Čtvrtek, 2.2.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Návrat legendárního bratra Cadfaela

recenze knihy Zázrak svaté Winifredy

Třetího vydání se letos dočkala již klasická historická detektivka z pera anglické spisovatelky Ellis Petersové. První příběh ze série nesoucí název Případy bratra Cadfaela se jmenuje Zázrak svaté Winifredy a vychází v produkci nakladatelství Mystery Press.

Děj se odehrává ve středověku. Píše se rok 1137. Život v benediktinském klášteře v Shrewbury plyne vcelku pokojně, dokud převora Roberta nenapadne, že by stálo za to vlastnit relikvie nějakého světce. Rozhodne se získat ostatky svaté Winifredy z Walesu, jež se zjevila jednomu z bratří. Pro trofej se benediktini vypraví do zapadlé vesničky Gwytherin, ležící ve velšských horách. Přidává se k nim i bratr Cadfael, který z Walesu pochází, aby výpravě tlumočil. Místním se převorův záměr vůbec nelíbí, nechápou, proč by jejich světice měla opustit hranice rodné země. Když dojde k zákeřné vraždě největšího odpůrce převozu, velmože Rhisiarta, začnou se množit pochyby. Stojí za vraždou benediktini nebo jde o úplně jinou věc? Racionálně smýšlející bratr Cadfael začne případ vyšetřovat a postupně odkrývá příběh plný tajemství.

Zázrak svaté WinifredyJsou detektivky, ke kterým se čtenáři rádi vracejí i po letech. Troufám si říct, že Cadfaelovy případy k nim patří. Legendární mnich totiž vzbuzuje sympatie. Není to žádný nudný patron, právě naopak. Před vstupem do kláštera vedl světský život, dobrodružství a ženy mu nebyly cizí. Uchoval si nadhled i bystrý úsudek, jehož hojně využívá ve své „detektivní kariéře“. Na rozdíl od dnešních vyšetřovatelů, kteří mají k ruce moderní pomůcky a vybavený forenzní tým, Cadfael spoléhá pouze na vlastní selský rozum, intuici a zrak. Je úsměvné, zároveň i fascinující sledovat, jak mnich důvtipně dochází ke svým závěrům.

Kouzlo této historické detektivky tkví také v reáliích. Je osvěžující přenést se z hektické současnosti do tichého anglického kláštera. Žádná technika, žádné zbraně, vítá vás poctivý středověk. Chcete vraždu pro majetek nebo z vášně? Máte ji mít. Jen nečekejte kulku ze zbraně, ale zapíchnutý šíp.

Milovníky Anglie nadchnou také barvité popisy krajiny, kterých je v příběhu požehnaně. Pokud milujete svižné vyprávění, které odsýpá, Zázrak svaté Winifredy vás asi zklame. Kniha si celou dobu drží poklidné tempo, ze kterého nevychyluje ani v nejvypjatějších situacích. V textu najdete špetku situačního humoru i řadu úsměvných situací téměř komediálního charakteru.

Chcete-li si odpočinout do moderního světa, nadechnout se čerstvého vzduchu a nahlédnout pod pokličku života ve středověkém klášteře, v němž není nuda, zkuste sáhnout po léty i čtenáři ověřené klasice v žánru historické detektivky. Bratr Cadfael umí překvapit.

 

Název knihy Zázrak svaté Winifredy
AutorEllis Petersová
Žánrhistorická detektivka
  
Nakladatelství MysteryPress
Rok vydání2019
Počet stran224
ISBN978-80-7588-104-5
  
Nákup knihy www.mysterypress.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

MysteryPress

Nakladatelství Mystery Press se od svého založení v roce 2015 velmi rychle etablovalo na tuzemském knižním trhu jako specialista na detektivky, thrillery a krimi romány. Mystery Press v současnosti vydává zejména anglo-americké autory, z nichž pro české čtenáře objevilo například Angličany Stevea Robinsona (genealogický thriller Stopy v krvi) a Tima Weavera (již dotiskovaná drsná krimi Bez slitování), ale nebojí se ani velkých amerických jmen, jako jsou Janet Evanovich (v TOP 10 amerických bestselleristů) či Dan Simmons (holmesovský román Páté srdce). Brzy začnou pod logem Mystery Pressu vycházet rovněž knihy českých autorů, a to především v subžánrech klasické a historické detektivky, mysteriózního thrilleru či procedurální krimi.

www.mysterypress.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)