Úterý, 16.4.2024
KnihyKultura

Odvrácená strana konce

 “Chci, abyste mi někoho našel. Měl byste ale vědět, že ten člověk možná nikdy neexistoval.”
Harry Bosch se po třiceti letech u policie stal soukromým detektivem.

Stále však zůstává vlkem samotářem, jakým byl ostatně celý život: kašle na propagaci, nemá žádnou kancelář a své klienty si velmi pečlivě vybírá. Jedním z nich je kalifornský miliardář, kterého na sklonku života pronásledují výčitky svědomí. Jako mladík prožil románek s mladou Mexičankou. Když otěhotněla, ztratila se ze světa. Porodila dítě? A pokud ano, co se s ním stalo? Umírající magnát zoufale touží vědět, zda má komu odkázat své obrovské jmění. Bosch je jediný, komu důvěřuje. Oba muži dobře vědí, že tento případ představuje obrovské riziko nejen pro detektiva, ale také pro osobu, po níž pátrá. Přesto – nebo snad právě proto – se případu ujme, a jakmile se nitky začnou proplétat s jeho vlastní minulostí, je z něj zase zarputilý buldok, který neskončí, dokud nenalezne pravdu.

Na tuto knihu jsem se hodně těšila. Poslední dobou jsem si dost oblíbila detektivky a thrillery, dokonce tak moc, že je upřednostňuji přes mojí milovanou fantasy. Nebudu se tady ale rozpovídávat o žánrech, ale o knize, která je tak strašně skvěle napsaná.

Svým stylem a obsahem mi trošku připomněla seriál Námořní vyšetřovací služba říznutý seriálem Odložené případy a okořeněný trochu Voláním kukačky od Galbratha. Soukromý detektiv hledající 50 let starého člověka, který ale možná ani neexistuje?

V knize se prolínají dva případy. Při čtení jsem měla trošku strach, že se začnou slévat a začnou se motat, ale k tomu vůbec nedošlo. Naopak, jasně byly oba případy oddělené. Obdivuju pana Connellyho za jeho brilatní dílo. Trochu mě mrzí, že jsem si doposud od tohoto skvělého autora nepřečetla ani stránku. Po téhle knize to chci napravit a sehnat si další knihy z jeho tvorby. Sice je kniha Odvrácená strana konce řazena jako 21. v pořadí, ale myslím si, že nebude vadit, když si zbytek přečtu až po téhle.

Pan Connelly v knize předvedl to, co mi u spousty autorů docela chybí. To zapálení pro něco, cokoliv. V tomhle případě zapálení soukromého očka pro hledání osoby, jež může a nemusí být dědicem několikamilionové firmy. A do toho ještě případ Sklenáře? Autor v této knize pojal případy velmi brilantním způsobem. Navíc – jeho popisy byly docela dost podrobné, ale ne nudné či dlouhé. Zkrátka “tak akorát”.

Objevila jsem v knize i takovou malou narážku na prezidenta Trumpa a jeho předvolební sliby (které se bohužel začaly plnit), že postaví na hranicích mezi Spojenými státy a Mexikem hranici, aby zabránil nelegálnímu migrování do země. Docela se udivuji, že má autor tolik odvahy zapojovat politické myšlenky do příběhu. Ovšem na druhou stranu proč ne. Příběhu to dodává docela šmrnc. Byla to sice jenom taková nepatrná “poznámka pod čarou” čili jen jedna pouhá větička v textu, ale pozorný čtenář si jí jistě všimne.

Samozřejmě se tento thriller neobešel bez vraždy, která se vlastně stala vraždou až ke konci knihy, doposud si všichni mysleli, že to bylo náhlé úmrtí. Musím říct, že jsem do posledních stran netušila, že to nakonec bylo jinak, což potvrzuje moje slova, že je pan Connelly skvělý spisovatel. Druhou polovinu knihy jsem prohltala za pár hodinek, nemohla jsem se odtrhnout. Rozhodně by si tuhle knihu měli přečíst milovníci detektivek a thrillerů. Z tohohle vám chvílemi bude běhat mráz po zádech.

 

 


 

Název knihy     Odvrácená strana konce
AutorMichael Connelly
ŽánrDetektivky
    
Nakladatelství      DOMINO
Rok vydání2017
Počet stran423
ISBN978-80-7498-230-9
  
Nákup knihywww.dominoknihy.cz
 Nákup e-knihywww.palmknihy.cz
   
Databáze knihwww.databazeknih.cz

 

 


 

Domino

 

Nakladatelství DOMINO vzniklo v roce 1997, což byla pro založení nakladatelství krajně nevhodná doba. Už vyhasl boom z počátku devadesátých let, kdy čtenáři nakupovali z čiré radosti, že si můžou pořídit dobrou knihu i jindy než ve čtvrtek, aniž předtím museli vystát dlouhou frontu.

I když to tenkrát mnozí považovali za nerozumný čin, navzdory všem (jistě dobře míněným) varováním jsme DOMINO založili. Věřili jsme totiž, že dobré knihy si cestu ke čtenáři vždy najdou. Anebo spíše naopak – že čtenáři neztratí zájem o dobré knihy. A právě takové jsme měli v úmyslu vydávat.

Mnohé se od té doby změnilo, základ však zůstává stejný: ve všech edicích se našim čtenářům snažíme nabídnout pouze takové knihy, které stojí za to číst.


www.DominoKnihy.cz
 

 


 

PalmKnihy


PalmKnihy
 – Největší a nejstarší obchod s elektronickými knihami v České republice. Jednoduše, pohodlně a rychle přímo ve všech dostupných formátech. Více než 11.000 e-knih na jednom místě.

 

www.palmknihy.cz 

 


 Autorčin blog

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Tereza Jílková

Knihomol, snílek, fotograf, milovník seriálů a naprosto zcvoklý člověk v jednom dárkovém balení. (osobní blog)