Osvícená panovnice, milující matka

recenze knihy Milujte královnu

„Před třemi roky jsem si vybojovala manželství s milovaným a obdivuhodným mužem proti vůli celého dvora a teď musíme dokázat, že naše spojení plně vyhovuje i dynastickým zájmům.“

V loňském roce se mi naskytla příležitost přečíst si novinku Antona Hykische „Věřte císaři“ (recenze), která se věnuje Josefovi II. a jeho době. Kniha se mi velmi líbila a byla čtivá. Když jsem zjistila, že již v roce 1984 vyšla spisovateli kniha věnovaná Marii Terezii, zatoužila jsem si přečíst i tuto knihu. Zaradovala jsem se, když jsem zjistila, že nakladatelství HOST k 300. výročí narození Marie Terezie znovu vydá Milujte královnu.

Jak je avizováno v anotaci, kniha se nevěnuje jen této osvícené panovnici a silné ženě našich dějin, ale zavede nás i mezi „obyčejný“ lid, ale i osvícené učence. Sledujeme život Marie Terezie od úmrtí jejího otce, kdy se ona, coby mladá dívka, ujímá vlády, až po její samotnou smrt. Autor také zachytil, jak si mladička Marie Terezie vydobyla svého budoucího manžela, kterého velmi milovala. V další dějové lince sledujeme Jezuitu Adama Františka Kollára, jeho scházení se s dalšími humanisty. Bohužel tyto pasáže v začátku knihy mi dělaly velké problémy, nedokázala jsem držet krok s  myšlenkami a musím přiznat, že to pro mě bylo nudné a vždy jsem se moc těšila na kapitolky věnované Marii Terezii, které byly psány srozumitelněji a svižněji. V další dějové lince sledujeme osudy Ignáce Kollára (fiktivní bratr Adama Kollára) a Zoricy, která je ženou z „obyčejného“ lidu, její příběh je smutný a osudový.

„Pět hodin do svítání stačilo na přerod třiadvacetileté půvabné, trochu rozmazlené manželky a matky ve vládkyni. Jak se to stalo, co se dělo necelých tři sta minut, jak se uzpůsobily mozkové buňky, srdce a nervy, jaké obrazy a spojení předvedly tomuto pěknému, mladému tělu? Co způsobilo, že to její organismus vydržel, nezhroutil se, zvedl hlavu a začal pracovat, to nikdo neví.“

Marie Terezie je v knize vykreslena realisticky, s jejími touhami, strachem, jejími silnými i slabými stránkami. S jejími radostmi a smutky. S jejím odhodláním a zarputilostí. Pro mě to byla silná žena, která na svět přivedla šestnáct dětí, a zároveň vládla celé Habsburské monarchii. Zavedla nejrůznější sčítání a taky povinnou školní docházku, snažila se co nejvíce odlehčit „obyčejným“ lidem. Kniha pojednává i o jejích dětech, ke konci je pár stran věnováno také jejímu synu Josefovi, který se po její smrti ujal vlády a pokračoval v tom, co Marie Terezie vybudovala.

Jak jsem již uvedla výše, pasáže věnované Marií Terezii jsou velmi čtivé a poutavé. Příběh Zoricy je také zajímavý, ale kapitoly věnované A. F. Kollárovi bych nejraději přeskočila. Ale chápu jeho důležitost v celé knize a také v historii Habsburské monarchie.

Milujte královnuV knize narazíme na velké množství osobností té doby. Poznáme poměry, které v zemi vládly a jejich proměnu za vlády Marie Terezie, která se musela potýkat s nejedním problémem. V knize mě velmi zaujala pasáž věnovaná selskému povstání v Čechách, kdy je v knize zmíněno mimo jiné i město Chrudim a i když teď moje srdce patří jinam, duší jsem stále Chrudimačkou, a tak mě tato zmínka potěšila.

„Konečně! Mohu se hýbat, skákat, běhat, tancovat! Třináctého března se skončilo mé utrpení a dala jsem život dítěti. Mám chlapečka, svraštělého a neklidného. Naplňuje síně Hradu řevem, plaší celý zatuchlý dvůr a ruší jeho ticho. Jen křič, synáčku, jen křič! Ať tvůj hlas pronikne staletými zdmi, ať pronikne přes hradby, ať slyší tvůj hlásek všichni přátelé i nepřátelé na celém světě! Jak jsem šťastná! Mám syna. Ať se stane cokoli, už mě nic nezlomí. Jsem mladá a silná, z Boží milosti jsem zdrojem života. Mám následníka trůnu a tohle jaro není moci na světě, která by mě zbavila radostné naděje.“

Autor má svůj osobitý styl psaní, velmi často píše v kratičkých větách, které dodávají na údernosti a na rychlém toku myšlenek. Občas jsem se ztrácela v tom, zda si to myslí postava, anebo nezúčastněná třetí osoba.

V knize se nevyskytují jen historické postavy, ale autor samozřejmě využil i spisovatelské fikce, např. právě Zorica a Ignác Kollár (fiktivní bratr Adama Františka Kollára) jsou smyšlenými postavami, ale jejich příběh knihu velmi oživil a dal nám nahlédnout do života prostých lidí.

Pokud porovnám knihu Milujte královnu s knihou Věřte císaři, musím konstatovat, že pro mě bylo Věřte císaři čtivější a zajímavější, postavu Josefa II. jsem si velmi oblíbila. Je to také tím, že kniha vyšla s odstupem třiceti let a autorův styl psaní se samozřejmě s dobou vyvíjel.

„Panovnice nestrpí odklad. Své nápady ihned uskutečňuje. Je žensky netrpělivá. A to je dobře. Kam se jen podíváte, všude je možno věci zlepšit. Zmírnit bídu. Aby lidé nebyli odkázaní jen na milosrdenství lenního pána. Aby lidé ve státě našli jistotu lidskosti.“

Knihu doporučuji milovníkům historie, těm, co je zajímá nejen postava Marie Terezie, ale také doba, ve které vládla.

Moje hodnocení je 90 %.

 

Název knihy Milujte královnu
AutorAnton Hykisch
ŽánrRomány, Historie
  
Nakladatelství HOST
Rok vydání2017
Počet stran592
ISBN978-80-7577-124-7
  
Nákup knihy www.hostbrno.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

HOST

Nakladatelství Host vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. Odborné publikace se zaměřují především na historii, sociologii, jazykovědu, osobnosti filmu i další obory. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů. Nově Host hledá kvalitní knihy i v oblasti žánrové (sci-fi a young adult) a dětské literatury. Relativně nedávno našla v Hostu přístřeší i prestižní edice Česká knižnice, která zájemcům nabízí kvalitní ediční zpracování děl českých klasiků. Naší cílovou skupinou jsou jednak lidé, kteří se zabývají literaturou „na vyšším stupni“ (studenti, učitelé apod.) a dále průměrně či spíše nadprůměrně nároční čtenáři, kteří se u knih chtějí bavit a odpočívat, avšak spotřební a braková literatura je pod jejich úroveň.

http://nakladatelstvi.hostbrno.cz

 

Palmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)