přispívá k tomu, že se při čtení neztratíte v ději.

Po jazykové stránce je kniha na dobré úrovni. Sem tam se sice objeví nějaké to vynechané nebo přidané písmeno, ale většinou se nejedná o zásadní chyby, jež by pozměňovaly vyznění výpovědí. Stylisticky je dílo zpracováno kvalitně. Byla jsem tedy spokojená.

„Less nikdy nepřišel na to, co takový říz obnáší, tudíž ho nikdy nezískal. Do čtyřicítky si zvládl vypěstovat jakés takés sebevědomí o síle průsvitného krunýře nedospělého kraba.“ (s. 10)

Moje subjektivní hodnocení románu Less bylo zprvu trošku skeptické, ale nakonec se vše obrátilo směrem k pozitivnímu. Zpočátku jsem byla spíše povrchním čtenářem, což způsobilo ne zrovna správné pochopení toho, co svým dílem autor chtěl říci. Když jsem si pak vše dala do správného kontextu, knihu jsem si mohla teprve tehdy pořádně užít a vychutnat si ji plnými doušky. Mohu říci, že jsem ráda, že jsem si román mohla přečíst a že jsem mohla sama na vlastní kůži poznat, jak vypadá dílo oceněné Pulitzerovou cenou. Zvolená tematika je originální a je dobře, že se autoři nebojí do svých knih kontroverznější témata začlenit. Má původní skepse tedy nebyla na místě, nakonec jsem velmi mile překvapená, co z namíchaného koktejlu, jenž nám Andrew Sean Greer namíchal, vzniklo. Za toto všechno si ode mě román vysloužil nádherných 100 %.

Knihu s čistým svědomím doporučím všem, kteří si rádi přečtou něco originálního a nebojí se nevšedních témat.

 

Název knihy Less
AutorAndrew Sean Greer
ŽánrLiteratura světová, Romány
  
Nakladatelství LEDA
Rok vydání2017
Počet stran296
ISBN978-80-7335-560-9
  
Nákup knihy www.leda.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

LEDA

Nakladatelství LEDA vydává slovníky a učebnice celkem pro 28 jazyků světa. V roce 2007 rozšířilo svoji nabídku o literaturu beletristickou a naučnou.

www.leda.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)