Pátek, 3.2.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Drsné Písně pouličního metaře

Dustin La Valley je americký prozaik, filmový a komiksový scénárista. V Písních pouličního metaře nalezneme tři rozsáhlejší povídky. První dvě jsou žánrovým mixem kriminálky a hororu, ta poslední představuje temnou satiru na současnou společnost.

Úvodní Spinner vypráví o útěku stejnojmenného masového vraha při transportu z věznice. Spolu se svou parťačkou a milenkou Lucy, která mu pomáhá, prchá před policisty lesy Adirondackých hor. Těmto dvěma nemilosrdným zabijákům se do cesty dostane skupinka mladých lidí, chystajících se na mejdan spojený s tábořením. Je jasné, že cesta Lucy a Spinnera bude lemována krví. Nicméně v lese ještě žije starý Norman se svou ochrnutou manželkou, muž, který překvapí obří silou i osobitými úchylkami. Spinnerovi je navíc v patách detektiv Bishop, který ho kdysi zatýkal. Nyní trpí onemocněním močových cest a ještě netuší, jak moc je ohrožen jeden ze členů jeho rodiny.

Písně pouličního metaře - recenzePovídka s názvem Jako vzít dítěti bonbon přináší podobně laděný příběh. Robert a Erin vykrádají byty jako na běžícím pásu. Tak se dostanou i do domu Milese Matthewse a zprvu se zdá, že to opět bude hračka. Ale Miles je netypická oběť, v koupelně mu leží mrtvá žena a má své vlastní zvrhlé plány i krvavou minulost.

Obě povídky jsou úderné, dějově dobře propracované, kdy do sebe nakonec vše správně zapadne. Neobsahují fantastické prvky, pracují s realitou, byť pokřivenou v myslích vyšinutých postav. Vše v nich směřuje k neodvratnému konci, kterým je násilná smrt. Přes veškerý naturalismus je cítit autorův nadhled a osten ironie.

Právě satirické prvky se nejvýrazněji objevují ve třetí próze O(d)zbrojení. Vypráví o velkolepé bojovce na život a na smrt, která se odehraje v jakési obrovské hale supermarketu, kterou režíruje nám neznámý režisér. Diváci chtějí vidět krev a té se jim skutečně dostane. Zastoupeny jsou skupinky hráčů, které reprezentují nejrůznější klany a sociální vrstvy společnosti. Bitva je to sice velkolepá, ale snad až příliš dlouhá, čtenář brzy ztrácí orientaci kdo je kdo a nejspíš se i začne nudit. Jedná se o typ příběhu, který už mnozí zpracovali lépe i vtipněji. Je možná škoda, že po prvních dvou úderných povídkách nenásledovala ještě jedna v podobném duchu.

I tak rozhodně Písně pouličního metaře stojí za přečtení. Myslím si, že potěší nejen vyslovené hororisty, ale i příznivce temných thrillerů. A rozhodně skvělá je obálka Michala Březiny i jeho grafická úprava, úžasně souznějící s obsahem knihy.

 

Název knihy Písně pouličního metaře
AutorDustin LaValley
ŽánrLiteratura světová, Novely, Horory
  
Nakladatelství Golden Dog
Rok vydání2022
Počet stran192
ISBN978-80-88067-56-6
  
Nákup knihy www.goldendog.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Golden Dog

Nakladatelství Golden Dog se zaměřuje na horor, thriller, detektivku a další žánrovou literaturu. Jedním z cílů je podpořit české hororové autory a vydávat je pod jednotnou značkou a spojit je tak v soběstačnou a fungující skupinu.

www.goldendog.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Petr Boček

Archivář, horrorista a humorista.