Neděle, 1.10.2023
KnihyKultura

Nebeské komando

recenze knihy Nebeské komando

Kniha Nebeské komando je příběhem Gustava Lindemanna a zavede vás do období druhé světové války.

Čtyřletý Gustav přijde o maminku, která pro něj byla vším a otec si domů přivede novou ženu. Hned od začátku si s novou „maminkou“ nepadnou do oka a bití a spílání do parchantů je pro Gustava už běžnou součástí každého dne. Jediným východiskem z této situace jsou útěky z domu a přespávání kde se jen dá, třeba na seně. Jeho otec je plně pod nadvládou nové ženy, a aby měl doma klid, posílá Gustava na převýchovu do ochranovny – zkrátka do pasťáku. Zde navzdory všem i navzdory svému osudu prožívá nejlepší roky svého života.

Po návratu ho otec nechá vyučit řezníkem a už tehdy začíná vnímat první rozdíly mezi českými a německými obyvateli. Sudety a následný Mnichov převrátí Gustavovi život naruby. Otec i macecha umírají a jeho dočasný poručník ho přihlásí k německé národnosti. Druhá světová válka je naplno rozjetá a Gustav je odvelen k námořnictvu na loď – minolovku – obávané plavidlo, které mělo jediný úkol a to nacházet miny a zneškodnit je. Gustav jako zázrakem přežívá všechny výbuchy i válečné vřavy, které ho zavedly i k francouzským partyzánům a do Anglie. Po válce se vrací domů a jediným jeho snem je žít úplně normální život. Ale jak dál žít se svými vzpomínkami?

Nebeské komandoTento román je napsán podle skutečného příběhu, jak se dozvíte z obalu knihy. Nemohu posoudit, protože autorka Anna Strnadová více informací v knize neposkytla. Čekala jsem, že alespoň v doslovu se dozvím něco o tomto životním příběhu, co jsou reálné skutečnosti a co je autorčina románová fikce, ale nic jsem se nedozvěděla, protože doslov zkrátka není. A ani na autorčiných webových stránkách jsem nic nenašla. Škoda.

Jedná se o celkem zajímavý příběh z období druhé světové války a na knize je poznat, že ji napsala česká autorka. Žádné velikášství ani hrdinství se nekoná a příběh vyvěrá z české kotliny i s jejími českými obyvateli. Za mě velké plus, že se autorka nesnažila udělat z románu světový bestseller, ale zůstala nohama na rodné hroudě.

Ačkoli se příběh rozjíždí hned od první strany, chvíli mně trvalo, než jsem se začetla. Celá kniha je totiž napsána zvláštní formou – věty jsou krátké, široko daleko žádné rozvětvené, větší souvětí, takže to trochu připomíná telegrafickou zprávu, ale autorka to naštěstí zachránila barvitou češtinou, která vás bude doprovázet celou četbu.

Hlavní hrdina románu Gustav je autorkou popsán jako dítě štěstěny, ze všeho vyjde v pořádku, přežije minové útoky na lodi – zkrátka něco mezi Forrestem Gumpem a Superhrdinou. No proč ne, ale právě tady bych ocenila vysvětlivky v doslovu, zda měl hrdina této knihy opravdu tak velké štěstí v životě a vše negativní co se mu přihodilo, ho opravdu minulo jen o vlásek.

Co se autorce podařilo, bylo dokonalé vykreslení česko-německého soužití obyvatel a válečné atmosféry i s jejími podrobnými detaily života na lodi. Strastiplné čtení je odlehčeno několika milostnými eskapádami hlavního hrdiny a sporadického humoru se také dočkáte.

A proč právě název Nebeské komando?

„Minolovka, to už je vzdálená minulost. Říkali nám nebeské komando.“

„Proč?“

„Přemýšlel jsem o tom, asi proto, že jsme po zásahu minou vyletěli do vzduchu, k nebi, nebo že jsme ostatním lodím čistili prostor.“

Knize se nedá upřít jistá čtivost, na dlouhé rozvláčné popisy až tolik nenarazíte a autorka vám nabídne všechny důležité momenty odehrávající se v životě hlavního protagonisty. Každopádně pokud máte rádi malé příběhy z velké doby, tento román z druhé světové války vám radost jistě udělá.

 

Název knihy Nebeské komando
AutorAnna Strnadová
ŽánrRomány, Literatura česká
  
Nakladatelství MOBA
Rok vydání2019
Počet stran280
ISBN978-80-243-8620-1
  
Nákup knihy www.mobaknihy.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

 

MOBA

Nakladatelství Moravská Bastei MOBA sídlící v Brně vzniklo na podzim roku 1991. MOBA je jedním z nejvýznamnějších a nejstabilnějších nakladatelství na českém knižním trhu. Velký důraz klade na vydávání kvalitní tvorby českých spisovatelů (Vlastimil Vondruška, František Niedl, Roman Cílek, Hana Marie Körnerová, Jan Míka, Alena Jakoubková, Jan Bauer) a zahraničních autorů (Anthony Doerr, Håkan Nesser, Deon Meyer, Johan Theorin, Volker Kutscher, Donald Ray Pollock, Neil Cross, Leif G. W. Persson, Arnaldur Indriason, Tony Parsons, Benjamin Black, Linda Castillo, Michael Robotham a další).

www.mobaknihy.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Veronika Esserová

Čtu neustále a všude... a díky knihám utíkám do říše, kde se může stát cokoliv. (osobní blog)