Pondělí, 15.4.2024
KnihyKultura

Noc, od které není nic jako dřív

recenze knihy Noc, kdy zmizela Bea Nesbitová

Policistka Ellery Hathawayová žije v zapadlém massachusettském městečku Woodbury, kde se skoro nic neděje. Ellie se před čtrnácti lety stala obětí únosu sériovým vrahem Francisem Cobenem, a jen o vlásek tehdy unikla smrti. Je přesvědčená, že o její minulosti nikdo nic neví, jenže když se během posledních tří let – vždy kolem jejích narozenin a zároveň výročí únosu – ve Woodbury ztratí lidé a ona dostane podivné narozeninové přáníčko, je jí jasné, že o tom přece jen někdo asi ví. Ellie se snaží eliminovat nebezpečí a upozornit na možného dalšího sériového vraha, ale její kolegové, kteří o Elliině minulosti nic netuší, jí příliš nevěří. Smutné výročí se blíží a zoufalá Ellery povolá jediného člověka, o kterém ví, že mu může věřit, agenta FBI Reeda Markhama, který ji před lety zachránil. Reedovi se v poslední době vůbec nedaří, rozpadlo se mu manželství a selhal při řešení důležitého případu. Podaří se jim policii přesvědčit, že má Ellie pravdu a v městečku znovu řádí vrah? Coben už několik let hnije ve vězení, ale vypadá to, že se v jeho činnosti někdo zhlédl

Noc, kdy zmizela Bea NesbitováJoanna Schaffhausen se v knize zabývá tématikou únosu mladých dívek a rozehrává hru na kočku a myš. Ellery a Reed jsou typickými představiteli tzv. nevěrohodných vypravěčů, jejichž traumata a šrámy na duši se odrážejí v případech, které řeší. I přesto jsou snadno oblíbitelní právě pro svou omylnost, lidskost i smysl pro spravedlnost, jež v sobě mají pevně zakódovanou. Oba mají charisma a docela to mezi nimi jiskří, což do jinak ponurého děje vnáší prvek odlehčení. Je jen dobře, že jim autorka nedala příležitost jakkoli se vzájemným sympatiím poddat, protože příběh tak neupadá do trapného vztahového klišé, ale ponechává si otevřený prostor pro další možný vývoj.

Celkově detektivka vyznívá velmi komorně, i když se setkáváme s drastickými popisy vrahova brutálního zacházení s oběťmi. Autorka si se čtenářem doslova pohrává, přímo pod nosem máte hned několik možných pachatelů. A když už myslíte, že máte řešení v kapse, mistrně vás vyvede z omylu geniální technikou matení. Mohlo by se zdát, že tohle schéma dostáváme naservírováno v každé druhé detektivce, ale ono to do tohoto žánru prostě patří.

Román Noc, kdy zmizela Bea Nesbitová je prvotinou Joanny Schaffhausen, která s ní vyhrála cenu v soutěži nakladatelství Minotaur Books o nejlepší kriminální prvotinu.

Podle všeho se s Ellery a Reedem potkáme v dalším dílu z naplánované série. Pokud bude autorka kráčet v zavedených stopách a udrží si svůj standard, můžeme se těšit na mistrně vystavěný detektivní příběh, který potěší milovníky napínavých thrillerů.

 

Název knihy Noc, kdy zmizela Bea Nesbitová
AutorJoanna Schaffhausen
Žánrdetektivky
  
Nakladatelství Metafora
Rok vydání2018
Počet stran244
ISBN978-80-7359-572-2
  
Nákup knihy www.metafora.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Metafora

Nakladatelství Metafora bylo založeno v roce 2001. Zaměřuje se zejména na literaturu překladovou, autoři knih pocházejí ze všech koutů světa. Protože výjimky potvrzují pravidlo, tu a tam se objevují i díla českých autorů. Vybrat si můžete beletrii vážnou i veselou, thrillery i detektivky z minulosti, současnosti i budoucnosti, knihy z oblasti esoteriky či východní filozofie. V roce 2012 začalo vydávat novou, poutavou knižní řadu plnou neobyčejných odhalení: beletrizované životopisy.

www.metafora.cz

Palmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)