Občanské sdružení Boii chce keltskou vesnici dostavět

Archeoskanzen Nasavrky, foto: (c) 2013 Jaromír Zajíček - FotoZajda.czNasavrky – V rámci nových skutečností souvisejících se stavbou skanzenu se začíná objevovat řada informací, z nichž některé jsou velmi zavádějící. Každý jistě zaznamenal optimistické články o tom, že stavba keltské vesnice bude opět zahájena a vše je bez problémů. Stejně tak se objevují zprávy o tom, že Boii o.s. má velké problémy s čerpáním dotace a není jisté, zda nepřijde o celou přislíbenou částku evropských peněz. Každé tvrzení má něco do sebe, avšak pravda je zhruba uprostřed.

Rádi bychom touto cestou vnesli do komplikované situace, ve které se teď sdružení Boii o. s. nachází, trochu světla.

Případ tzv. „losovaček“

V médiích se objevil fakt, že čerpání dotace bylo pozastaveno z důvodu kauzy tzv. „losovaček„, která se objevila na podzim roku 2011. Tato informace je mylná. Již v začátku této kauzy jsme jasně upozorňovali na to, že jsme v celé záležitosti nevinně a pouze shodou okolností, což se v současné době potvrzuje.

Případu se věnovala nejen Policie ČR, ale i ÚOHS (Úřad na ochranu hospodářské soutěže), který případ ukončil v září 2012 s rozhodnutím, že jelikož se nejedná o veřejného zadavatele zakázky, nebude situaci dále řešit, neboť se ani nemůže jednat o porušení zákona o veřejných zakázkách. Policie ČR řešila také možné pochybení. Od Boii o s. si pouze vyžádala stanovisko a dokumenty. K dalšímu jednání či kontaktování ze strany Policie ČR již nedošlo. V současné době je již případ před soudem, resp. byla vydána obvinění. Boii o. s. ani společnost, která pro nás výběrové řízení připravovala, není mezi obviněnými. Považujeme tedy spojování našeho sdružení s kauzami podezřelých „losovaček“ za výrazně poškozující a také již dále neobhajitelné, což jsme ostatně tvrdili od počátku. Nyní, po roce a půl „očerňování“ a nekončícího „honu na viníky“, se tedy potvrdila naše nevina, na níž od samého začátku trváme. Jakékoli spojování Boii o. s. s losovačkami je tedy od listopadu 2012 irelevantní.

Archeoskanzen Nasavrky, foto: (c) 2013 Jaromír Zajíček - FotoZajda.cz

Pozastavení dotace

Další z často kladených otázek, na kterou není snadné odpovědět, je otázka pozastavení dotace.

Poté, co bylo čerpání dotace pozastaveno kvůli výše popsanému řízení, je nyní důvodem pozastavení chybná formulace v zadávací dokumentaci k výběrovému řízení.

My sami přesně nechápeme, jaký je přesně důvod ÚRR k pozastavení dotace. Stanovisko Úřadu nás překvapilo. Napadenou formulaci jsme s nimi řešili již dříve, ale nikdy v ní neviděli důvod ke zrušení výběrového řízení, až nyní. S vyřešením „losovaček“ postup ÚRR přitvrdil,“ říká Anna Frantalová z Boii o. s.

Kvůli transparentnosti a odbornému zpracování celé věci jsme oslovili kvalifikovanou firmu (Ingeniring Krkonoše, a. s. ), která pro nás celé výběrové řízení a jemu náležící dokumentaci vypracovala. Naším cílem bylo předejít jakýmkoliv chybám„, dodává Anna Frantalová.

Rozhodnutí ÚRR nyní řešíme s právníky – požádali jsme je o stanovisko a právní názor, neboť se domníváme, že je dokumentace v pořádku a není důvod nás jakkoli penalizovat. Jakmile budeme znát jejich stanoviska, chceme s ÚRR dále komunikovat důvody jejich rozhodnutí.

Jediným východiskem k obnovení čerpání dotace je přesoutěžení výběrového řízení. Kvůli této údajné chybě by však Boii o. s. pozbylo nárok na propacení první části dotace tedy 2,7 mil. Kč (z celkově proinvestovaných 5 milionů Kč).

Budoucnost projektu

Boii o.s.Zcela jistě počítáme s tím, že skanzen dostavíme. Nevidíme důvod, proč by nám ÚRR měl odebrat dotaci (z níž nám dosud nebyla proplacena ani Kč). Je však jasné, že další postup nebude snadný. Před námi je vypsání nového výběrového řízení a dokončení stavby v šibeničním termínu, který Úřad stanovil.

Ač je momentální situace složitá, na jejím vyřešení intenzivně pracujeme. Chceme i nadále postavit keltskou vesnici s využitím evropských prostředků a všechny naše kroky směřují k realizaci. Zahájili jsme jednání ohledně vypsání nového výběrového řízení a na jaro plánujeme, že po zimní pauze skanzen zase ožije nejen dobrovolnickými aktivitami.

 

Kontakt:
Bc. Anna Frantalová
Tel. 731 202 981
Email: anna.frantalova@boii.cz
Webové stránky: www.boii.cz
Facebook: https://www.facebook.com/boii.os

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.