Úterý, 30.5.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Opět draci, ale trochu jinak

recenze knihy O dracích a sedmi

Nová kniha Terezy Kadečkové O dracích a sedmi názvem a tématem navazuje na její předchozí dílo, debutový román O dracích a lidech.

Zatímco v prvním příběhu se děj odehrává ve středověkém hávu, tady je vsazen do moderní společnosti.

O dracích a SedmiTéma je nadmíru aktuální. Lidé mají k dispozici všelék, který jim zajišťuje stálé zdraví. Má to ovšem háček: přípravek Rudý zázrak, získávaný z dračí krve, vyvolává závislost, a pokud ho lidé přestanou brát, zhroutí se jim imunitní systém. Jeho výrobu řídí mocná, zdánlivě neporazitelná korporace, sídlící se společenskou smetánkou v horních městech, vyrůstajících na pilířích nad těmi dolními. Dole pak žijí v poněkud problémovém prostředí prostí lidé i opovrhovaní antropomorfové, řízení vlastní samosprávou. Tu představuje v Dolním Elysiu, kde se příběh odehrává, sedm mladých žen, takzvaných Sester. Dodávky Rudého zázraku začnou náhle váznout, protože prý jeden z draků pošel, a situace se stává kritickou, obzvláště v dolních městech.

Jak vše dopadne? Získá mladý antropomorf Vik lék pro svého starého otce? A co jeho přítel, farmaceut Iscar, na čí je vlastně straně? A co udělají Sestry? Je vůbec možné zvítězit nad mocným Horním Elysiem?

Přestože je knížka na dystopickou fantasy až nezvykle útlá, získáme na většinu otázek uspokojivou odpověď. Autorka nelíčí do detailu celý jí stvořený vesmír, ale jen to, co vyžaduje příběh. Dočkáme se věrohodně podané depresivní atmosféry dolního města, která nám možná připomene některé okamžiky nedávné pandemie, nebo i současných událostí ve východní Evropě. Hrdinové jsou bezesporu uvěřitelní, a ne vždy zcela jednoznační. Děj čtenáře postupně vtáhne a získá thrillerový tah na branku.

Rozhodně knihu doporučuji všem příznivcům fantastiky. Na pultech knihkupectví ji rozhodně nepřehlédnete díky ibalginově zbarvené obálce, která skvěle koresponduje s obsahem, stejně jako ilustrace Petry Feňďové.

 

Název knihy O dracích a Sedmi
AutorTereza Kadečková
Žánrfantasy, sci-fi
  
Nakladatelství Golden Dog
Rok vydání2022
Počet stran260
ISBN978-80-88067-44-3
  
Nákup knihy www.goldendog.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Golden Dog

Nakladatelství Golden Dog se zaměřuje na horor, thriller, detektivku a další žánrovou literaturu. Jedním z cílů je podpořit české hororové autory a vydávat je pod jednotnou značkou a spojit je tak v soběstačnou a fungující skupinu.

www.goldendog.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Petr Boček

Archivář, horrorista a humorista.