Okamžik na vraždění

Roman Cílek - Smrtící okamžik pravdyrecenze knihy
Roman Cílek – Smrtící okamžik pravdy

Patříte k příznivcům detektivního žánru a MOBácké edice Původní česká detektivka? Pokud ano, tak toto je kniha ideální právě pro vás. Najdete v ní hned několik příběhů s vaší oblíbenou tematikou. Přesně jich je 15 a budete si užívat napětí a hledání vrahů, případně důvodů k vraždě. Některé povídky jsou delší, některé kratší, ale na tom vůbec nezáleží, protože je všechny do jedné přečtete jedním dechem.

Oficiální anotace
„Nová kniha proslulého autora, jehož celoživotní témata tvoří vina, trest a spravedlnost. Povídky se čtou doslova jedním dechem a o momenty překvapení není nouze. Slovy zkušeného kriminalisty: „Trpělivě sbíráme kamínky důkazů, skládáme je do mozaiky – a najednou pak zjistíme, že je vše úplně jinak.“ Pro kriminalisty je to věru nepříjemné, pro milovníky dobrých detektivek výhra.“

Tato kniha vyšla v roce 2016 u nakladatelství MOBA jako 238. svazek edice Původní česká detektivka.

Knihu jsem si vybrala proto, že jsem si oblíbila knihy z MOBácké edice. Avšak toto není jediný důvod. Hned na první pohled mě zaujal název knihy a i její přebal. Dlouho jsem přemýšlela nad tím, zda je mezi obrázkem a titulem nějaká spojitost. Když jsem knihu otevřela, trošku jsem se zalekla, protože jsem úplně zapomněla na to, že se jedná o knihu povídek, a tak jsem v pátrání po souvislostech mezi obálkou a názvem tápala v tmách. Ve chvíli, kdy jsem se začetla, což bylo během malého okamžiku, mi bylo vše jasné. Obálka souvisí s jednou povídkou a název knihy je zvolen podle názvu další povídky.

Knihu vám mohu vřele doporučit, protože se čte skoro sama. Na 261 stranách se před vámi odvine hned několik životních příběhů. Některé čtenáře chytnou za srdce, u některých budete kroutit nevěřícně hlavou a u některých příběhů se na chvilku i zasmějete. K těm úsměvnějším situacím dochází třeba při výsleších zločinců.

V každém příběhu, jenž se na stránkách knihy objevuje, najdete spoustu zvratů. U některých však snadno odhalíte i paralelu s jiným, jenž jste již přečetli. Může se jednat například o prolnutí v případě vystupujících postav. Stalo se mi, že jsem četla a najednou jsem zjistila, že vyšetřovatel je starý známý, jenž vystupoval v některé z předchozích povídek.

Jednotlivé příběhy jsou vyprávěny er-formou, tedy figuruje v nich objektivní vypravěč. Často se setkáváme s dialogy, protože bez nich by vyprávění nefungovalo tak, jak má. Co se týče kompozice, ta je zde velice jednoduchá. V každé části povídek se vyskytuje chronologické vyprávění s občasnou retrospektivou při výsleších. Jak jsem již naznačila, všechny povídky jsou perfektně členěny. Jsou od sebe oddělovány značkami (tři kosočtverce). Po jazykové stránce si v knize můžeme povšimnout argotu, občas slangu, v jedné povídce dokonce i cizího jazyka, nespisovné češtiny, ale převážně té spisovné. Jazykových chyb se v textu moc nevyskytuje.

Co mě na knize zaujalo snad úplně nejvíce bylo prolínání typu příběhů. Některé byly vyprávěny z úhlu pohledu vraha. Zde budete spíše hledat postupy vraždy, případně důvody, proč tak učinit. Druhým typem jsou ty typické, v nichž policisté hledají vraha. Z psychologického hlediska mi však přišel lepší první typ, kdy jste krásně nahlédli do hlavy pachatele. Je to takové neotřelé a netradiční, proto jsem si je užila více. Tím však neshazuji ty typické příběhy policista vs. vrah.

Tato kniha se mi velice líbila, protože je to zase jedna z těch, která vás spoutá a nepustí do té doby, dokud nedočtete poslední stránku. Jakékoliv odtržení od textu pro mě bylo nepřemožitelným úkonem. Pokud tedy máte rádi detektivky a knihy s napínavými příběhy, mohu vám tuto knihu vřele doporučit. Zklamat však musím ty, kteří očekávají nějaké drastické scény, těch se tu moc nedočkáte. Kniha mě nadchla a autorův styl psaní také, proto ode mě dostane v subjektivním hodnocení krásných 100 %.

 

Autor:

Roman Cílek – narodil se v Českých Budějovicích, v současné době žije v Praze. Píše i pod pseudonymy Vilém Pavlík, K. Pavlík a Zdeněk Roman. Pracoval jako redaktor a šéfredaktor – je spisovatel a publicista, autor próz, reportáží, rozhlasových her a kriminálních příběhů. Je místopředsedou Klubu autorů literatury faktu a Uměleckého svazu autorů detektivní a dobrodružné literatury.

Spoluautor projektu životopisné knižní řady Galerie nesmrtelných, spoluautor projektu periodické revue literatury faktu Přísně tajné!

Autor projektu sešitové řady krimi příběhů, pravidelně spolupracuje s řadou českých periodik, televizí i rozhlasem.

Získal i řadu ocenění např. v mezinárodní soutěži o Cenu Egona Erwina Kische a Cenu Miroslava Ivanova. Některé jeho tituly vyšly i v zahraničí.

Ve středu jeho zájmu jsou pohledy do zákulisí novodobých dějin a otázky zločinu a trestu.

 


Název knihy:     Smrtící okamžik pravdy
Roman Cílek - Smrtící okamžik pravdyAutor:                  Roman Cílek

Nakladatelství:  MOBA
Katalog. číslo:   4391
Rok vydání:       2016
Počet stran:       264

ISBN:                  978-80-243-6972-3
EAN:                   9788024369723

Vazba:                Vázáno
Formát:               115 x 185 mm

E-shop:              http://shop.mobaknihy.cz
   

Nakladatelství MOBANakladatelství MOBA sídlící v Brně vzniklo na podzim roku 1991. Dosud vydalo téměř sedm tisíc titulů. MOBA je jedním z nejvýznamnějších a nejstabilnějších nakladatelství na českém knižním trhu. Velký důraz klade na vydávání kvalitní tvorby českých spisovatelů (Vlastimil Vondruška, František Niedl, Roman Cílek, Hana Marie Körnerová, Jarmila Pospíšilová, Alena Jakoubková, Jan Bauer…) a zahraničních autorů (Johan Theorin, Donald Ray Pollock, Neil Cross, Leif G. W. Persson, Benjamin Black, Linda Castillo, Thomas Enger, Arnaldur Indriðason, Helon Habila, Michael Robotham a další).

              Veškeré informace o knižních titulech nakladatelství MOBA naleznete na www.mobaknihy.cz.

Autorčin blog

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)