Pondělí, 15.7.2024
KnihyKultura

Někdo blízký

recenze audioknihy Někdo blízký

Ze zahradní party pořádané rodinou Masonových pro sousedy a jejich děti zmizí osmiletá dcera Daisy. Vyšetřováním pohřešované dívenky je pověřen Adam Fawley. Podle jeho letitých zkušeností u policie obvykle v takových případech bývá pachatelem někdo blízký. Rozbíhá se vyšetřování. Otec i matka Masonovi se chovají divně, jako kdyby něco skrývali. Policisté si všimnou i zvláštních reakcí desetiletého Daisyina bratra Lea.

Při vyšetřování vyjde najevo, že dívka na party vlastně vůbec nebyla… Kam se Daisy v inkriminovaný den poděla? Kdo ji opravdu viděl naposledy? Proč se matka chová tak chladně? Proč lže otec? Zneužíval vlastní dceru? Na tyto otázky a řadu dalších, které se postupně vynořují, hledají odpověď nejen policisté, ale i široká veřejnost na sociálních sítích. Rozuzlení je velmi překvapivé.

Poslech audioknihy je opravdovým zážitkem. Skvěle napsaný detektivní příběh vede posluchače také k zamyšlení nad tím, jak sociální sítě ovlivňují průběh pátrání a veřejné mínění. Příspěvky totiž nepíšou jen lidé, jimž skutečně záleží na nalezení dívenky, ale i ti, kteří se vyjadřují jen nenávistně ať už k chování rodičů, nebo k policejní práci.

O zážitek z poslechu se zasloužili oba interpreti textu. Honza Hájek se u mikrofonu střídá s Magdalenou Borovou. Zatímco M. Borová čte příspěvky lidí na sociálních sítích, zprávy z novin atp. H. Hájek ztvárňuje průběh vlastního vyšetřování. Oba hlasy se promyšleně střídají při vedení výslechů či v dialozích. Hájkův příjemný libozvučný hlas umocňuje záhadnost zmizení malé Daisy a vzbuzuje i zvědavost při rozkrývání tajemství z minulosti hlavních postav.

A jak už si posluchači audioknih z produkce OneHotBook zvykli, interpretační umění herců doplňuje a umocňuje hudební doprovod. Kladně hodnotím také přebal audioknihy. Decentně a citlivě naznačuje, že v centru dění je dítě.

Audioknihu doporučuji milovníkům detektivních příběhů se sociálním přesahem. Určitě se k autorce Cara Hunter ráda vrátím.

 

 

Autor: Cara Hunterová

Britská spisovatelka získala PhD. z na Oxfordské univerzitě a z Oxfordu, kde nadále žije, udělala i dějiště svých krimi románů. Její prvotina Někdo blízký (Host, 2018) si okamžitě získala skvělé čtenářské ohlasy, zařadila se mezi bestsellery The Sunday Times a v žebříčku prodejce Amazon se po mnoho měsíců držela na předních příčkách. Práva na překlad se prodala do více než deseti zemí. Následoval druhý díl ze série s inspektorem Adamem Fawleym nazvaný V temnotě (In the Dark, 2018), který vyjde česky v nakladatelství Host na jaře 2019. Třetí detektivkou z řady je chystaný román Není úniku (No Way Out, 2019).

 

Účinkující:

Honza Hájek (* 1978)

Po čtyřech semestrech studia na brněnské JAMU v letech 2001–2002 zůstal hrát v Divadle Polárka. Tam také zaujal režiséra Juraje Deáka, který ho obsadil do titulní role ve své inscenaci Hamlet (2002) v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě, kde poté získal angažmá. V roce 2006 dostal Cenu Thálie v kategorii Talent roku a stal se členem činohry Národního divadla. Ze zlaté kapličky odešel v roce 2011 do Činoherního klubu a od roku 2014 působí v Divadle Na zábradlí. Známý je z filmů (např. Kobry a užovky, Padesátka), ale zejména z televizních seriálů (např. Kriminálka Anděl, České století, Labyrint, Bohéma) a často spolupracuje s rozhlasem.

 

Magdaléna Borová (* 1981)

Už během studia herectví na pražské DAMU účinkovala v řadě divadel, např. ve Studiu Dva, ve Viole, Činoherním klubu, v Klicperově divadle nebo Národním divadle, kde po škole zůstala v angažmá. Za své herecké umění v roce 2004 získala Cenu Alfréda Radoka v kategorii Talent roku. Před televizní kamerou se poprvé objevila po boku Ivy Janžurové v dramatu Sabiny Remundové Maryška (2003), o dva roky později pak debutovala na filmovém plátně ve snímku Hrubeš a Mareš jsou kamarádi do deště (2005), hrála i v jeho pokračování Hrubeš a Mareš Reloaded (2009) či v dramatu Ženy mého muže (2009) a ztvárnila také vedlejší roli v oceňovaném filmu Já, Olga Hepnarová (2016). Dlouhodobě spolupracuje s rozhlasem.

 

Cara Hunterova Nekdo blizky audio OneHotBook

 

Název audioknihy Někdo blízký
AutorCara Hunterová
InterpretiHonza Hájek, Magdaléna Borová
  
Vydavatelství OneHotBook
Délka10 hodin 9 minut
EAN8594169482194
  
Nákup audioknihy www.audiolibrix.com

 

 

 

OneHotBook

Vydavatelství OneHotBook vydává audioknihy současných světových a českých autorů i moderní literární klasiku a osobitou tvorbu pro děti s kompletní profesionální produkcí zahrnující dramaturgii, režii, hudbu, postprodukci a design. Audiokniha v jejich podání není pouhým převyprávěním knihy, ale interpretačním uměním vzniklým za spolupráce režisérů s pečlivě vybranými herci; zvukovou adaptací, jejíž náladu podkreslují atmosférické zvuky i ruchy a původní skladby vytvořené na míru daného díla.

Mezi autory OneHotBook patří například Kateřina Tučková, Tereza Boučková, Jaroslav Rudiš, Jiří Šulc, Jiří Hájíček, Vilma Kadlečková, Petra Soukupová, Evžen Boček, Stieg Larsson, Jo Nesbø, Jussi Adler-Olsen, Peter May, Henning Mankell, Lars Kepler, David Mitchell, Haruki Murakami, Gillian Flynn, Lyndsay Faye, Tom Robbins a další.

www.onehotbook.cz

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.