Neobyčejný život jednoho smrtelníka

Ashlee Vance  - ELON MUSKrecenze audioknihy
Ashlee Vance 
 – ELON MUSK

Máte svůj sen o cestě na Měsíc, nebo třeba na Mars? Stále si říkáte, že byste rádi vymysleli něco světoborného, co by mohlo pomoci ostatním a vás by to obohatilo nejen o finance, ale i o zajímavé zkušenosti? Podejte si ruku s člověkem, který toto vše dokázal. Poznejte úžasného Elona Muska, jehož život je bohatý na mnoho zajímavých zkušeností, ale i spoustu znalostí, jež mu pomohly tam, kam se dostal. Tato audiokniha vás obohatí o spoustu mouder ze světa techniky, ale třeba i ekonomiky, či dokonce osobní filozofie.

Jste milovníky příběhů vyprávějících o životě známých osobností z různých oblastí, ať už se jedná o televizní hvězdy, nebo o významné vědce či techniky? Muž, o němž je celá tato audiokniha, je jedním z nich. Okouzlí vás nejen svou životní cestou, ale také vším, co v životě dokázal díky své píli. Poslech této audioknihy vás velice obohatí a získáte spoustu informací, které jste nevěděli.

Knižní předloha této audioknihy vyšla v originále (Elon Musk: Tesla, SpaceX, and the Quest for a Fantastic Future) v roce 2015, u nás ji vydalo ve stejném roce nakladatelství Jan Melvil. Audioknihu vydává v roce 2016 vydavatelství OneHotBook. Tato audiokniha spadá do kategorie životopisů. Pokud byste chtěli provázet Elona Muska jeho životem bok po boku a poslechnout si o něm audioknihu, můžete si ji pořídit zde. Životní příběh hlavního vám bude do vyprávět Filip Švarc, jenž působí zejména v divadle. Jeho hlas však můžete zaslechnout na Fajn Rádiu. V současnosti se hodně věnuje dabingu.

Obálka a název:

Audiokniha mě zaujala hned na první pohled svou obálkou. Můžeme na ní vidět snědého, trošku drsně vyhlížejícího muže, za nímž je vidět část jeho produktu. Ano, na fotografii je to samotný pan Elon Musk. Z obrázku můžeme vyčíst jistou míru odstupu hlavního hrdiny (založené ruce). Elon se tváří trošku nepřívětivě, a proto jsem si řekla, tu audioknihu si musím poslechnout, třeba najdu odpověď na to, proč. Abych pravdu řekla, nezaujala mě pouze fotografie, ale i název audioknihy. Titul vám poví, kdo bude hlavním hrdinou. Podtitul zase vyjmenuje vše, čím se osobnost ve svém životě zabývala a hned vám vytanou na mysli otázky, jak to vůbec všechno bylo a hlavně co za tím bylo. Sama nejsem příliš technický typ, ale ráda si poslechnu příběhy těch, kteří znalostmi z toho oboru oplývají.

Hlas vypravěče:

Pokud bych se měla vyjádřit o hlasu vypravěče jedním slovem, znělo by: Bomba. Nad výkonem Filipa Švarce smekám klobouk. Hlas vypravěče hladil po duši, ale zároveň krásně vynikal a Elon Musk se tak pro mě stal nezapomenutelným. Ač se jednalo o život popsaný z mnoha úhlů pohledů, zejména z pohledu rodiny, přátel a spolupracovníků, vyprávění nebylo nijak nudné a Filip Švarc vždy přesně věděl, jak některé pasáže vyzdvihnout tak, aby nezanikly. Toto často hrozilo, protože audiokniha neobsahuje téměř žádné dialogy a když už, tak jen zprostředkované. Sametový hlas narátora mě uchvátil hned od první vteřiny a musím říci, že byl správnou volbou, protože se stal přidanou hodnotou tohoto životního příběhu. Ač se může zdát, že se vypravěči nedostalo příliš prostoru pro vlastní vyjádření pocitů a práci s hlasem, není tomu tak. Právě díky dokonalému pohrávání si s hlasem vypravěč dosáhl naprosto nevšedního dojmu, jenž příběh vyvolává. Audiokniha má krásných 12 hodin a 49 minut a na vyprávění není znát ani zrnko únavy. Audiokniha vám tak přinese krásný, ničím nerušený zážitek. Díky živému vyprávění Filipa Švarce bude každý posluchač obohacen o zajímavé poznatky a třeba si odnese i nějaké to životní moudro. Z výkonu vypravěče je znát velká dávka nadšení a vy si tak poslech skvěle užijete.

Technika čtení je chvályhodná, je naprosto bezchybná a vybroušená. Vypravěč se ani jednou nezasekl, všemu je skvěle rozumět a co se týče přeřeků, také jsem žádné nezaznamenala. Při poslechu jsem si povšimla velice dobré intonace a práce s hlasem. Barva hlasu mi přišla milá a tudíž se mi audiokniha velice dobře poslouchala. Jednotlivé kapitoly mi doslova a do písmene ubíhaly téměř samy. Rétorika vypravěče je naprosto bezchybná a hodnotím ji tudíž velice pozitivně.

Děj audioknihy:

Audiokniha vám představí životní vzestupy a pády Elona Muska. V úvodních stopách se dozvíte o tom, jak kniha o tomto velikánovi vznikala. Občas se vám z děje této kapitoly může zdát, že Elon ani nestál o to, aby o něm někdo psal knihu. Nakonec je však svolný a autor má otevřené pole působnosti. Můžeme se tedy doslechnout nejen o tom, jak na svou cestu za úspěchem hledí sám hlavní hrdina, ale také nám bude zprostředkován úhel pohledu Elonových blízkých a známých. Vše je zpracováno velice zajímavým způsobem, a proto se nebudete ani chvilku nudit. Při poslechu jsme nuceni často s hlavním hrdinou soucítit, život mu naházel spoustu klacků pod nohy, ale on se se vším dokázal hravě vypořádat. V těchto pasážích se nachází velké množství zajímavých mouder, která by mohla obohatit i náš všední život.

Elonovu životní pouť můžeme sledovat v 41 stopách a užijeme si zajímavý příběh plný cestování a touhy něco dokázat. Všechny kapitoly jsou podbarveny zajímavým hudebním podkladem. Audiokniha na mě působila velice zajímavým a obohacujícím dojmem.

Hudební doprovod:

Hudební doprovod bych u této audioknihy očekávala spíše syntetický, protože se jedná o svět vědy a techniky. Nicméně přišlo velké překvapení, protože se jedná o živý instrumentální podkres, jenž děj úžasně oživoval, doplňoval a udal tak charakteristický rys. Při poslechu prvních pár tónů jsem byla uchvácená, dalo by se říci, že těch pár tónů mě dostalo na kolena. Znělky jsou vcelku krátké, ale to ničemu nevadí. Musím říci, že poslech pro mě byl úžasným zážitkem.

Celkové hodnocení:

V prvních chvílích jsem se obávala, jak na mě tato audiokniha s drsňákem na titulce zapůsobí, až ji začnu poslouchat. Bylo pro mě velkým překvapením, že se ten drsný chlápek schoval za krásný melodický instrumentální podkres a za melodický, dynamický a milý hlas narátora. Když se pak ohlédnu za příběhem, jenž se mi při poslechu odehrával před očima, tak nešlo si Elona nezamilovat. Na audioknize bylo vše, tak jak to být má. Příběh si mě naprosto získal a ráda si jej v budoucnu poslechnu znovu. Nejvíce mě dostalo to množství životní moudrosti, jež z příběhu prosakovalo. Jsem ráda, že jsem díky této audioknize mohla poznat někoho, o kom jsem do této chvíle neměla pomalu ani tušení, že existuje. Vše bylo uděláno tak luxusně, že nezbývá než smeknout pomyslný klobouk a poděkovat všem aktérům za úžasný, skvěle odvedený kus práce.

Audioknihu doporučuji všem milovníkům životopisů a těm, kteří se zajímají o významné vědce a techniky.

Moje subjektivní hodnocení tohoto počinu je ryze pozitivní a za luxusní zážitek dávám této audioknize úžasných 100 %, k tomu ještě připojuji vřelá doporučení, protože si to zaslouží.

 

{source}
[[p]]
[[iframe width=“100%“ height=“166″ scrolling=“no“ frameborder=“no“ src=“https://w.soundcloud.com/player/?url=https://soundcloud.com/onehotbook/ashlee-vance-elon-musk-cte-filip-svarc-audiokniha-onehotbook-demo&auto_play=false&color=ec0515&theme_color=00FF00&show_artwork=true“]][[/iframe]]
[[/p]]
{/source}

 

Anotace:

Když v Silicon Valley hledali po Stevu Jobsovi nový idol, našli jej ve svérázném Elonu Muskovi.
Ve své investigativní biografii přináší reportér Ashlee Vance vyvážený pohled na život podnikatelského titána. Jako jediný novinář strávil desítky hodin se samotným Muskem, s jeho spolupracovníky, přáteli, ale i s protivníky a kritiky, aby vytvořil dechberoucí obraz mimořádného muže na cestě za svými vizemi. Kniha sestavuje mozaiku střípků o Muskově dětství v jihoafrické Pretorii, o prvních vydělaných milionech, o partě podivínů z PayPalu, aby nakonec převládly dva hlavní motivy: elektromobily a létání do vesmíru. Samozřejmě věnuje také méně pozitivním okamžikům z Muskova osobního i pracovního života. Několik rozvodů, odvrácení krachu firmy jen několik hodin před oficiálním vyhlášením a poněkud kontroverzní vztah k zaměstnancům…

  

Ashlee Vance  - ELON MUSK 

 

Autor:

Ashlee Vance

Jeden z nejuznávanějších amerických publicistů zaměřených na špičkové technologie. Několik let pracoval pro deník New York Times jako reportér v Silicon Valley, pak přešel do časopisu Bloomberg Businessweek, pro který napsal již desítky hlavních článků s tématikou od počítačové špionáže přes výzkum DNA po cesty do vesmíru.

Účinkující: 

Filip Švarc (* 1975)

První filmovou smlouvu mu rodiče podepisovali, když mu bylo šest, k tomu se přidalo i hostování v dětských rolích v Divadle na Vinohradech a v Divadle E. F. Buriana. V roce 1989 nastoupil na Státní konzervatoř v Praze, kde po šesti letech úspěšně absolvoval obor herectví. Po několikaročním hostování v pražském Divadle ABC se v současné době věnuje hlavně dabingu. Jedenáct let také strávil za mikrofonem Fajn Rádia.

 

Název:             ELON MUSK
Ashlee Vance  - ELON MUSKAutor:                     Ashlee Vance
Interpret:                Filip Švarc

Délka:                     12 hodin a 49 minut

Katalogové č.:       AK086
EAN:                       8594169480862

Vydavatel:             OneHotBook

E-shop:                   stáhnout        koupit CD

  

{source}
[[p]]
[[iframe width=“100%“ height=“166″ scrolling=“no“ frameborder=“no“ src=“https://w.soundcloud.com/player/?url=https://soundcloud.com/onehotbook/ashlee-vance-elon-musk-cte-filip-svarc-audiokniha-onehotbook-demo&auto_play=false&color=ec0515&theme_color=00FF00&show_artwork=true“]][[/iframe]]
[[/p]]
{/source}

 

OneHotBook

 

Vydavatelství OneHotBook
Vydavatelství OneHotBook
– vydává audioknihy současných světových a českých autorů i moderní literární klasiku a osobitou tvorbu pro děti s kompletní profesionální produkcí zahrnující dramaturgii, režii, hudbu, postprodukci a design. Audiokniha v jejich podání není pouhým převyprávěním knihy, ale interpretačním uměním vzniklým za spolupráce režisérů s pečlivě vybranými herci; zvukovou adaptací, jejíž náladu podkreslují atmosférické zvuky i ruchy a původní skladby vytvořené na míru daného díla.

Mezi autory OneHotBook patří například Kateřina Tučková, Tereza Boučková, Jaroslav Rudiš, Jiří Šulc, Jiří Hájíček, Vilma Kadlečková, Petra Soukupová, Evžen Boček, Stieg Larsson, Jo Nesb?, Jussi Adler-Olsen, Peter May, Henning Mankell, Lars Kepler, David Mitchell, Haruki Murakami, Gillian Flynn, Lyndsay Faye, Tom Robbins a další.

 OneHotBook

Autorčin blog

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)