Neděle, 26.3.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Kam jdeme, když usneme? To vám prozradí Noci běsů.

recenze knihy Noci běsů

„Ulehnu, usnu a probudím se, neboť síly zla na mne nemohou.“

Kniha Noci běsů líčí život v malé vesnici poznamenané tragédií. Před dvanácti lety se z mateřské školky ztratily během odpoledního odpočinku čtyři děti – dva chlapci a dvě dívky. Jejich kamarádka Dora, která osudný den ležela uprostřed, ale zůstala, mluvila o děsivých přízracích a nakonec přestala mluvit úplně. Teď, po letech, se první den rovnodennosti tři ze čtyř ztracených dětí vrátily. Dospělé, ale vzpomínek prosté. Kde celou dobu byli a kde zůstal uvězněný poslední z nich?

Autorka stvořila zvláštní svět, ve kterém se prolíná magie s realitou, kde se na začátku rovnodennosti zapalují ohně na ochranu před běsy a kde zároveň jezdí vlaky a voda teče z kohoutku. A kde jsou brány mezi skutečným a snovým světem otevřeny dokořán. Jestli vás to vyděsí? To teda jo!

Noci běsů„Postava už byla téměř u nohou postele. Šířily se kolem ní podivné vibrace a zvuky, co zněly jako bzukot. Nevěděla, odkud pochází, protože postava neměla žádná ústa. Ale čím víc se blížila, tím si byla jistější, že to, co slyší, jsou zvuky samotného pekla.“

Budete postupně odkrývat tajemství záhadného zmizení dětí a dozvíte se i něco ze slovanské mytologie. Autentičnost vyprávění dodává i nářečí, kterým některé z postav promlouvají.
A musím zmínit nádhernou obálku od Štěpánky Coufalové, která jistě nalákala nejednoho čtenáře.

Ačkoli se vyprávění v er-formě točí hned kolem několika postav (hlavně Dory, Astrid a Toma), postavy jsou psychologicky propracované, mají své chyby a vy máte chuť jim díky tomu věřit.

Autorka opravdu dobrá v budování tíživé atmosféry. Vesnice působí nehostinně, její obyvatelé jsou vesměs zamračení, podezřívaví, navíc je zima a neprostupný Černý les hned za humny. Narušené jsou i vazby v rodinách, obzvlášť v té, do které se musí vrátit Astrid.

Mám výtku mám ke konci příběhu – hlavní konflikt se strašně rychle vyřešil a nedotáhl. Pro mě to bylo jako takové pokrčení rameny. A začátku zase úplně neprospělo rychlé střídání vypravěčů, které může čtenáře mást.

Noci běsů jsou druhým románem nadané spisovatelky a televizní dramaturgyně Kateřiny Šardické. Její prvotina Zmizení Sáry Lindertové (Fragment, 2019) se umístila na první příčce ve čtenářské anketě Kniha roku 2019 v kategoriích Young Adult roku a Objev roku. Povídkou přispěla i do vánočně laděné sbírky Nejkrásnější dárek (Yoli, 2020).

 

Název knihy Noci běsů
AutorKateřina Šardická
ŽánrFantasy, Pro děti a mládež
  
Nakladatelství Fragment
Rok vydání2020
Počet stran312
ISBN9788025348192
  
Nákup knihy www.albatrosmedia.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Fragment

Nakladatelství FRAGMENT vzniklo v roce 1991 pod názvem Jan Eisler – Fragment a od května 2007 funguje jako Nakladatelství FRAGMENT. Dlouhodobě patří k nejvýznamnějším nakladatelům v České republice a od prosince 2014 je součástí mediální skupiny Albatros Media a.s.

www.fragment.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Karin Novotná

Totální knižní závislák, co se pravidelně ztrácí v knihkupectví mezi regály. (osobní blog)