Pátek, 22.9.2023
KnihyKultura

Ostrov žen moře

recenze knihy Ostrov žen moře

Lisa See patří k autorkám, které píší o silných ženách. Na našem portálu již vyšla recenze její knihy Čajová dívka z Kolibříkové ulice. Titul se odehrával v Číně, avšak příběh Ostrov žen moře autorka přesunula do Koreje, na ostrov Čedžu.

Celé vyprávění začíná v roce 1938, kdy se čtenář seznamuje s patnáctiletou Jong-suk a Mid-žou. Obě dívky pocházejí z různého prostředí – zatímco Jong-suk vyrůstá v tradiční korejské rodině, Mid-ža dostane nálepku – její otec kolaboroval s Japonci. Přesto však obě pojilo velké přátelství nejen k sobě, ale také k vodě. Ostrov Čedžu je ostrovem žen moře – žijí zde henjo, potápěčky, které živily svou rodinu lovem podmořských tvorů.

Autorka se ve svém příběhu zaměřila nejen na mezilidské vztahy, ale také na pohnuté dějiny ostrova. Věrohodně popsala život žen, které jsou živitelkami rodin, to ony rozhodovaly, co je potřeba udělat. Muži se starali o rodinu i vaření. Do života lidí zasáhne válka a politika. Krvavá historie nenechává na pochybách, že se na ostrově děla zvěrstva, které nenechají chladným nikoho. Avšak pravda, kterou ostrované znali, byla překroucena a upravena tak, aby navenek působila úplně jinak a lživě.  

Henjo. Pro nás Evropany neznámé slovo, ale právě tyto ženy se staly významnou kulturní součástí ostrova Čedžu. Díky nim měly jejich rodiny co jíst a ve vesnicích platily za významné osoby. Tato práce nebyla vůbec jednoduchá – v podstatě si ženy nesly do moře rakev na zádech. Stačil neopatrný pohyb, silný proud či nečekaný zádrhel a neštěstí na sebe nenechalo dlouho čekat.

Vraťme se však k oběma dívkám. Každá z nich je jiná, každá z nich si do budoucna nese své břímě i trápení. Osud je od sebe rozdělil – jedna z nich uzavřela vůči té druhé srdce, ta druhá se snažila k první přiblížit. Ale jak je srdce zatvrzelé, těžko se obměkčuje.

Ostrov žen mořeKniha je rozdělena do dvou časových rovin. Ta první, historická část, je vyprávěná Jong-suk v ich-formě. Čtenář spolu s ní sleduje její dospívání v potápěčském společenství, její postavení v komunitě. Sledujeme ji jako manželku i matku v tragických poválečných letech a čtenář se s ní v této podobě loučí v roce 1975. Druhá část, které je méně, se odehrává v roce 2008. Setkáváme se opět s Jong-suk, tentokrát už jako s osmdesátiletou ženou, na kterou plně dolehne nejen stáří, ale také ji dostihne její hněv minulosti.

Lisa See opět dokázala, že je skvělou spisovatelkou. Velice barvitě přiblížila čtenářům ostrov Čedžu, její obyvatele, chování, detailně popsala henjo a jejich způsob lovení pod vodou. Dramaticky vylíčila tragickou část knihy, dokázala plně vystihnout atmosféru příběhu.

Autorčiny knihy mají hloubku, které vás chytnou už od samého začátku až do konce. Závěrům však autorka věnuje jen minimum. Stejně jako u její předchozí knihy, i tady bych ocenila několik stránek navíc, přesto vás však několik posledních vět jistě dojme.

Negativum celé knihy vidím v překlepech. Jeden či dva se dají snadno přehlédnout, ale tady už to nešlo. Ten samý problém jsem zaregistrovala i u autorčiny předchozí knihy Čajová dívka z Kolibříkové ulice.

Příběh bych doporučila všem čtenářkám, které mají v oblibě silné charaktery postav i netradiční prostředí. Zalíbí se jistě i těm, kteří rádi čtou společenské romány napříč desítkami let.

 

Název knihy Ostrov žen moře
AutorLisa See
ŽánrSpolečenský román, Světová literatura
  
Nakladatelství Jota
Rok vydání2021
Počet stran399
ISBN978-80-7565-859-3
  
Nákup knihy www.jota.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

Jota


Nakladatelství JOTA si vydobylo za dobu své existence na českém trhu pevnou a stabilní pozici. Ročně vydává kolem osmdesáti novinkových titulů a desítky dotisků úspěšných knih. Jota vydává knihy v několika edičních řadách. Jednoznačně nejpestřejší výběr najdete mezi kvalitní beletrií a cenami ověnčené překlady z angličtiny, francouzštiny, ruštiny, němčiny či španělštiny. Výjimečné tituly najdete také v edici Populárně naučná literatura. Zcela unikátní pozici má Nakladatelství JOTA na poli cestopisné literatury.

Mezi bestsellery nakladatelství patří dětské knihy ze série o Doktoru Proktorovi od slavného norského spisovatele Joa Nesbøho, manuál k „jinému“ rodičovství Líný rodič, televizní Simpsonovi, kultovní série Mládí v hajzlu, světově nejslavnější kuchařka Umění francouzské kuchyně, legendy cestopisné literatury Miloslav Stingl, Hanzelka a Zikmund nebo turistické průvodce prestižní řady Rough Guides.

www.jota.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Martina Flasarová

Svět knih je pro mě místem, ve kterém můžu prožít miliony životů. (osobní blog)