Pondělí, 15.7.2024
KnihyKultura

Zrnko temnoty pro všechny generace

S hororovými povídkami Karin Novotné se čtenáři mohou seznámit v antologiích Červi v hlavě (2022) nebo Smečka (2024). Její samostatná knížka Okřídlení tvorové v bouřkových mračnech vyšla roku 2023 jako další svazek edice Zrnka temnoty v nakladatelství Golden Dog.

Téměř každý titul řady přináší trochu jinou polohu hororu. U tohoto Zrnka temnoty je jistým specifikem zaměření na široké spektrum čtenářů, klidně už od dětí staršího školního věku, neboť chybí zvrácené scény, vulgarity nebo explicitní erotika. To však neznamená, že si čtenář neužije napětí, ba naopak.

Hlavní hrdinka, dívka Rebeka, zažívá šikanu a ponižování, jíž je vystavena ve škole. Záminkou je její rozštěp rtu, kvůli němuž si na ní někteří spolužáci kompenzují své vlastní komplexy. Autorka přiznává, že zde využila osobní smutné zkušenosti ze školních let. Těch pár scén ze začátku knihy tak i díky tomu vyznívá velmi věrohodně a působivě.

Okřídlení tvorové v bouřkových mračnechEmpatická hrdinka se na dětském hřišti setká s malou Nelou, která má Downův syndrom. Ta ji varuje před okřídlenými démony, kteří přijdou s nadcházející bouřkou. A protože sama disponuje nadpřirozenou mocí, předá jí schopnost takové tvory vidět.

Jak už to v hororech bývá, i zde se zdánlivě šílené proroctví začne vyplňovat. A právě ponižovaná Rebeka pak naplno projeví své schopnosti, získá kamaráda a respekt, i když se to zdaleka neobejde ani bez bolestivých ztrát.

Knížka se příjemně čte, děj odsýpá, je napínavý. Setkáme se v ní s nejrůznějšími popkulturními odkazy, například směrem k seriálu Stranger Things. Navíc ji zdobí přitažlivá obálka s ilustrací Petra Šticha.

Protože se zabývám historií české strašidelné literatury, neodpustím si připojit jednu zajímavost. Ještě než jsem vůbec otevřel knížku Karin Novotné, už se mi v souvislosti s názvem vybavil text, který v roce 1894 publikoval František Košák (1870-1932) v etnografickém časopisu Český lid: „Ukryl jsem se nedávno ve Vinoři v hostinci před lijákem. Stařenka nějaká vyprávěla mi o šedivých mračnech, z nichž právě lila se spousta vody, asi takto: „Duše utopenců, oběšených, zastřelených a vůbec těch, kteří se sami života zbavili, odsouzeny jsou za trest, že věčné vznášejí se nad zemí a drží mračna šedivá. Když v mračnech veliké množství vody se nahromadí a duše tíhy té již udržeti nemohou, umdlené povolují a na krajinu padá prudký liják. — Jednou když blížily se k naší vesnici mraky, omdlel jeden sedlák. Po dlouhou dobu jej křísili; když se probral, vypravoval, že na nebi je veliký hluk, že tam dušičky nešťastníků, které nesou mračna, pokřikují jedna na druhou: „Drž!” „Nepouštěj!” a druhé že zoufale odpovídají: „Už nemohu.” — Byl u nás také ve vsi starý Horák, ten měl všelijaké staré knihy, v nichž bylo mnoho všelijakých modliteb a zaříkávání nemocí různých a všelikých pohrom. Jednou, když blížily se mraky ke vsi (bylo to přede žněmi), vyšel Horák za ves a zažehnával ze své knihy kvapem blížící se neštěstí. Mezi zažehnáváním pohlédl na oblohu a tu ke svému leknutí spatřil tam svou nebohou dceru, která se nedávno utopila. V tom také tři kapky krve ukáply na knihu. Ihned odešel Horák domů, vzal všecky knihy a hodil je do ohně, aby už žádný nemohl jich používati, ubohým duším muka a trápení prodlužovati, nutě je zaříkáváním svým, aby ještě dále nosily těžké břemeno vody. Co všechno ještě na nebi viděl, nechtěl říci, ale nepřeje prý toho pohledu nikomu do nejdelší smrti.” Je tedy jasné, že s bytostmi přicházejícími z mračen počítali v pověrách a pověstech už i naši předkové, proto bych se nebál vidět v knize Karin Novotné i svého druhu folk horor, byť ho takto zcela jistě původně nekoncipovala.

Toto Zrnko temnoty rozhodně doporučuji všem příznivcům hororu, tentokrát i včetně nejmladších ročníků.

Na závěr jen podotkneme, že Karin patří do redakčního týmu Chrudimky, o to víc nás tedy těší její publikační činnost. Ať se daří, Karin.

 

Název knihy Okřídlení tvorové v bouřkových mračnech
AutorKarin Novotná
Žánrhoror, fantasy
  
Nakladatelství Golden Dog
Rok vydání2023
Počet stran102
ISBN978-80-88635-38-3
  
Nákup knihy www.goldendog.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Golden Dog

Nakladatelství Golden Dog se zaměřuje na horor, thriller, detektivku a další žánrovou literaturu. Jedním z cílů je podpořit české hororové autory a vydávat je pod jednotnou značkou a spojit je tak v soběstačnou a fungující skupinu.

www.goldendog.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Petr Boček

Archivář, horrorista a humorista.