Úterý, 28.3.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Nechte se unášet na melancholické vlně

Norské dřevorecenze knihy Norské dřevo

Anotace:
V románu nejvýznamnějšího japonského spisovatele současnosti se skrývá fantastický, romantický i tragický milostný příběh. Čtenář však „neunikne“ směsici japonských reálií, psychologickým portrétům hrdinů ani scénám vášně a nespoutaného sexu.

Po přečtení tohoto citlivého, krásného a melancholického příběhu se ve mně mísily nejrůznější pocity. Již dlouho jsem chtěla poznat tvorbu japonského spisovatele Haruki Murakamiho, který je světově uznávaným autorem. Pokud chcete vědět, čím jsou jeho knihy poutavé i pro evropské čtenáře, přečtěte si Norské dřevo a stejně jako já naleznete odpověď. A možná mu tak jako já propadnete.

Zvedám hlavu, dívám se na zamračenou oblohu nad Severním mořem a vzpomínám na věci, které jsem v životě ztratil. Na promarněný čas, na lidi, co umřelo nebo jsem je opustil, na vzpomínky, co se už nikdy nevrátí.

Hlavním hrdinou je Tóru Watanabe, student, který na začátku svých vzpomínek stojí na prahu dospělosti a který nás celou knihou provází. V knize jsou zachyceny zhruba čtyři roky jeho života, během nichž se setká, ale i nedobrovolně rozloučí s několika lidmi. Lidmi, které měl rád, na nichž mu záleželo, i těmi, které miloval. Dostaneme se s ním do studentského prostředí univerzity, ale i do prostředí sanatoria pro duševně nemocné.

Autor jeho příběh vypráví citlivě a zároveň upřímně. Je zde zachycena láska v různých podobách a autor nechává postavy mluvit otevřeně o lidské sexualitě, o různých sexuálních prožitcích a sexu. Zajímavý je i vhled do psychiky všech postav a především těch duševně nemocných. Celý příběh vyznívá melancholicky, jelikož je v něm přítomna tragická smrt, a to nejednoho člověka. Kniha na vás bude působit opravdově. Jediná postava, která mi nebyla sympatická, byl Nagasawi, sami po přečtení pochopíte proč.

„Sedával jsem tam, pozoroval paprsky světla, jak se chtějí ve ztichlém prostoru, a pokoušel se pochopit sám sebe. Co vlastně chci? A co vlastně ostatní chtějí po mně? Na nic jsem nepřicházel. Jen částečky světla pluly vzduchem a já po nich natahoval ruku a pokoušel jsem se je zachytit. Nezachytil jsem však nic.“

Kdyby v příběhu nebyla japonská jména a japonské názvy, vůbec by vás nenapadlo, že ho napsal japonský autor. Protože tento příběh by mohl prožívat evropský student, stejně jako americký. A tím si myslím, že si Murakami získal čtenáře na celém světě.

Při čtení jsem zažívala stejné pocity, jaké ve mně vyvolávají knihy Paula Coelha a může za to nejspíš ta melancholie, ale i neskrývaná sexualita a taky psychické rozpoložení postav.

Přesně tak, je to hra. Mně nejde o moc ani o peníze. Jsem možná totální mizera, ale tyhle věci jsou mi naprosto ukradený, věř tomu nebo ne. V tomhle ohledu jsem hotovej Buddha. Mě žene pouhá zvědavost, kam až to dotáhnu v tomhle velkým zlým světě.

Autorův styl vyprávění je jedinečný a čtivý. Dokáže zaujmout čtenáře hned od začátku a propustí ho až na konci příběhu. V knize je několik zajímavých myšlenek. Líbí se mi, jak autor vnímá a do knihy promítá svět kolem nás.

Možná vás napadne, proč japonský spisovatel nazval knihu Norské dřevo. Prozradím vám to. Stejný název nese jedna píseň od Beatles a jedna postava z knihy tuto píseň miluje, která? To si přečtěte sami. Ta postava při poslechu této písně zažívá následující pocity:

Při týhle písničce mi je občas hrozně smutno, sama nevím proč. Začnu mít pocit, že bloudím úplně sama hrozně hlubokým a tmavým lesem… Jsem sama a je mi zima, kolem se stmívá a nikdo mi nepřijde na pomoc.

Už vím, co na Murakamim většina čtenářů vidí. Další jeho knihou, kterou bych si ráda přečetla, je Kafka na pobřeží. Haruki Murakami je sice Japonec, ale má velký přehled o evropské i americké hudbě a literatuře a tím se nám přibližuje.

Knihu doporučuji těm, kteří uvažují, že by si chtěli od Murakamiho něco přečíst a nevědí, po které knize sáhnout. Taky těm, kteří rádi nahlédnou do psychiky a života skoro dospělého člověka. A taky těm, co mají rádi náročnější literaturu, která v nich zanechá hlubší dojem.

Najít Naočin pokoj nebyl vůbec žádný problém. Stačilo se podívat po okně, ve kterém byla namísto světla lampy vidět jen slabá mihotavá záře odněkud z hloubi místnosti. Sledoval jsem ji bez jediného pohnutí. Připomínala mi poslední záchvěvy dohasínající duše. Moc rád bych ji byl vzal do dlaní a rozehřál k novému životu. Dlouho jsem se tak na tu bledou mihotavou záři díval. Jako by se ze mě stal Jay Gatsby, pozorující světla na vzdáleném pobřeží.

Kniha si právem zaslouží hodnocení 95 %. Těch 5 % do sta si nechávám jako rezervu pro knihu Kafka na pobřeží.

 


Název knihy:    NORSKÉ DŘEVO
Norské dřevoAutor:               Haruki Murakami
Překlad:            Tomáš Jurkovič

Nakladatelství:  ODEON
Rok vydání:      2015
Počet stran:      304

ISBN:                978-80-207-1630-9
EAN:                 9788020716309

E-shop:            kniha – www.martinus.cz

 
                         e-kniha – www.eReading.cz

Databáze knih:  www.DatabazeKnih.cz

   


MartinusMartinus
začal před 25 lety jako kamenné knihkupectví ve slovenském Martině, rychle se ale vypracoval i na internetu a dnes je tím úplně nejoblíbenějším slovenským e-shopem. Od roku 2012 ovšem nezahálíme ani v České republice! Měsíčně nás navštíví přes 350 000 zákazníků a my pilně pracujeme na tom, aby byli spokojení. Nabízíme přes 150 000 titulů, více než 100 výdejních míst a skvělý zákaznický servis, na kterém si zakládáme, stejně jako na různých projektech pro knižní nadšence, které nemají v Česku obdoby – za všechny jmenujme Den nepřečtených knih, soutěž Knižní šifra nebo Knižní hrdina.

Co pro vás děláme

eReading.czČerná kočka Erna provází po knižních cestách více než sto tisíc čtenářů a snaží se pro ně připravit maximální čtenářský zážitek. Jejími tlapkami prošlo přes deset tisíc titulů a toto číslo každý den zvyšuje. Erna a eReading.cz věří, že si knihy zaslouží zvláštní pozornost, a proto pro své čtenáře připravují nejen slevové akce a soutěže, ale také jim přináší mnoho zajímavých informací o jednotlivých titulech, spisovatelích i samotných nakladatelství. eReading.cz také jako první v České republice nabídl čtenáři vlastní čtečku s elektronickým inkoustem, která navíc umožňuje využívat systém výpůjček z knihoven. Dnes je jedním z nejvýznamnějších českých distributorů elektronických knih.

Autorčin blog

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)