Pondělí, 15.7.2024
KnihyKultura

Jehlomyš

recenze knihy Pichlavá láska

Co se může stát, když je vám dvaapadesát, jste svobodná, bezdětná a tajně zamilovaná do svého šéfa? S největší pravděpodobností to praskne a vy přijdete o všechno, na co vám záleží. Debut britské autorky Jane O’Connor zavádí čtenáře do Londýna a představí vám jednu zapšklou dámu ve středních letech. Jenže nic není takové, jak se na první pohled zdá.

Sylvia pracuje na univerzitě jako osobní asistentka profesora Carla Lomaxe. Připadá jí, že je pro svého profesora nepostradatelná. A od té doby, co ji kdysi na vánočním večírku políbil, je do něj i platonicky zamilovaná. Věří, že až se profesor rozvede, jejich vztah bude moci propuknout naplno. Jenže to ještě netuší, že se jí do života připlete mladá doktorandka Lola a Sylvia náhle zjišťuje, že profesor má najednou oči jen pro Lolu. Sylvia chce profesora před touto podivnou ženštinou ochránit za každou cenu.

První část knihy je pomalejší. Čtenáři je Sylvia představena jako konzervativní a pichlavá dáma bez úsměvů a emocí. Je naprosto oddaná své práci a profesorovi. Její soukromý život odpovídá její povaze – nespolečenská, nudná. Má však sestru Millie, se kterou má velmi blízký vztah. Avšak vztah k sestřinu manželovi Kamalovi je hodně napjatý, konfliktní až nepřátelský. I ke Crystal, své neteři, není příliš citově nakloněna.

Druhá polovina knihy nabírá úplně jiný směr. Z tragikomické Sylvie se najednou stává žena, kterou při odkrývání její minulosti začnete chápat. Porozumíte i jejímu chování a vztahům nejen k profesorovi, ale i k sestře, Kamalovi a Crystal.

Sylvia má jeden neobvyklý koníček. Čtenář by nikdy neřekl, že tato odtažitá žena může být někde nápomocná. I když koníček. Řekněme to jinak, aby nebyla úplně sama a opuštěná, začala vypomáhat v místním ježčím útulku. Později se pro ni zachránění ježci stali neměnnou jistotou.

 

„Víš, že v Tokiu mají ježčí kavárny, kde si můžeš dát kávu a dívat se na ježky v kotcích? Když dokážeš, aby se před tebou rozbalil a ukázal ti čumáček, dostaneš kávu zdarma,“ vyprávěl Neil a přitom nakukoval do jedné z klecí na pevně stočeného ježka.

„To jsem v životě neslyšela! Chudáčkové. Myslím, že bych za kávu radši zaplatila,“ odpověděla jsem a napadlo mě, s jakým potěšením by Jonas přidal tu informaci do své sbírky různorodých ježčích faktů.

„Jehlomyš,“ řekl Neil najednou, s očima upřenýma na jeden Jonasův plakát.
„Co prosím?“ Vůbec jsem nevěděla, o čem mluví.

„Japonsky se ježek řekne harinezumi, což je doslova přeloženo ‚jehlomyš‘.“

„‚Jehlomyš‘,“ zopakovala jsem a převalovala si to slovo v ústech. „To je naprosto perfektní!“

 

Pochlavá láskaKniha je rozdělena do čtyř časových obdobích – jaro, léto, podzim a zima. Během roku se Sylvia mění, prochází vývojem, stejně tak jako ježci a jejich život. Autorka lehce prvoplánově ukázala směr, jakým se bude Sylvia ubírat a děj byl kvůli tomu snadno předvídatelný. Přesto však onen osudný životní zlom může leckomu vyrazit dech.

Anotace knihy je matoucí a rozhodně se za ní skrývá více, než nabízí. Jistě vyvolá spoustu otázek, na které si čtenář během čtení i sám odpoví.

Příběh se zabývá otázkami, jako je mateřství a partnerství versus osamělost a bezdětnost. Zaměřuje se také na vztahy, ať už jsou to vazby rodinné nebo partnerské. Že nejdůležitější je nejdříve odpustit sám sobě a když se tak stane, otevřou se nám oči a my vidíme svět jiným pohledem.

Celá kniha je protkána láskou k přírodě a ježkům. Sama autorka ve svém doslovu zmiňuje, že ve Velké Británii patří ježci k ohroženým živočichům.

Titul je určen spíše čtenářkám. Možná Sylviino jednání pochopí zralejší ženy, které jí budou více rozumět a sympatizovat s ní. Ale příběh se jistě bude zamlouvat i těm, kteří mají rádi vývojové postavy, což Sylvia splňuje.

 

Název knihy Pichlavá láska
AutorJane O’Connor
ŽánrLiteratura světová, Romány, Pro ženy
  
Nakladatelství Ikar
Rok vydání2020
Počet stran320
ISBN978-80-249-4282-7
  
Nákup knihy www.knizniklub.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

Ikar

Nakladatelství IKAR je orientováno především na ženské čtenářky, kterým nabízí romance, společenské romány a memoáry, kuchařky nebo rádce; zajímavým projektem je i řada historických biografií z Habsburské monarchie. Mezi zavedené a celosvětově úspěšné autory Ikaru patří Danielle Steel, Joy Fieldingová, Rosamunde Pilcherová, Barbara Woodová, Erich Maria Remarque, Lion Feuchtwanger či Johannes Mario Simmel; z českých autorů např. Klára Janečková, Hana Marie Körnerová.

www.ikar.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Martina Flasarová

Svět knih je pro mě místem, ve kterém můžu prožít miliony životů. (osobní blog)