Úterý, 5.12.2023
KnihyKultura

Návrhářka z Paříže

Romantická linka vás pohladí i rozpláče. Georgia Kaufmann ve svém příběhu dokázala vytvořit osobu silnou, odhodlanou a neústupnou.

Příběh tvrdohlavé Rosy začíná během druhé světové války. Teprve šestnáctiletá byla znásilněna nacistickým důstojníkem. Za pomoci místního hodného pošťáka je nucena těhotná opustit svoji rodnou vesnici a tamější lásku a utéct do švýcarského St. Gallenu ke staršímu profesorovi, který si ji velmi oblíbil. V St. Gallenu odhaluje svůj krejčovský a návrhářský um. Ve spěchu opouští svého novorozeného chlapečka s příslibem, že až se proslaví, vrátí se pro něho.  Nezkušená Rosa se vydává do víru Paříže, kde zkouší prorazit se svými nápady. Dostává se do šicí dílny samotného Diora, který si ji tak zamiluje, že se stane inspirací pro jeho mnohé modely. Pomáhá mu vylepšovat šicí postupy, tvrdě pracuje do morku kostí. Začíná si budovat rozsáhlou síť kontaktů. Na svého chlapce ale nezapomíná a poctivě každý měsíc posílá peníze rodině, která se o něho stará.

Život ale nedává druhé šance. Na své dítě myslí každý den. Shledá se ještě někdy Rosa se svým synem? Co se jemu honí asi hlavou? Dokázal by své matce odpustit a nalézt si k ní vztah?

Díky své píli se z chudé holky s jednou sukní za ta léta stala velice bohatá, elegantní a neskonale krásná žena. I když mladá návrhářka najde životní partnery, kteří ji milují a zahrnují péčí, na svoji dětskou lásku z rodné vesničky nezapomíná.

Z Paříže uniká do Brazílie, tam a v New Yorku buduje svou módní a kosmetickou značku. Její impérium se rozrůstá, obchody sahají do všech koutů světa. Přesto ale najde klid a mír v srdci? Bude doopravdy šťastná?

Návrhářka z PařížeVe svých vzpomínkách myslí na rodinu a na všechny útrapy, kterými si musela v životě projít. Právě život jí dává jednu ránu za druhou.

Dva roky po návratu z cesty do St. Gallenu jsem se v září 1963 dočkala telefonátu. Mezinárodní operátorka mě spojila praskající linkou s paní Wegelinovou. „Frau Dumaraisová,“ ozval se ze sluchátka plechový hlas, „je tady.“ „Kdo?“ Srdce se mi rozbušilo. Laurinovi by bylo devatenáct. Vrátil se domů, aby mě našel? „Mladý muž,“ pokračovala Frau Wegelinová. „Řekl, jak se jmenuje?“ „Říkal něco o Laurinovi.“ Sevřela jsem v ruce sluchátko tak pevně, až to zabolelo. „Kolik let mu je? Je to Laurin?“ „Je mu dvacet pět. Jmenuje se Dov a je z Izraele. Chce s vámi mluvit. Říkal něco o profesorovi.“ Pak předala sluchátko mladému Izraelci. Po chvíli absurdní konverzace mi došlo, že je to příbuzný profesora Goldfarba. Mladík studoval v Curychu a profesor ho požádal, jestli by dokázal zjistit, co se stalo s chlapcem jménem Laurin, který bydlel se Schurterovými. Druhého dne mi Graca zabalila zavazadla a doprovodila mě na letiště Galeao.  

Každou kapitolu svých vzpomínek začíná již starší Rosa popisem nějakého kosmetického produktu či módní vychytávky, bez které se nedokáže elegantní žena, která o sebe pečuje, obejít. Každý svůj příběh vypráví „své drahé.“ To tajemství se mi líbilo po celou knihu. Bylo pro mě velkým překvapením, kdo je „její drahá.“

Román je opravdu bravurně napsaný. Potěší každé ženské srdce, které má rádo romantiku a nečekané zvraty v příbězích. A věřte, že během čtení vám oči suché nezůstanou. V knize se ukrývá hodně dojemných míst, které si slzu zaslouží.

 

Název knihy Návrhářka z Paříže
AutorGeorgia Kaufmann
ŽánrSvětová literatura
  
Nakladatelství Ikar
Rok vydání2022
Počet stran392
ISBN978-80-249-4791-4
  
Nákup knihy www.knizniklub.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

Ikar

Nakladatelství IKAR je orientováno především na ženské čtenářky, kterým nabízí romance, společenské romány a memoáry, kuchařky nebo rádce; zajímavým projektem je i řada historických biografií z Habsburské monarchie. Mezi zavedené a celosvětově úspěšné autory Ikaru patří Danielle Steel, Joy Fieldingová, Rosamunde Pilcherová, Barbara Woodová, Erich Maria Remarque, Lion Feuchtwanger či Johannes Mario Simmel; z českých autorů např. Klára Janečková, Hana Marie Körnerová.

www.ikar.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.