Pátek, 24.5.2024
KnihyKultura

Harryho “zmizení”

„Kdykoliv obrátila stránku, znovu a znovu si uvědomovala, čím vším byl Harry ochoten projít, jen aby ji uvolnil ze všech závazků, jimiž se mu mohla cítit povinována. Emma přísahala sama sobě, že jestli někdy toho hlupáčka najde, už nikdy ho nepustí z očí.“

Jeffrey Archer není v literárním světě žádným nováčkem, ale pro řadu dospělých je to autor skvělých špionážních románů. Důkazem, že je také skvělým vypravěčem, je série Cliftonova kronika, jejímž druhým dílem je právě kniha Otcovy hříchy. Vydání této velmi čtivé série se v roce 2022 ujalo nakladatelství Mystery Press. V současné době si v papírové podobě můžete pořídit i tyto díly: Jen čas ukáže (recenze | recenze), Otcovy hříchy, Přísně střežené tajemství, Příliš odvážné přání a letos vyšel pátý díl této celkem sedmi dílné série, a to Mocnější než meč.

Na konci prvního dílu se Harry rozhodl „zmizet“. Jeho plán mohl být dokonalý. Kdyby ale tušil, do jakého maléru ho přivede, jistě by si své „zmizení“ pořádně rozmyslel. Dozví se Harryho matka včas, že Harry žije? Uvěří Barringtonovi, že Harry zemřel? Smíří se s touto informací Harryho životní láska Emma? Druhý díl nás přenese přes oceán, ukáže nám prostředí věznice Lavenham, zavede nás na bojiště druhé světové války, poodhalí nám další stinné stránky Huga Barringtona, možného otce Harryho Cliftona, a přivede nás krůček od odhalení otcovství a také krůček od verdiktu rozhodnutí, kdo získá dědičný titul sira. Znovu na vás čeká nabité vyprávění.

„Když se znovu probral, byla tma a vycítil, že je sám. Pokoušel se představit si, co se asi v uplynulých pěti letech stalo se všemi, které znal, protože si stejně jako ve Večeru tříkrálovém museli myslet, že zahynul na moři.“

Otcovy hříchyAutor nám opět předkládá kapitoly z pohledu jednotlivých postav, takže nám neuteče žádná podstatná informace a příběh tak získává na čtivosti a napínavosti. Jestli jste již v prvním díle pocítili odpor k Hugu Barringtonovi, věřte, že vaše nenávist k němu ještě vzroste. Naopak ještě více mých sympatií si získala Harryho matka Maisie, jíž se autor v tomto dílu věnoval více než v prvním. A ani Emmu si nelze nezamilovat. Věřím, že váš obdiv si bude uzurpovat i Giles, který se projeví jako skutečný hrdina. Zkrátka každá z postav do příběhu vnáší něco jiného a osobitého.

Stejně jako od prvního dílu, tak i od jeho pokračování jsem se nemohla odtrhnout a již nyní jsem zvědavá, co dalšího nám autor odhalí ve třetím dílu. Autor nás opět utvrzuje o důležitosti přátelství, lásky, spravedlnosti a také o tom, že zlo bývá po zásluze potrestáno.

Sérii Cliftonova kronika bych doporučila všem čtenářům, kteří si rádi přečtou dobrou rodinnou ságu, ve které nechybí nic podstatného a která je navíc napsaná velmi čtivě a poutavě. Při jejím čtení vám neustále běží hlavou, zda se někdy podaří odhalit Harryho původ, a když už si myslíte, že tajemství bude odhaleno, dostane se vám pouze potvrzení, že nemůže být vyvráceno, a jsme opět na začátku.

Přečetla si matka dopis, který ji poslal? Využil Giles barvoslepost jako výmluvu, aby ho neodvedli do armády? Vrátil se Hugo do Bristolu, když byl přesvědčen, že už pro něj Harry nepředstavuje hrozbu? A co sir Walter Barrington a lord Harvey, žijí ještě? A jedna myšlenka se mu stále vracela. Čeká Emma na vhodnou příležitost, aby mu oznámila, že do jejího života vstoupil někdo jiný?“

 

Název knihy Otcovy hříchy
AutorJeffrey Archer
ŽánrLiteratura světová, historické romány
  
Nakladatelství MysteryPress
Rok vydání2022
Počet stran400
ISBN978-87-26-49126-5
  
Nákup knihy www.mysterypress.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

MysteryPress

Nakladatelství Mystery Press se od svého založení v roce 2015 velmi rychle etablovalo na tuzemském knižním trhu jako specialista na detektivky, thrillery a krimi romány. Mystery Press v současnosti vydává zejména anglo-americké autory, z nichž pro české čtenáře objevilo například Angličany Stevea Robinsona (genealogický thriller Stopy v krvi) a Tima Weavera (již dotiskovaná drsná krimi Bez slitování), ale nebojí se ani velkých amerických jmen, jako jsou Janet Evanovich (v TOP 10 amerických bestselleristů) či Dan Simmons (holmesovský román Páté srdce). Brzy začnou pod logem Mystery Pressu vycházet rovněž knihy českých autorů, a to především v subžánrech klasické a historické detektivky, mysteriózního thrilleru či procedurální krimi.

www.mysterypress.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)