Nevíš, ale pochopíš

recenze knihy Ghostwriter

„Tři měsíce. Nejkratší termín odevzdání, jakému jsem kdy čelila. Přesto se obejde bez zběsilých telefonátů agentce, nebudou žádná vyjednávání o čase navíc.

Tři měsíce na to, abych napsala příběh, který si zaslouží roky.

 Je to vůbec možné?“

Ještě nikdy jsem nečetla tajemnější anotaci, která ve čtenáři vzbudí tolik otázek, a rozběhne jeho fantazii natolik, že přemýšlí hned nad několika scénáři. Z anotace pochopíme, že kniha je o úspěšné spisovatelce, která všem lhala a nese si své tajemství, které chce nyní sdělit světu. Ale proč to bude její poslední příběh? Chystá se ji někdo zabít? Nebo půjde do vězení? Nebo plánuje odejít ze světa ona sama? Tohle mi prolétlo hlavou. A upřímně, ačkoliv jsem během čtení svoji představivost usměrňovala a upravovala poté, co autorka vždy něco naznačila, na konci jsem byla překvapená, zaskočená a zdrcená silným příběhem, který mi vehnal do očí slzy.

Již při čtení knihy jsem přemýšlela, jak vlastně uchopím recenzi, abych neprozradila příliš, ale abych mohla vyjádřit všechny pocity, které ve mně kniha vzbudila, a zároveň vás přesvědčit, že tahle kniha opravdu stojí za přečtení. Rozhodla jsem se, že z děje vám tentokrát neprozradím nic, ať jste stejně překvapení jako jsem byla já.

„Potřebuji někoho schopného, kdo ví, jak píšu, a je talentovaný. Někoho, kdo nepotřebuje vyprávět vlastní příběh, ale může adoptovat ten můj. Někoho, kdo si k příběhu nevytvoří citový vztah, protože možná nepociťuje vůbec nic.“

Anotace je opravdu tajemná a neobsahuje skoro nic konkrétního z obsahu knihy. Možná pro vás bude tajemný i samotný název knihy, pro mě tedy byl, nejsem totiž v angličtině natolik zdatná a ani v oblasti knih jsem se s tímto anglickým slůvkem ještě nesetkala (Možná teď nevěřícně kroutíte hlavou). Vystačit si s tím, že ghost znamená duch a writer spisovatel, nám moc nepomůže, ale hodně nám to význam slova přibližuje. Jednoslovný český ekvivalent slova ghostwriter budete ale hledat marně. Ačkoliv jsem knihu začala číst, přestože jsem si nevyhledala přesný význam jejího názvu, během čtení jsem pochopila, co slovo ghostwriter znamená.

Tato kniha je protkána hned několika tajemstvími. Hlavní hrdinka má své tajemství, které si nese jako důsledek toho, že odhalila tajemství někoho jiného. Již od prvních stran mě příběh chytil a během čtení ve mně postupně narůstalo napětí, kdy se konečně dozvím víc a chvílemi jsem se děsila samotného konce a věřte, že to, co hlavní hrdinku potkalo opravdu děsivé je. Kniha není typickým thrillerem, ale spíše psychologickým dramatem. Ještě nikdy jsem nečetla podobnou knihu, je vidět, že si s ní autorka dala hodně práce, příběh je promyšlený od první do poslední stránky a čtenáři vyrazí dech. Ještě nyní, tři dny po dočtení, se ke knize v myšlenkách vracím a nemohu stále uvěřit.

„Tohle bude první kniha, kvůli které si nebudu dělat starosti. První kniha, kvůli které nebudu s pocitem na zvracení čekat u telefonu, jestli se dostane na seznam bestsellerů. Nikdy se nedozvím, jestli se jí prodalo pět kopií, nebo pět milionů. Nikdy se nedozvím, zda ji čtenáři, nebo dokonce redaktorka, milovali, či nenáviděli.“

Ghostwriter - recenze knihyPřipravte se na to, že v průběhu čtení se bude váš vztah k hlavní postavě vyvíjet a měnit. Budete ji litovat, ale chvílemi i nenávidět, budete ji obdivovat a na další stránce jí opovrhovat. Zkrátka budete svádět vnitřní boj a budete se jí snažit porozumět a pochopit. Ona sama bude bojovat se svým životem v přítomnosti a snažit se vyrovnat se svojí minulostí, kterou vám bude postupně předkládat při psaní svého posledního příběhu, kterému podřídí vše a kvůli kterému překročí svůj stín a udělá vše, aby spatřil světlo světa.

Moc se mi líbilo, jak autorka knihu pojala, předkládá nám nejen pohled hlavní hrdinky, ale i dalších osob. Kapitoly věnované hlavní postavě jsou psané z jejího pohledu v první osobě, takže po celou dobu k nám spisovatelka sama promlouvá, ostatní kapitoly jsou psané ve třetí osobě. V knize také nalezneme pasáže z poslední knihy, kterou spisovatelka píše, ty jsou psané kurzívou, takže čtenář se při čtení neztrácí.

„Chápu, jak může jeden člověk, jedno zašeptání pravdy, zbořit říše, zničit životy, odhalit netvory.“

Kniha je velmi čtivá. Je v ní pouze jedna scéna, která mi přišla rozvláčná a trochu neobvyklá, ale měla pro knihu, a především pro vývoj postav svůj podstatný význam. Řekla bych, že překlad knihy se velmi povedl.

Od Alessandry Torre jsem na jaře četla knihu Hříchy Hollywoodu (recenze) a nyní jsem čekala něco v podobném duchu, ale kniha je naprosto jiná a musím říct, že autorka zvládla tento žánr naprosto bravurně. Hříchy Hollywoodu jsou spíš taková letní oddechovka, kdežto Ghostwriter je srdcervoucí drama.

„Takový je život, ukládá nám na bedra břemena a vůbec ho nezajímá jejich váha. Buď je uneseme, nebo nás jejich tíže zlomí.“

Knihu doporučuji všem, kteří mají rádi silné příběhy, jež odhalují rodinná tajemství.

Moje hodnocení je 100 %.

 

Název knihy Ghostwriter
AutorAlessandra Torre
Žánrthriller
  
Nakladatelství MysteryPress
Rok vydání2020
Počet stran320
ISBN978-80-7588-195-3
  
Nákup knihy www.mysterypress.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

MysteryPress

Nakladatelství Mystery Press se od svého založení v roce 2015 velmi rychle etablovalo na tuzemském knižním trhu jako specialista na detektivky, thrillery a krimi romány. Mystery Press v současnosti vydává zejména anglo-americké autory, z nichž pro české čtenáře objevilo například Angličany Stevea Robinsona (genealogický thriller Stopy v krvi) a Tima Weavera (již dotiskovaná drsná krimi Bez slitování), ale nebojí se ani velkých amerických jmen, jako jsou Janet Evanovich (v TOP 10 amerických bestselleristů) či Dan Simmons (holmesovský román Páté srdce). Brzy začnou pod logem Mystery Pressu vycházet rovněž knihy českých autorů, a to především v subžánrech klasické a historické detektivky, mysteriózního thrilleru či procedurální krimi.

www.mysterypress.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)