Čtvrtek, 7.12.2023
KnihyKultura

O životě pod vodou

Mistři slova - Stříbrný lipanrecenze audioknihy
Mistři slova – Stříbrný lipan

Hučení tekoucí vody, šumění lesů v okolí a jinak naprostý klid. Tedy aspoň do doby, než do zvířecího hájemství nevkročí lidská noha, to je potom mela. Přesně takovou atmosféru má audiokniha, kterou bych vám prostřednictvím této recenze ráda představila.

Autor se snažil vytvořit příběh, jenž představí čtenáři veškeré radosti, strasti a úskalí života lesních a vodních živočichů. Při poslechu si užijete do sytosti koloběhu života. Budete moci z blízkosti sledovat boj oběti s predátorem. To vše je zachyceno velice citlivě. Ač tedy primárně byl tento titul určen pro dospělého čtenáře, postupem času se začal těšit velké oblibě i u dospívajících čtenářů, kteří si raději přečtou zajímavou prózu s přírodní tematikou, než aby se zabývaly romány plnými lásky a dalších podobných témat. Celá audiokniha má nádherných 23 kapitol, jež plynou do ucha poklidně, stejně jako klidnou říčkou, v níž žije stříbrný lipan, protéká voda. Místy zurčí a dostává chytlavý a rychlý spád, chvilkami je klidná. Zpracování tedy odpovídá přesně záměru autora. Zajímá vás, jak se žije v lese a v přilehlé říčce? To všechno se doslechnete právě v této audioknize. 

Přiznávám se, že o tomto titulu jsem donedávna neměla ani ponětí i přesto, že se jedná o povídku pro dospívající čtenáře. Dozvěděla jsem se o ní až ve chvíli, kdy mi přistála na seznamu povinné literatury, na němž stojí dokončení jednoho předmětu ve škole. Bylo tedy na čase se s titulem seznámit. Když se Stříbrný lipan objevil v nabídce Audiotéky, musela jsem využít situace a poslechnout si jej. Musím konstatovat, že jsem velice mile překvapená. Ač jsem si myslela, že půjde o vyprávění pro dospělého člověka, nakonec jsem pochopila, že jazyk je volen velice vstřícně i k dospívajícímu čtenářstvu. Příběh podněcuje představivost, každý si jednotlivé události může představit podle svého. Kdybych byla v pozici, že bych si knihu měla vybrat mezi jinými, asi by v její prospěch mluvil zajímavý obal nosiče, na němž můžeme vidět obličej vypravěče. Mám ráda Ladislava Freje coby herce, když si jeho kouzelný hlas mohu poslechnout ještě na této poutavé audioknize, srdíčko mi plesá. Dalším důležitým faktorem je anotace a ta by určitě také přispěla k výběru tohoto kvalitního díla. 

Když se ohlédneme za tím, že tato povídka vznikala v roce 1944, působí dojmem, jak kdyby vyprávění vzniklo v současnosti. Dílo si tedy užije dnešní posluchač, stejně jako tomu bylo v době jeho vzniku. Jediné, co mě trošku mrzí, je fakt, že dnešní děti a mnohdy ani dospělí nevědí, jak vypadají některá zvířata, protože už se u nás třeba ani běžně nevyskytují. Co se týče vyprávění, musím říci, že se autorovi povedlo zachytit pro další generace faunu a flóru, jež tu ještě nedávno rostla a žila, avšak momentálně už tomu tak bohužel v mnoha případech není. Zpracování audioknihy je propracované. Vypravěč si s příběhem pohrál a vdechnul mu takový život, že bych to ani nečekala. Před očima se vám bude odehrávat vše, co uslyšíte. Od klidného vyprávění, až po bouřlivou smršť blesků. Na to, že veškeré vyprávění je provedeno v er-formě, můžeme zde sledovat myšlenky živočichů v nejrůznějších situacích, ať už v těch šťastných, nebo smutných. Četba tohoto díla Ladislava Freje jistě bavila, což je na vzniklém audiu zřejmé. 

Vypravěč Stříbrného lipana ztvárnil brilantně. Svým hlasem dokázal navodit patřičnou atmosféru. Při poslechu si užijete čistého projevu bez sebemenších potíží. Výslovnost je vybroušená tak, aby i mladší čtenář dokázal vyprávění zpracovat. Ladislav Frej interpretoval povídku naprosto luxusně, četba byla pomalejší a plynulá, díky tomu bylo vše srozumitelné. Z tohoto důvodu se mi příběh dobře poslouchal a snadno interpretoval. 

Knižní předloha této audioknihy vyšla poprvé v roce 1944 pod taktovkou Josefa Lukasíka. Následně si pak její vydání vzala pod taktovku nakladatelství Mladá fronta, Albatros a Státní nakladatelství dětské knihy (SNDK). V roce 2017 se dočkal titul i své audio podoby u vydavatelství Audiotéka.cz, a to v sérii Mistři slova. Pokud vás recenze zaujala a rádi byste si příběh užili na vlastní uši, můžete si audio pořídit zde

Při poslechu audioknihy vás překvapí krátký hudební podkres, vždy se ozve pár tónů zahraných na klavír. Všechny znělky mají téměř stejnou melodii, není tedy téměř možné rozeznat, co vše se v příběhu v následující kapitole odehraje. 

Děj audioknihy posluchače zaujme zejména díky své jednoduchosti. Vše je odvyprávěno v er-formě, nenajdete zde žádné dialogy, protože tu nejsou téměř žádné lidské postavy. Tedy objevují se dvě, ale ty mezi sebou nekomunikují a spíše je pozorujeme z větší vzdálenosti. Příběh je ryzí a realistický. Posluchač tedy nemá dojem imaginárnosti vyprávění. Poslech mě velice bavil a líbil se mi. Vše bylo autorem zajímavě napsané a vypravěčem citlivě ztvárněné. Oba dokázali vyvolat dojem klidu, ale i vzrušení. Délka jednotlivých kapitol se pohybuje od 10 do 20 minut. Každá kapitola povídky nese svůj název a je zaznamenána v jediné stopě. Celou audioknihu si užijete za nádherných 7 hodin 44 minut. 

Moje celkové hodnocení je pozitivní. Byl to pro mě překvapivý zážitek, o povídce jsem ještě před několika měsíci neměla ani ponětí, ale… Z poslechu jsem byla nadšená, pohladil mě po duši a ráda jsem se shledala opět s obyvateli lesa, s nimiž se dnes asi už ani ve volné přírodě nesetkám. Vše je tak reálné a působivé, až se mi podlamovala kolena. Nic podobného jsem zatím ještě při poslechu audioknihy nezažila. Ze začátku jsem měla obavy, že mě audio přestane po pár kapitolách bavit, protože se zde vážně neobjevují žádné dialogy. Vypravěč se s interpretací popral nad míru dobře. Nevěřila bych, že mě takovéto dílo donutí třeba i k slzám, stalo se. Za to všechno hodnotím audioknihu zaslouženými 100 % a budu jej velice ráda doporučovat dále. Tento titul se naprosto zaslouženě dostal do Audiotékové série Mistři slova

Audioknihu bych ráda doporučila všem milovníkům přírody, kteří chtějí zažít nevšední zážitek. Provádět vás budou nejrůznější tvorové zvířecí říše a dělat to budou s radostí. Poslech stojí za to. 

 

 

Název audioknihy:      Mistři slova – Stříbrný lipan
Mistři slova - Stříbrný lipanAutor:                          Jaromír Tomeček
Interpret:                     Ladislav FREJ

Vydavatel:                   Audiotéka

Délka:                         7 hod. 44 min.

Kategorie:                    společenská próza

E-shop:                        http://Audioteka.cz

  

Audiotéka  

 

Audiotéka 

Audiotéka.cz nabízí:

– 3500 audioknih ke stažení.
– Možnost bez rizika vyzkoušet službu i konkrétní audioknihu díky ukázkám a kapitolám zdarma.
– Online platební metody.
– Poslech okamžitě po nákupu, žádné čekání.
– Aplikace pro mobilní telefony zdarma (iPhone, Android, Windows).
– Moje Polička – zakoupené audioknihy dostupné vždy a odkudkoliv na serverech.
– Uživatel si buduje vlastní virtuální knihovnu, má možnost opakovaného stažení

 

 Audiotéka

Autorčin blog

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)