Středa, 7.6.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Ťuk, ťuk. Je někdo doma?

recenze knihy Nikdo není doma

Představovat vám spisovatele Tima Weavera a jeho knižní sérii s Davidem Rakerem již jistě není třeba. Však už jde o 10. díl, takže chtě nechtě už o něm jistě slyšel nejeden čtenář a příznivec žánrů krimi, detektivního a thrillerů. Pro mě, jako skalní fanynku, je vyhlížení nových dílů a jejich čtení samozřejmostí a nutností. Již pár let s tímto autorem žiji jeho příběh, pár let jsem součástí určitého celku nejen fiktivního, ale i toho reálného a tím je Weaverovo stoupání příčku po příčce na pomyslném uměleckém “pisatelském” žebříčku. Stejně jako zrají vína, zrají i spisovatelé, to víme. Někteří dosáhnout svého “vrcholu” dříve, jiní dokáží stoupat neskutečně dlouho a jsou studnicí nekonečných nápadů, které ani po desáté neztratí šmrnc. To je to nejlepší pro ně samotné, ale samozřejmě i pro nás čtenáře. Tim je jedním z těch šťastných. Umí psát, má neskutečný talent i potenciál, který se zatím jeví být téměř nekonečný. Co nám tedy přináší s desátým dílem oblíbené krimi série? Je to starý dobrý Tim, a přece mi místy přišlo, jako by to psal někdo jiný…

Nikdo není doma – sám název hodně napovídá a jak známe Davida a jeho příběhy, půjde opět o hledání pohřešovaných osob. Tentokrát nepůjde o jednu ani o dvě osoby, ale o celý zástup osob. Davida čeká možná jedno z nejsložitějších vyšetřování vůbec. V jedné malé yorkshirské vesničce zvané Black Gale se ztratilo 9 osob. Což pro tuto vesničku znamená, že se ztratili všichni její obyvatelé. V Black Gale totiž stojí pouze tři domy vč. statku a žijí v ní tudíž i tři rodiny. Tedy žili. Všichni se totiž jednoho večera vypařili jako pára nad hrncem. To je celkem výstižné vyjádření, protože nikde není jediná známka po odchodu a odjezdu. Domy jsou uklizené, nic nechybí, ale rovněž nic nepřebývá…. Tedy pouhým okem znatelně nic nepřebývá. 

Všechny domy jsou prázdné…
Všichni zmizeli…

Uplynulo již dva a půl roku, policie je bezradná a možná už i ztrácí veškerou naději, pomalu se usíná na vavřínech. S čímž se samozřejmě nedokáží smířit ostatní příbuzní, kteří přišli o své nejbližší. Potřebují odpovědi na otázky, ať už jsou ty odpovědi jakékoli. David tohle zná a ví, že odpovědi na tyto otázky jsou velmi důležité. Případ tedy přijímá. Možná už je opravdu i na čase. Neboť ho na tento případ už kdysi upozornil i někdo, kdo je mu zvláštním způsobem blízký, někdo, kdo má stejně dobrý detektivní čuch jako on sám. Někdo, komu pomohl, pomáhá a někdo, jehož odhalení může způsobit zkázu jich obou samotných. 

Nikdo není doma (Mysteery Press)David se pouští do vyšetřování, nemusíme být světa znalí, abychom věděli, že to nepůjde nijak hladce a že v příběhu bude spousta dalších osob, které nebudou sdílet stejnou potřebu nalezení. David se opět dostane do mnoha křížků s nebezpečnými lidmi, najde se však nějaká “páka”, aby byl jeho pud zastaven? Známe Rakera, je jako honicí pes, vyšetřování je jeho život, jeho poslání. Devět lidí ovšem nejsou dva, bude to tedy velmi náročné a na konci asi i hodně překvapivé.

Moji milí, co na závěr dodat.  Po předchozím devátém díle Žena mého života, kde Tim svoje čtenáře naprosto odzbrojil, ochromil a ohromil, muselo být opravdu těžké přijít s něčím, co to trumfne. A tak se Weaver pokusil čtenářům předhodit obsáhlejší sousto. Nenechal zmizet jednu osobu, ale hned devět. Bohužel si nemyslím, že to knize pomohlo. Asi poprvé jsem lehce zklamaná. Je to starý dobrý Tim a přece není. Myslím, že sám autor si byl při psaní a vymýšlení nového příběhu vědom těžkého břímě a je to také v knize znát. Nápad to nebyl špatný, ba naopak, jen nebyl (podle mého názoru) nejlépe uchopen. Přišlo mi, že příliš tlačil na pilu, že celý příběh byl šitý horkou jehlou. S knihou Nikdo není doma dostáváme velmi obsáhlý, ale také naprosto špičkově propracovaný příběh s mnoha postavami, s mnoha životními osudy postav a to vše je rozpracováno na 500ti stranách. Tučné sousto, nikoli však nemožné ho zpracovat.

Nemohu spisovatele nepochválit, ale tentokrát se můj osobní názor bude asi maličko lišit od ostatních. Je to prostě můj pocit, poznatek z dlouhodobého vztahu spisovatel/čtenář. Nikdo není doma je kniha bez chybičky či zaškobrtnutí, přesto však “cosi” postrádá a přitom paradoxně obsahuje přehršle věcí. Nic to ovšem nemění na tom, že je to stále můj milovaný Tim/David a i nadále mu zachovávám náklonnost a s radostí budu očekávat další knihu. To se prostě někdy stane, že se čtenář něčím namlsá a také je to jedna z tradičních vlastností lidského druhu, chceš pořád a pořád víc. Timovi se to vždy podařilo, jedno zaškobrtnutí (z mého pohledu) ho z mého piedestalu nesesadí. 

Hodnocení: 80 %

 

Název knihy Nikdo není doma
AutorTim Weaver
ŽánrLiteratura světová, Detektivky, krimi, Thrillery
  
Nakladatelství MysteryPress
Rok vydání2020
Počet stran512
ISBN978-80-7588-179-3
  
Nákup knihy www.mysterypress.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

MysteryPress

Nakladatelství Mystery Press se od svého založení v roce 2015 velmi rychle etablovalo na tuzemském knižním trhu jako specialista na detektivky, thrillery a krimi romány. Mystery Press v současnosti vydává zejména anglo-americké autory, z nichž pro české čtenáře objevilo například Angličany Stevea Robinsona (genealogický thriller Stopy v krvi) a Tima Weavera (již dotiskovaná drsná krimi Bez slitování), ale nebojí se ani velkých amerických jmen, jako jsou Janet Evanovich (v TOP 10 amerických bestselleristů) či Dan Simmons (holmesovský román Páté srdce). Brzy začnou pod logem Mystery Pressu vycházet rovněž knihy českých autorů, a to především v subžánrech klasické a historické detektivky, mysteriózního thrilleru či procedurální krimi.

www.mysterypress.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Michaela Rubášová Končelová

Milovnice dobrých knih, bloggerka a maminka, která stále čeká na svoje literární políbení múzou... (osobní blog)