Nejlepší nápoj = krev

Žízeňrecenze knihy Žízeň

Každý z nás se již setkal se slovním spojením pít někomu krev. Jo Nesbø však toto rčení přetransformoval a utvořil knihu, jež vás vysaje až do poslední kapky.

Tentokrát však ne v negativním smyslu výroku, ba spíše naopak. Užijete si ji. Budete se snažit dopadnout vraha, jenž přepadá mladé ženy a dívky. Většinou tak činí u nich doma. Jak je to možné? To se dozvíte, když se začtete do tohoto skvělého románu. Žízeň je zajímavým detektivním příběhem, jehož zpracování je velice zajímavé. Na události můžeme nahlížet jak ze strany vyšetřovatelů, tak i ze strany vraha. Oba pohledy jsou úchvatné a donutí čtenáře přemýšlet. Jak už je u většiny knih od tohoto norského autora téměř zvykem, setkáme se zde již po jedenácté s Harrym Holem. Máte rádi knihy, jež o tomto vyšetřovateli pojednávají? Chcete zjistit, jaké to je, když někdo někomu pije krev? Dokáže detektiv ukojit svou potřebu dopadnout nemilosrdného vraha? Odpovědi na tyto otázky získáte v knize, která vás již poněkolikáté zavede do norských ulic.

Jo Nesbø je jedním z nejoblíbenějších autorů severské krimi. Jeho knihy si našly své věrné obdivovatele a čtenáře po celém světě. Jinak tomu nemůže být ani u nás v České republice. Příběhy se zajímavou detektivní zápletkou osloví nejen muže, ale i ženy. Zajímavé však je, že své literární schopnosti vložil i do několika pohádkových příběhů pro malé čtenáře. Jeho doktor Proktor je neskutečně vtipnou figurkou, s níž se s našimi nejmenšími můžeme při společném čtení pobavit. Autor je již ostřílený, na svém kontě má dohromady 19 knih. Zápletky všech titulů jsou čtivé a konečné rozuzlení nemálo z nás dostane do kolen.

Žízeň čtenáře zaujme bezpochyby spoustou neustále se prolínajících úhlů pohledů. V papírové podobě mohou být přechody jednotlivých linií vyprávění od sebe odlišovány, avšak v té elektronické tomu tak není. Linie na sebe navazují, a tak se může velice snadno stát, že se čtenář v příběhu ztratí. Četba e-knihy tedy vyžaduje neustálé soustředění a přizpůsobení se. Po čase si jistě na tento způsob zpracování zvyknete. Pokud máte problémy s četbou nestrukturovaných příběhů, u tohoto titulu je tedy můžete očekávat dvojnásob. Jak bylo již poznamenáno výše, objevují se zde úhly pohledů jednotlivých vyšetřovatelů, ale také z pohledu vraha a obětí.

Vyprávění je vcelku komplikované. Obsahuje velké množství odboček, s jejichž pomocí autor motá hlavu vyšetřovatelům, ale i čtenářům, a to i přesto, že je jim vrah již známý. Dalo by se říci, že tato detektivka je tak trošku postavena na hlavu. Pokud si vzpomínám, kam sahá moje čtenářská zkušenost, nevzpomínám si na žádnou jinou knihu, kterou jsem četla a byla by psána podobným způsobem, jako je právě Žízeň.

Když jsem si titul vybírala, zaujalo mě již jméno samotného autora, jež je pro mě synonymem pro kvalitu, napětí, trošku strachu, ale hlavně pro zajímavý čtenářský zážitek, jenž nikde jen tak nezískám. Na obálce vás kromě jména autora a názvu knihy zaujme zejména vyobrazení siluety lidské postavy, jež má dle všeho vyobrazovat dívku, vedle ní jsou pak vyvedeny vcelku velké zuby, a to v červené barvě. To vše ve vás může vyvolat strach a trošku i hnus, protože je metaforou pro krev a následnou smrt.

Kniha se hned po vydání téměř stala bestsellerem. Za sebe musím poznamenat, že se tak stalo po právu. Román je náloží mnoha citů, emocí, bouřlivých výlevů, smutku, smrti, strachu a spousty dalších. Bylo by však nesprávné tu vyjmenovat vše, o hodně byste přišli. Příběh je tedy velice zajímavý a budete mít pocit, jak kdyby písmenka před vašima očima jen utíkala. Ač může být časté střídání úhlů pohledu vcelku rušivé, dá se kniha přečíst během pár chvilek, a to i přesto, že má titul téměř 600 stránek. Obsah je naplněn ze tří části, jež obsahují 41 kapitol. Vše je uvedeno prologem a zakončeno závěrem. Ve skutečnosti všechny tři části kopírují vývoj celého případu, což považuji za velmi dobrý tah na bránu.

Kniha Žízeň vyšla v originálu (Tørst) v roce 2017. U nás se ve stejném roce dočkáváme českého překladu, o jehož vydání se postaralo nakladatelství Kniha Zlín. Pokud jste však spíše fanoušky e-knih, ani vy nebudete zklamáni. Titul si můžete zakoupit v elektronické podobě zde a v papírové podobě tady. V titulu se již pojedenácté setkáváme s oblíbeným, svérázným, vcelku sympatickým a cílevědomým Harrym Holem.

Na celém románu mě velice překvapila jeho plynulost. Četl se mi opravdu dobře, nikde jsem se nezadrhla. Jednotlivé kapitoly jsou různě dlouhé, avšak spíše se setkáme s těmi delšími, krátkých je tu mizivé množství. Celé zpracování knihy mě překvapilo. Přeci jen, kdo by čekal, že se setká s tolika lidmi a bude jim moci nahlédnout z větší dálky pod ruce, ale také hlavy. Vyprávění je přímočaré a neobjevují se žádné složité literární postupy, jež by přidávaly na obtížnosti konečné interpretace textu.

Kompozičně je dílo vystaveno zejména na chronologickém a paralelním vyprávění, jež je promíseno občasnými retrospektivními pasážemi. Příběh je vyprávěn postupně tak, jak se stal, avšak neustále se prolínají úhly pohledu jednotlivých postav. Právě v přechodu mezi jednotlivými postavami můžeme sledovat určitou paralelu, tedy aspoň tu časovou. Retrospekce je zřejmá zejména při výsleších, ale najít ji můžeme i ve vzpomínkách samotného vraha. Právě v těchto pasážích nalezneme spoustu odpovědí na většinu našich otázek.

Kniha je celá odvyprávěna pomocí objektivní er-formy. Ta je doplněna velkým množstvím oživujících dialogů mezi jednotlivými postavami. V případě vraha můžeme nahlédnout i do jeho nejčernějších myšlenek, a to díky polopřímým řečem. Právě s tímto dílo získává pořádné grády. Díky této publikaci se čtenář může snadno seznámit s norským prostředím a způsobem života. Toho je docíleno tím, že jsou do děje chytře vloženy místní, historické a situační popisy. Ty jsou nepřekonatelné v tom, že ač jsou často vloženy do spletitého děje, nijak ho nekomplikují a čtenáři tak nezahlcují hlavu.

Moje subjektivní hodnocení této knihy je nad míru pozitivní. Četbu jsem si náramně užila a kniha stála za to. Ač jsem zpočátku měla problém se orientovat mezi jednotlivými lidmi a jejich jednotlivými party, bylo to pro mě zpočátku vcelku těžké, ale po čase jsem si navykla a už vše šlo, tak, jak to jít mělo. Čtenáři, kteří nemají téměř žádné čtenářské zkušenosti spojené s komplikovanými knihami, možná budou v příběhu plavat, ale časem se najdou, stejně jako tomu bylo v mém případě. Veškerá moje očekávání byla splněna a v mnohém dokonce i předčena. Předpokládám, že by se mi zpracování knihy líbilo tentokrát více v papírové než v elektronické podobě, a to kvůli mizivé struktuře e-knihy. Avšak i tak jsem našla na elektronické knize spoustu možností, jež bych zhodnotila pozitivně, například praktičnost, možnost přenášení apod. Zpracování knihy bylo po grafické, stylistické i gramatické stránce téměř bezproblémové. Jedinou vadou na kráse bylo dělení slov téměř uprostřed řádků, ale zakopaný pes byl zejména ve formátování.

Každý z nás, jenž miluje detektivky, bude mile potěšen právě knihou Žízeň. Příběh oplývá vším, čím by měl být zahalen ten detektivní. Věřím tomu, že se tato kniha stane celosvětovým bestsellerem. Celek se mi líbil tolik, že jí dávám krásné 100% hodnocení a vřelá doporučení.

V žádném případě by vám tato publikace neměla uniknout.

 

Žízeň

 

ŽízeňNázev knihy:        ŽÍZEŇ
Autor:                   Jo Nesbø
Překladatel:         Kateřina Krištůfková

Žánr:                   Krimi a detektivky
Rok vydání:        2017 
Počet stran:        598
Nakladatelství:    Kniha Zlín

EAN:                   9788074735332
ISBN:                  978-80-7473-533-2

E-shop:               kniha – http://www.KnihaZlin.cz
                                             
                           e-kniha – http://www.PalmKnihy.cz

Databáze knih:   www.DatabazeKnih.cz

 

{source}[[div data-configid=”0/43980580″ style=”width: 600px; height: 456px;” class=”issuuembed”]][[/div]][[script type=”text/javascript” src=”//e.issuu.com/embed.js” async=”true”]][[/script]]{/source}

 


KNIHA ZLÍNNakladatelství KNIHA ZLÍN
existuje od roku 2004 a v současné době vydává přibližně třicet pět titulů ročně. Pro české čtenáře pečlivě sestavujeme ediční plán, který mapuje aktuální dění na literární scéně, především světové. Cítíme se být nejen Čechy, ale také Evropany, a proto náš zájem soustřeďujeme ke knihám vycházejících z hodnot západní civilizace, jejích estetických kořenů i její pohnuté historie a které je současně podrobují kritické reflexi. Oslovují nás knihy, které zachycují rozmanité aspekty lidské existence, nahlížejí z různých perspektiv na mezilidské vztahy, zkoumají vztah člověka a společnosti a přinášejí individuální výpověď o dnešním světě. Nevydáváme jen současné romány a kratší prozaické žánry světové a české provenience, ale také knihy z oblasti literatury faktu a poezii. V současné době zaujímají v našem edičním plánu stále výraznější místo knihy o umění, především o umění současném, a roli umění v životě člověka i společnosti.

Považujeme za důležité, aby obsah knihy i myšlenky v ní vyjádřené byly v souladu s jazykovým i grafickým ztvárněním knihy. Již na počátku samotného výběru knih klademe důraz na originalitu a vytříbenost autorského stylu, a proto je pro nás klíčové, aby čtenářský zážitek zprostředkovávali špičkoví čeští překladatelé a naše knihy procházely rukama zkušených a odborně kompetentních redaktorů. Jedinečnost každé knihy a pečlivou jazykovou i redakční přípravu zdůrazňujeme originálním grafickým designem obálek. Za dobu své činnosti jsme se zařadili mezi výrazné hráče na českém knižním trhu a naše knihy si našly cestu nejen k předním recenzentům, ale také ke generačně rozmanitému okruhu čtenářů.

  


PalmKnihy
PalmKnihy
– Největší a nejstarší obchod s elektronickými knihami v České republice. Jednoduše, pohodlně a rychle přímo ve všech dostupných formátech. Více než 11.000 e-knih na jednom místě.

Autorčin blog

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)